Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Jak uprawiać warzywa w pojemnikach?

Jak uprawiać warzywa w pojemnikach?

Nawet jeśli nie masz miejsca na zwykły ogród , nadal możesz cieszyć się uprawą i zbiorem świeżych warzyw przez całe lato, uprawiając swoje plony w pojemnikach.

Jeśli słońce świeci przez większą część dnia na balkonie, podjeździe, schodach, patio, werandzie lub chodniku, masz doskonałą nieruchomość ogrodniczą na pojemnik lub kolekcję doniczek wypełnionych warzywami.

Zamknij się pionowy obraz ogrodnika zbierającego rzodkiewki z czarnego pojemnika. Na środku i na dole ramki znajduje się nadrukowany tekst w kolorze zielono-białym.

Ponadto możesz zdecydować się na uprawę niektórych roślin w pojemnikach, aby zaoszczędzić miejsce w ogrodzie, lub w przypadku wieloletnich warzyw, przenieść je w inne miejsce w celu ochrony na zimę.

W tym artykule przedstawiamy podstawy uprawy warzyw w pojemnikach i sugerujemy dodatkowe wskazówki dotyczące uprawy oraz informacje pomocnicze, które pomogą Ci stać się biegłym ogrodnikiem pojemników.

Pierwszym wyborem, jakiego należy dokonać podczas uprawy warzyw w pojemnikach, jest decyzja, gdzie postawimy doniczki. Mogą być w jednym miejscu lub rozrzucone.

Najpierw obserwuj słońce, które świeci na zewnątrz. Pełne słońce jest najlepsze dla warzyw.

Oznacza to sześć lub więcej godzin dziennie. Jeśli nie masz takiej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem jest miejsce częściowo zacienione, w którym jest trochę słońca, najlepiej w najcieplejszą porę dnia – popołudniu.

Podczas obserwacji zacznij przeglądać katalogi nasion, aby dowiedzieć się, które warzywa najbardziej potrzebują słońca.

Zamknij się pionowy obraz kosza świeżo zebranych warzyw ogrodowych ustawionych na ziemi.
Następnie zmierz najbardziej nasłoneczniony obszar, aby określić, ile masz miejsca do uprawy. Znając długość i szerokość stopnia lub tarasu, możesz wybrać donice, które dobrze wpasują się w wyznaczone przestrzenie.

Następnie pomyśl o tym, jak zamierzasz podlewać swoje rośliny, gdy warzywa w pojemnikach będą już gotowe. Czy będziesz nosić konewkę napełnioną ze zlewu kuchennego, czy może jest kran na zewnątrz, którego możesz użyć?

Jeśli masz taką możliwość, zawsze wybieraj lokalizację(e) najbliżej źródła wody.

Kiedy uznasz, że wybrałeś dobre miejsca na doniczki, przypomnij sobie, że rośliny będą rosły wyższe i prawdopodobnie szersze niż ich pojemniki.

Czy w miarę wzrostu będą utrudniać dostęp do drzwi? Zablokować okno?

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że rośliny znajdujące się w pobliżu mogą mieć zachodzące na siebie liście. Może to spowodować pozbawienie światła słonecznego i wzrost wilgotności otoczenia, co prowadzi do sprzyjających wilgoci warunków bakteryjnych i grzybiczych.

Lepiej błądzić po stronie zbyt dużej przestrzeni niż zbyt małej, więc zostaw trochę miejsca do uprawy wokół swoich pojemników.

I wreszcie, jeśli przejdziesz przez te kroki i nie możesz znaleźć przestrzeni naziemnej, która otrzymuje przyzwoitą ilość światła słonecznego i nie będzie nikomu przeszkadzać, myśl nieszablonowo.

Spojrzeć w górę. Czy słońce świeci na parapecie? Fasada ścienna?

To jest miejsce, w którym możesz być kreatywny z pudełkiem okiennym lub pionową półką do sadzenia lub kratą, która umieszcza rośliny wystarczająco wysoko, aby nie znajdowały się w cieniu poniżej.

Po wybraniu lokalizacji, uzyskaniu szerokiego przeglądu warzyw, które lubisz i oszacowaniu powierzchni uprawowej, nadszedł czas, aby zabrać się do podejmowania decyzji.

Co uprawiać: wybierz swoje warzywa

Wiele różnych odmian produktów dobrze rośnie w pojemnikach , zwłaszcza jeśli dbasz o ich dojrzałe rozmiary, zapewniasz obfite nasłonecznienie i uważnie monitorujesz ich zapotrzebowanie na wodę .

