Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Kapustne

Jak uprawiać jarmuż:

Jestem jednym z tych dziwaków, którzy kochają jarmuż. Chociaż od czasu do czasu robię chipsy z jarmużu, pesto lub używam młodych liści w sałatce Cezar z jarmużu, najczęściej jem liście na parze, smażone na parze lub w zupach. Lubię też sadzić jarmuż w moich ozdobnych pojemnikach. Jest to idealna roślina do podwójnego obciążenia, ponieważ dodaje ciekawe liście w różnych odcieniach zieleni, a część liści można zbierać do posiłków. Poza tym jest super zdrowy. Jest dobrym źródłem błonnika i zawiera dużo witaminy C. Nauka uprawy jarmużu jest dość łatwa. Niestety jego wróg, kapuściak, może bardzo szybko zmiażdżyć, a raczej zjeść, wszystkie twoje sny związane z jarmużem. Oto kilka wskazówek, jak hodować zdrowe rośliny jarmużu.

Odmiany jarmużu do uprawy

Istnieje wiele różnych odmian tego super zdrowego członka rodziny Brassica ( dokładnie Brassica oleracea ), w skład której wchodzą również brokuły, kalafior, kalarepa, brukselka i kapusta.

Moje ulubione odmiany jarmużu to Vates Blue , odmiana kędzierzawa. Jarmuż kędzierzawy ma te cudowne, potargane liście. Kiedy go używam, ścinam twarde łodygi i wrzucam je do kompostu. Jeśli smażę liście na mieszadle, czasami loki stają się nieco chrupiące, co dodaje potrawie ładnej chrupkości. Jeśli jem liście na surowo, zbieram je, gdy są dość małe. Jarmuż uprawa daje wiele przyjemności w ogrodzie.

Jarmuż w pojemniku „Zielone Loki”

Jest to urocza odmiana z Ogrodu Renee o nazwie „Zielone Loki”. To odmiana w pojemnikach, ale posadziłem ją również w swoim ogrodzie.

Lacinato jarmuż , określany również jako toskański lub dinozaur, ma dłuższe, wąskie, pomarszczone liście. Jest pyszny na parze i smażony. Jest też naprawdę efektowny w ogrodzie.

Szukając nasion, można znaleźć szereg odcieni i kształtów liści, od fioletowo-czerwonych żyłek i niebiesko-zielonych liści Red Russian , po bogatą fioletowo-czerwoną dojrzałego jarmużu Redbor.

Jarmuż dinozaurów to świetna odmiana do dodania do pojemników lub jeśli chcesz dodać ciekawe liście do ozdobnego ogrodu. Oczywiście też świetnie smakuje.

Jak wyhodować jarmuż z nasion

W przeszłości kupowałem sadzonki jarmużu na wiosnę, ale obecnie uprawiam jarmuż z nasion. Zasieję go bezpośrednio w jednym z moich podniesionych grządek w marcu lub kwietniu, w zależności od wiosny, którą mamy (tj. czy ziemia się rozmroziła). Jarmuż jest tolerancyjny na zimno i preferuje temperatury między 13 ° C do 24 ° C. Możesz siać nasiona bliżej siebie, jeśli będziesz zbierać młode liście jarmużu. Przeczytaj uważnie opakowanie nasion, aby określić, jak duże będą dojrzałe rośliny, abyś mógł odpowiednio określić odstępy (zwykle około 45 do 60 cm.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.