Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Zdrowe warzywa

Jak uprawiać marchew w domu w doniczkach?

Jak uprawiać marchew w domu w doniczkach?

Możesz uprawiać marchew w domu w doniczkach na parapecie lub pod podstawowymi lampami do uprawy. W zależności od odmiany marchew uprawiana w pomieszczeniach może być gotowa do zbioru w ciągu kilku miesięcy.

Więcej informacji na temat warzyw w pomieszczeniach można znaleźć w artykule Jak uprawiać warzywa w pomieszczeniach .

Marchew uprawiana w pomieszczeniu w doniczce.

Pierwsze kroki
10 1Uprawa warzyw w pomieszczeniach staje się popularna wśród ogrodników, ponieważ możesz uprawiać świeże warzywa i zioła w domu o każdej porze roku. Nie trzeba czekać na wiosenne lub letnie warunki wegetacyjne.

Chociaż zachęcam wszystkich do spróbowania uprawy różnych ziół i warzyw w środku , to głównie dla zabawy. Wyhodowanie wystarczającej ilości pożywienia, aby dopasować się do tego, co może zapewnić plaster warzywny na świeżym powietrzu, wymagałoby sporej konfiguracji.

Ale nadal warto spróbować i zrobić kilka ciekawych eksperymentów.

Aby sprostać swoim oczekiwaniom, pamiętaj, że niektóre produkty są znacznie lepiej przystosowane do uprawy w pomieszczeniach niż inne.

Szpinak, rukola i inne zielone warzywa liściaste rosną szybko i mogą dostarczać sałaty w zimie, gdy oferty sklepów spożywczych są wiotkie i bez smaku. Mam tutaj e-booka o całorocznej uprawie sałaty w pomieszczeniach . Są to zdecydowanie najłatwiejsze do uprawy warzywa w pomieszczeniach.

Wszystko, co ma jadalne owoce (takie jak pomidory) lub jadalne korzenie, trwa dłużej. Dodatkowo wszystko, co owoce może wymagać pomocy w zapylaniu.

Marchewki są oczywiście warzywami korzeniowymi, więc są łatwe w uprawie, ale wymagają czasu . Czas ich trwania zależy od odmiany i od tego, jak duże mają być. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nakładki z marchewki są również jadalne (w każdej chwili) i stanowią wspaniałe pesto lub dodatek do stir-fry, ale my wolimy słodki korzeń palowy.

Eksperymentowałem z różnymi odmianami marchwi w pomieszczeniach i, podobnie jak w uprawie na zewnątrz, sprowadza się to do zapewnienia dużej ilości miejsca, w którym marchew będzie rosła bez obciążenia. Te korzenie nie lubią tłoku . Na zewnątrz marchewki dobrze sobie radzą w luźnej, lekko piaszczystej glebie, podobnie jak w pomieszczeniach. Każda dobrej jakości organiczna mieszanka doniczkowa jest do tego dobra.

Drugim kluczem jest utrzymywanie równomiernego nawilżenia gleby lub podłoża uprawowego , nigdy nie pozwalając mu wyschnąć. To, wraz z odpowiednim światłem i odpowiednim zakresem temperatur (więcej na ten temat poniżej), Twoje marchewki będą się dobrze rozwijać.

Biorąc pod uwagę całkowity czas, przy wszystkich partiach marchwi, które wyhodowałem w moim domu, powiedziałbym, że średnio miesiąc lub dwa zbiory trwają dłużej niż ta sama odmiana wymagałaby na zewnątrz.

Jeśli uprawiasz marchewkę, która trwa 90 dni, możesz liczyć na 120 dni w pomieszczeniu.

A warzywa uprawiane w pomieszczeniach są zwykle mniejsze niż ich odpowiedniki na zewnątrz.

Zawartość

Wskazówki dotyczące uprawy marchwi w pomieszczeniach

 

Wskazówki dotyczące uprawy marchwi w pomieszczeniach
Zalecane temperatury
Dla wielu roślin optymalna temperatura do kiełkowania nasion jest inna niż optymalna temperatura do uprawy roślin. Nasiona często potrzebują cieplejszego startu, podczas gdy rośliny – zwłaszcza te odporne na zimno – mogą potrzebować nieco chłodniejszych warunków.