Ponadto zwracaj szczególną uwagę na zalecane strefy twardości i liczbę dni do dojrzałości, aby wymagania wybranych upraw pokrywały się z pogodą w Twoim regionie.

Bliska poziomy obraz rośliny cukinii rosnącej w dużej czarnej doniczce.
Zdecyduj, jakie warzywa lubisz najbardziej, i zacznij od przejrzenia katalogów nasion, aby określić, które rodzaje są naturalnie zwarte lub dostępne w odmianach karłowatych do uprawy w doniczkach.

Jednym z przykładów jest szeroka i zróżnicowana kategoria fasoli ( Phaseolus vulgaris) . Zamiast wybierać rozłożystą fasolę, która będzie wymagała trejażu, wybierz odmianę fasoli , która nie potrzebuje tak dużo miejsca.

Małe wersje ulubionych to świetna zabawa.

Bakłażan dobrze rośnie w pojemnikach , a do wyboru jest wiele rodzajów bakłażana .

Odmianą do rozważenia jest Solanum melongena 'Patio Baby’, która produkuje owoce o długości od dwóch do trzech cali na roślinach o wysokości około dwóch stóp w stanie dojrzałości.

Bliska pionowy obraz bakłażana z małymi dojrzałymi owocami rosnącymi w doniczce ustawionej na zewnątrz.
Uprawa marchwi w doniczkach jest szczególnie łatwa, gdy wybierzesz odmiany takie jak Daucus carota subsp. sativus 'Amsterdam’ z korzeniami, które są gotowe do zbioru o długości od pięciu do sześciu cali.

Możesz uprawiać odmiany o dłuższych korzeniach, ale musisz upewnić się, że pojemnik jest wystarczająco głęboki, aby pomieścić ich długość w okresie dojrzałości.

Zwykle można oczekiwać od 50 do 120 dni do terminu zapadalności. A czy wiesz, że możesz nawet hodować marchewki w domu ?

Jeśli jesteś fanem produktów sezonowych , takich jak soczyste, soczyste buraki , te rośliny okopowe to kolejna doskonała roślina doniczkowa.

Poziomy obraz sadzonek buraków przepychających się przez żyzną glebę z bliska.
Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku mini typów, takich jak Beta vulgaris „Little Ball”.

W okresie dojrzałości będziesz cieszyć się obfitymi zbiorami uroczych, okrągłych korzeni buraka o wielkości od jednego do dwóch cali.

I nie zapomnij użyć delikatnej zieleniny jako wyrazistego i kolorowego dodatku do sałatek i kanapek.

Dowiedz się więcej o tym, jak uprawiać buraki w pojemnikach w naszym poradniku .

Jeśli kochasz chrupiące zielone ogórki ( Cucumis sativus ) w upalny letni dzień, nie ma powodu, dla którego nie możesz uprawiać ich w doniczce.

Najlepszym rozwiązaniem są odmiany krzewów, które nie wymagają trejażu. Osiągają dojrzałe wysokości od dwóch do czterech stóp. Wybór rodzaju zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeśli jesteś miłośnikiem pomidorów, możesz wybrać wiele odmian, które bardzo dobrze rosną w doniczkach.

Bliska poziomy obraz ogrodnika za pomocą konewki do nawadniania roślin pomidora rosnących w donicach na drewnianym pokładzie.
Wyobraź sobie naczynie pełne niewielkich rozmiarów pomidorków koktajlowych tuż przy drzwiach kuchennych, przydatne do podjadania i wrzucania do sałatek.

Przeczytaj wszystko o uprawie pomidorów w pojemnikach tutaj .

I nie zapominajmy o zielonych liściach, takich jak boćwina i jarmuż , sałata i szpinak . Lub rośliny okopowe, takie jak cebula i rzodkiewka .

Jeśli jesteś miłośnikiem cukinii, nie przejmuj się ogromną rozpiętością liści pełnowymiarowych odmian. Istnieje wiele odmian dyni letnie dla dzieci o mniejszych profilach do sadzenia.

Unikaj rodzajów winorośli, chyba że uprawiasz na kratce. Zamiast tego wybierz kompaktowe odmiany krzewów z łatwymi do zbioru owocami podstawowymi.

Czosnek to kolejna opcja przyjazna pojemnikom do rozważenia. Każda roślina potrzebuje zaledwie czterech do sześciu cali średnicy i tylko 8 do 10 cali głębokości, aby wytworzyć mocne i pikantne główki.

Wybierz odmianę o twardej szyjce ze sztywną łodygą, aby uniknąć wiotkich pejzaży, które wdzierają się na sąsiednie doniczki.

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby wyhodować własny czosnek w pojemniku .

I na koniec, chociaż nie są to najłatwiejsze uprawy, możesz spróbować brokułów lub kalafiora. Zwarte i płytko zakorzenione, oba te warzywa kapustne na chłodną pogodę oferują możliwość uprawy zarówno we wczesnym, jak i późnym sezonie.

Dowiedz się, jak uprawiać brokuły i kalafior w pojemnikach z naszych poradników.

Pierwsze kroki
Istnieje wiele opcji, które możesz zacząć od nasion , w tackach do nasion lub bezpośrednio w doniczkach. Możesz nawet zacząć nasiona w pomieszczeniu , aby uzyskać skok w sezonie wegetacyjnym.

Aby uzyskać jeszcze większą oszczędność czasu, uzyskaj przewagę, kupując gotowe do przesadzenia sadzonki szkółkarskie i rozpocznij, przez Internet lub w lokalnym centrum domu i ogrodu.

Bliska poziomy obraz warzyw doniczkowych ustawionych na zewnątrz na patio.
Gdy już wiesz, co chcesz zasadzić, skorzystaj z opisów roślin znalezionych na Ścieżce Ogrodnika, w katalogach, na opakowaniach nasion i na metkach, aby poznać wymagania kulturowe każdego z nich. Znajdziesz również szczegóły dotyczące ich dojrzałych wymiarów.

Jeśli okaże się, że masz kilka kompatybilnych roślin o takich samych wymaganiach dotyczących słońca i wody, możesz rozważyć posadzenie ich w tej samej dużej doniczce.

I to jest nasza kolejna praca – selekcja kontenerów.

Jak wybrać odpowiednie pojemniki
Istnieje wiele różnych rodzajów doniczek , w tym ceramicznych, drewnianych, metalowych i terakotowych.

Oprócz estetyki, Twój wybór powinien opierać się na odpowiedziach na praktyczne pytania, takie jak:

  • Czy materiał jest przeznaczony do użytku na zewnątrz?
  • Czy mogę to pominąć przez cały rok?
  • Czy jest wystarczająco głęboka i szeroka, aby pomieścić to, co planuję uprawiać?
  • Jakie to jest ciężkie?
  • Czy posiada odpowiednie otwory drenażowe?

Uważaj na ręcznie malowane pojemniki, które mogą nie być trwałe na zewnątrz przy złej pogodzie.

Podobnie, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, plastikowe pojemniki pozostawione na zewnątrz mogą z czasem blaknąć i niszczeć. I odwrotnie, w chłodniejszych regionach doniczki pozostawione przez zimę mogą pękać.

W miesiącach letnich metalowe pojemniki stają się bardzo gorące, a nieszkliwione sprzyjają parowaniu, co powoduje konieczność częstszego podlewania.

Więc jaki jest najlepszy wybór?

Za moje pieniądze, tutaj na północnym wschodzie, lubię plastikowy garnek, który jest wystarczająco lekki, abym mógł się poruszać tak, jak lubię.

Kiedy mam ochotę, wkładam go do ozdobnego ceramicznego pojemnika, żeby go ozdobić. Ceramiczny pojemnik może być szkliwiony lub nieszkliwiony, z otworami drenażowymi lub nie, o ile pamiętam o przechyleniu spodka po podlaniu, aby odsączyć nadmiar.

Przez zimę garnek z ziemią przechowuję w szopie, gdzie wielokrotne zamrażanie i rozmrażanie na zewnątrz nie powoduje jej pękania.

A jeśli kiedykolwiek stanie się zbyt ciężki, używam wózka na kółkach pod doniczką, który pomaga mi przesuwać go po patio w okresie wegetacji.

Upewnij się, że sprawdziłeś średnicę potencjalnych naczyń, aby upewnić się, że zmieszczą się w dojrzałych wymiarach zamierzonych roślin.

Najlepiej byłoby zostawić dodatkowy cal między roślinami a krawędzią doniczki, aby wsunąć konewkę lub dyszę węża na powierzchnię gleby, zamiast spryskiwać liście.