Marchewki mogą kiełkować, gdy gleba lub mieszanka doniczkowa mają temperaturę między 45-85 ° F (7-30°C) . Sprawdź pakiet nasion pod kątem konkretnych zaleceń.
Po wykiełkowaniu większość marchewek dobrze sobie radzi w temperaturach około 60°F (15°C) z 10-stopniowym wahaniem w obie strony.
Zaopatrzenie i materiały
Nasiona marchwi
Polecam wypróbować kilka różnych odmian i zobaczyć, jak sobie radzą. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że głębokość pojemnika może pomieścić długość marchewki.

Sprzedaż wysyłkowa Nasiona
NasionaTeraz | Zainteresowania botaniczne (przesyłka amerykańska)
Wysokie koszenie (USA i CAD)

Propozycje

  • Karnawałowe Marchewki
  • Małe Paluszki Marchewki
  • Mokum
  • Kuroda Nova
  • Hybryda Mokum Baby
  • Adelaida
  • Organiczna mieszanka doniczkowa
  • Doniczki z otworami drenażowymi i spodkami do wody

Uwagi dotyczące rozmiaru

Wentylator elektryczny utrzymujący cyrkulację powietrza i zapobiegający szkodnikom
Rozwijaj światła (lub parapet) | Używam lamp fluorescencyjnych o pełnym spektrum T5 lub T8
Zegar do automatycznego uruchamiania świateł i wentylatora
Konewka z drobnym dziobkiem
Mister wodny do utrzymywania wilgotności mieszanki ogrodniczej
Nawóz (opcjonalnie) | Nakładaj w połowie mocy (nie używam żadnego)
Tutaj możesz zobaczyć wszystko , czego używam i polecam do uprawy i uprawy nasion w pomieszczeniach .

Siew nasion

Aby zasiać nasiona, najpierw napełnij doniczkę wilgotną mieszanką doniczkową. Delikatnie dociśnij go, aby usunąć wszelkie kieszenie powietrzne i uzupełnij w razie potrzeby. Pozostaw około cala między górną częścią mieszanki doniczkowej a krawędzią doniczki do podlewania.

Ostrożnie umieść nasiona na powierzchni gleby, oddalając je co najmniej o cal od siebie. Nasiona marchwi mają średnią zdolność kiełkowania około 60%, więc na każde 10 zasianych nasion, 6 może wykiełkować.

Na poniższych zdjęciach zasiałam całą masę starych nasion, bo myślałam, że niewiele z nich wykiełkuje. Niespodzianka! Tak wiele z nich wykiełkowało, że musiałem je później naprawdę przerzedzić (więcej o tym poniżej). O wiele lepiej jest je rozmieścić od samego początku.

Jeśli twoje nasiona marchwi są trudne do zasiania (ponieważ są tak małe), możesz również użyć domowej roboty taśm nasiennych lub postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby wysiewać małe nasiona .

Po umieszczeniu nasion posyp je cienką warstwą wilgotnej mieszanki doniczkowej, aby je przykryć. Chociaż światło nie jest wymagane do kiełkowania, na tym etapie dobrze jest umieścić doniczkę pod lampami do uprawy lub na parapecie.

Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że podłoże pozostaje wilgotne (nie za wilgotne) i nie wysycha. Aby nowo zasiane nasiona nie odpłynęły, zwilż mieszankę doniczkową wodniskiem zamiast konewką. Gdy będą mocniejsze sadzonki, możesz użyć konewki z drobnym dziobkiem.

Kiełkowanie
Świeżo kiełkujące sadzonki marchwi.
Sadzonki marchwi – tydzień drugi
W zależności od nasion i warunków wzrostu, kiełkowanie nasion może zająć około 2-3 tygodni.

Po wykiełkowaniu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapewnij światło.

W przypadku lamp do uprawy, powinny one znajdować się kilka centymetrów nad górną częścią doniczki przez około 12 godzin dziennie. Używam elektrycznego timera do uruchamiania świateł i wentylatora.

Aby rosnąć parapety, codziennie obracaj doniczkę o ćwierć obrotu, aby zapobiec przechylaniu się sadzonek lub stawaniu się długonogimi. I trzymaj je z dala od okna, jeśli istnieje ryzyko, że gorące słońce może je wysuszyć.