Postępuj zgodnie z zalecanymi wytycznymi dotyczącymi odstępów, aby uniknąć przepełnienia, które może podnieść wilgotność otoczenia i sprzyjać rozwojowi grzybów.

Bez względu na to, jaki typ wybierzesz, upewnij się, że na dnie doniczki znajdują się odpowiednie otwory drenażowe, aby zapobiec przesyceniu i gniciu korzeni.

Oprócz standardowych doniczek na rynku znajdziesz wyjątkowe produkty, które są tak zaprojektowane, aby maksymalnie uprościć ogrodnictwo w pojemnikach, w tym pojemniki samonawadniające i zestawy do nawadniania kropelkowego.

Oto jeden do rozważenia:

Zamknij się kwadratowy obraz samopodlewania zestawu ogrodowego pojemnika na białym tle na białym tle.

Zawiera również wysoce chłonną mieszankę doniczkową stworzoną do użytku w pojemnikach samonawadniających oraz nawóz. Należy pamiętać, że nawóz zawiera mączkę arachidową, na wypadek alergii.

Dostępny jest również opcjonalny zestaw czterech kółek , który sprawia, że ​​przesuwanie garnka to pestka.

Kluczowe cechy produktu to trójdrożny system nawadniania zapewniający niezawodne i równomierne dostarczanie wilgoci oraz otwory wentylacyjne ułatwiające „przycinanie powietrzem”, naturalny proces, który zapobiega wiązaniu się roślin doniczkowych z korzeniami.

Możesz zadbać, aby Twoje pojemniki wyglądały świetnie , okresowo wycierając doniczki z zewnątrz, aby usunąć zanieczyszczenia, takie jak pajęczyny, ziemia i ścinki trawy.

Jeśli to możliwe, przesuń garnki, aby zamieść lub zmyć wodą obszar wokół i pod nimi. Pomaga to również zniechęcać owady, które założyły sklep w ukrytych szczelinach pod twoimi pojemnikami, do gniazdowania lub składania jaj.

Teraz spójrzmy, jak wyhodować kwitnące, smaczne i atrakcyjne rośliny w funkcjonalnych i pięknych doniczkach, które wybrałeś.

Przygotowanie i sadzenie

2Zawsze myj nowy pojemnik łagodnym płynem do naczyń i wodą i dokładnie wypłucz przed użyciem.

Jeśli ponownie używasz starego garnka, zdezynfekuj go 10-procentowym roztworem wybielacza zrobionym z jednej części wybielacza na dziewięć części wody i dobrze spłucz.

Na otworze drenażowym w dnie pojemników można umieścić ekran, aby zapobiec blokowaniu.

Kup bogatą w substancje organiczne, wysokiej jakości glebę doniczkową, która jest gęsta w składniki odżywcze i zatrzymuje wilgoć, aby wspierać zdrowy rozwój roślin. Znajdziesz wiele różnych produktów, które są łatwo dostępne w Internecie lub w lokalnym centrum obsługi klienta.

 

Cocopeat jest wykonany z włókna kokosowego , łupin orzechów kokosowych i jest wyjątkowo odporny na wilgoć. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w ogrodnictwie kontenerowym jest niedopuszczanie do wysychania doniczek w letnim słońcu. Z takim produktem masz nogę na drabinie do sukcesu.

Dodaj ziemię doniczkową i wykończ na poziomie od jednego do dwóch cali poniżej krawędzi, aby umożliwić podlewanie bez przelewania.

Przeczytaj tagi roślin, aby określić dojrzałe szerokości twoich roślin i umieść je w najbliższej zalecanej odległości, aby zoptymalizować przestrzeń w doniczce.

Na przykład, jeśli opakowanie nasion mówi „odstęp od sześciu do dziewięciu cali”, umieść rośliny w odległości sześciu cali od siebie lub posadź je pojedynczo w pojemnikach o odpowiedniej wielkości.

Najlepszym sposobem na zdobycie doświadczenia w tej dziedzinie jest zmierzenie długości korzeni roślin podczas ich zbioru w okresie dojrzałości i zrobienie notatek w dzienniku ogrodniczym do wykorzystania w przyszłości. Możesz również zaplanować zbieranie niektórych pełnowymiarowych roślin w wieku niemowlęcym, aby zmaksymalizować dostępną przestrzeń.

Jeśli zaczynasz od nasion, przesadzaj je z tac na nasiona, gdy mają dwa zestawy prawdziwych liści, lub stopniowo utwardzaj ich stałe pojemniki na zewnątrz, jeśli zasiałeś je bezpośrednio do doniczek.