Sadzonki marchwi w doniczkach.
Sadzonki marchwi – tydzień czwarty
Wskazówki dotyczące pielęgnacji
W miarę wzrostu marchewki potrzebują światła i wilgoci.

Marchewki to warzywa odporne na zimno, więc celem jest unikanie intensywnego ciepła.

Jeśli podłoże jest zbyt suche, liście żółkną. Dopóki brak wody nie będzie się przedłużał, roślina odzyska zdrowie dzięki konsekwentnemu podlewaniu.

Rozrzedzając

Przerzedzanie roślin marchwi rosnącej w pojemnikach.
Sadzonki marchwi po przerzedzeniu
Marchewki potrzebują miejsca do wzrostu. Stłoczenie skutkuje mniejszymi marchewkami – czasami tak chudymi, że nie warto ich uprawiać.

Niedojrzały korzeń marchwi.
Przykład marchewki uprawianej w zatłoczonych warunkach
Uważam, że około dwóch centymetrów przestrzeni lub więcej (ze wszystkich stron) między marchewkami dobrze się sprawdza w pojemnikach.

Jeśli twoje sadzonki są zatłoczone, najłatwiejszym sposobem ich przerzedzenia jest wzięcie cienkiej pary nożyczek (takich jak nożyczki do haftu ) i przycięcie niechcianych sadzonek do poziomu gleby. Bez wierzchołków wymrą, pozostawiając miejsce na pozostałe sadzonki.

Oznaki wzrostu
Marchewki rosnące w doniczce.
Marchewka „wznosząca się” nad poziomem gleby
Kiedy wierzchołki korzeni marchwi zaczynają pojawiać się na poziomie gleby lub tuż nad nim, wiesz, że korzeń ładnie rośnie. To powiedziawszy, jeśli marchewki „wpadają” w ten sposób, zaleca się, aby przykryć je mieszanką doniczkową, w przeciwnym razie mogą stać się zielone.

Nawóz
W razie potrzeby można użyć płynnego nawozu organicznego , zgodnie z instrukcją produktu w połowie mocy. Rzadko go używam.

Zbiór
Marchew uprawiana w pomieszczeniu w doniczce.
Marchewki — zarówno wierzchołki, jak i korzeń — są jadalne w dowolnym momencie, ale większość z nas przed zbiorami chce poczekać, aż korzeń będzie tak duży, jak to możliwe.

Pakiety nasion zawierają dni do dojrzałości do uprawy na wolnym powietrzu. Uprawa w pomieszczeniach może trwać od 4 do 8 tygodni dłużej, w zależności od odmiany i warunków.

Często Zadawane Pytania
Jak długo trwa uprawa marchwi w pomieszczeniu?
Czas wzrostu będzie różny w zależności od odmiany, ale generalnie marchew uprawiana w pomieszczeniach zajmuje kilka tygodni dłużej niż ta sama odmiana rosnąca na zewnątrz. 3-calowa marchewka paluszkowa może być gotowa do zbioru w około dwa miesiące na zewnątrz i 3 miesiące w pomieszczeniu.

Czy możesz uprawiać marchew w pomieszczeniach przez cały rok?
Tak, marchew można uprawiać w pomieszczeniach o każdej porze roku. Bez względu na to, kiedy je wyhodujesz, będą wymagały odpowiedniego światła, wody i odpowiednich temperatur, aby się rozwijać.

Czy mogę wyhodować marchewkę w pomieszczeniu z wierzchu marchewki?
Jeśli wierzchołek marchewki i łodygi liściaste są nienaruszone, można kontynuować uprawę zielonego wierzchołka, umieszczając korzeń w wodzie. Sam korzeń nie odrośnie.

Czy marchewki rosną tylko raz?
Tak, marchewki rosną tylko raz. Są to warzywa dwuletnie, a nie byliny, wytwarzające jadalny korzeń palowy w pierwszym roku oraz kwiaty i nasiona w drugim roku, jeśli pozostawi się je do wzrostu w odpowiednich warunkach.

Czy marchewki się rozmnażają?
Marchewki nie rozmnażają się, ale w zatłoczonych warunkach dwie lub więcej marchewek może spleść się, tworząc śmiesznie wyglądające korzenie palowe.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.