Rośliny ze szkółki są gotowe do doniczek, gdy je otrzymasz.

Aby zasiać więcej niż jeden rodzaj warzyw w doniczce, pamiętaj o przeczytaniu opisów produktów, aby porównać wymagania kulturowe i dopasować odpowiednie rośliny towarzyszące .

Każdą roślinę osadzaj w glebie na tej samej głębokości, na jakiej znajdowała się w oryginalnym pojemniku. Delikatnie, ale mocno ubijaj ziemię wokół niej, aby zabezpieczyć ją w pozycji pionowej.

Postępuj zgodnie z zaleceniami produktu dotyczącymi rozstawu, mając na uwadze dojrzałe wymiary, używając dolnego końca zalecanego zakresu rozstawu, aby zoptymalizować przestrzeń pojemnika, jak omówiono powyżej.

Bliska poziomy obraz selera i innych warzyw rosnących w drewnianej sadzarce na zewnątrz.
Niektórzy ludzie są bardzo ambitni, gdy nauczą się ogrodnictwa kontenerowego i sadzą kolejno . Jest to praktyka wysiewu nasion lub roślin więcej niż raz w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego przez kilka zbiorów.

Jeśli to zrobisz, usuń wszystkie resztki, w tym korzenie, po jednym zbiorze i przed ponownym zasiewem. Uzupełnij doniczkę wystarczającą ilością świeżej ziemi doniczkowej, aby przywrócić poziom do pierwotnej wysokości od jednego do dwóch cali poniżej krawędzi.

Ziemia doniczkowa może być ponownie używana z roku na rok, jeśli zmienisz ją na świeży materiał organiczny, taki jak kompost lub dodatkową mieszankę doniczkową bogatą w substancje organiczne. Bez odświeżania, składniki odżywcze ulegają wyczerpaniu.

I wreszcie, istnieją wieloletnie warzywa, zioła , a nawet owoce , które dobrze rosną w doniczkach i mogą zimować z roku na rok. Gorąco polecam zapoznanie się z przykładami, takimi jak szparagi , rozmaryn i truskawki .

Podlewanie i nawożenie

Po zasadzeniu podlewaj nową doniczkę warzywną, aż płyn wypłynie z dna pojemnika i ponownie ubij ziemię. Podlej drugi raz, aby upewnić się, że nie ma kieszeni powietrznych.

Następnie, o ile twoja mieszanka doniczkowa nie zawiera już nawozu, pora na nałożenie pierwszej dawki.

Podczas uprawy w pojemnikach konieczne jest regularne nawożenie, aby odtworzyć stały dopływ składników odżywczych , które rośliny miałyby, gdyby rosły w ogrodzie.

Wybierz płynną odżywkę dla roślin do ogrodnictwa warzywnego lub produkt granulowany, który jest wolno uwalniany i dobrze zbilansowany.

Zbyt dużo azotu w formule NPK prawdopodobnie spowoduje nadmierną produkcję dolistną, co jest dobre dla zielonych warzyw liściastych , ale szkodliwe dla cyklu reprodukcyjnego wymaganego do wytworzenia owoców na innych rodzajach warzyw.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu w celu ponownego zastosowania przez cały sezon wegetacyjny.

Wydajne jadalne ogrodnictwo
Uprawa w doniczkach ułatwia zarządzanie ogrodnictwem. Nie ma areału do pielenia i ochrony przed dzikimi zwierzętami. Rośliny są ściśle monitorowane i rzadziej padają ofiarą szkodników i chorób .

Bliska poziomy obraz ziół i warzyw rosnących w doniczkach na drewnianym pokładzie na zdjęciu w świetle słonecznym.
Wybierz rośliny odpowiednie do uprawy w pojemnikach i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi rozmieszczania, podlewania i karmienia.

Nasiona do szybkiego startu w pomieszczeniach, na tackach lub bezpośrednio w doniczkach, lub udaj się do lokalnego centrum domowego po niektóre z omawianych roślin. Skorzystaj z dostarczonych wskazówek, aby kupić doniczki, worki ziemi doniczkowej oraz płynny lub granulowany nawóz warzywny.

Nie ma nic takiego jak pierwsze żniwa. A kiedy osiągniesz to bez „powrotnej czterdziestki”, a nawet przysłowiowej fabuły emeryta, nagrody są jeszcze słodsze.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.