Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Jak uprawiać imbir

Jak uprawiać imbir

Nie wszyscy wiedzą, jak pożyteczną roślinę, taką jak imbir, można uprawiać we własnym letnim domku. A jeśli od razu przyjdzie ci do głowy myśl, że będziesz musiał poszukać informacji w Internecie, zapewnić specjalne warunki lub przydzielić ogromną działkę, to wszystko to należy odrzucić.

Zamiast wstępu

Imbir pojawił się w sklepach nie tak dawno temu, ale szybko stał się popularny jako roślina ozdobna, przyprawa i lekarstwo na niektóre choroby. Miejsce narodzin imbiru znajduje się w tropikach, ale mimo to można go doskonale uprawiać w Polsce w klimacie umiarkowanym.

Jakie są cechy imbiru

Imbir to roślina wieloletnia rosnąca w południowej Azji. W naszym kraju można go uprawiać na otwartym terenie lub w szklarni. Roślina ma włóknisty system korzeniowy, a część podziemna jest podobna do najpopularniejszego korzenia. Część korzenia służy do produkcji leków i przypraw. Łodyga ma zaokrągloną strukturę, liście są lancetowate. Wierzchołek jest spiczasty z podstawą w kształcie serca.

Różnorodność odmian

W naturze imbir jest bardzo trudny do znalezienia, dlatego ludzie przystosowali się do uprawy na otwartym terenie. W związku z tym wyhodowano dużą liczbę odmian z własnymi zaletami i wadami. Niektóre gatunki można uprawiać tylko w określonym regionie, dlatego mają odpowiednią nazwę:

  • jamajski
  • brazylijski
  • afrykanin
  • indyjski

Niektóre odmiany różnią się kolorem skórki i kolorem kroju. Tutaj nazwy będą już zależeć od koloru:

  • żółty
  • karmazynowy
  • biały
  • zielony
  • czarny

Każdy ogrodnik z całej tej wspaniałości może wybrać najbardziej odpowiednią odmianę imbiru do uprawy. Trzecie odmiany mają niezwykły zapach podobny do arbuza, świeżo skoszonej trawy itp.

Jak rośnie

Po zapoznaniu się z różnorodnością odmian warto przejść bezpośrednio do uprawy.

Ważne do zapamiętania. Przed sadzeniem imbiru należy pamiętać, że roślina należy do gatunków ciepłolubnych. Korzeń w ziemi dojrzewa do 10 miesięcy, dlatego najczęściej do uprawy imbiru na otwartym terenie najpierw sadzi się go w pojemniku z ziemią, a dopiero potem sadzi bezpośrednio na miejscu.

Przygotowanie kłącza

Nie ma nic trudnego w uzyskaniu korzenia imbiru, który można zasadzić. Wystarczy, że udasz się do sklepu spożywczego.

Uwaga dla ogrodnika. Konieczne jest bardzo ostrożne dokonanie wyboru. Korzenie powinny mieć gładką, błyszczącą powierzchnię. Należy natychmiast zaprzestać używania suchych lub mrożonych korzeni, które zwykle nie kiełkują. Wybrany do sadzenia okaz powinien mieć pąki, podobne do oczu ziemniaka.
Mała sztuczka polega na tym, że przed wyhodowaniem imbiru z korzenia należy go włożyć do ciepłej wody na 120 minut. Dzięki tak łatwej procedurze przyspieszony jest wzrost nerek. W przypadku uszkodzeń lub rozcięć kręgosłupa należy je wysuszyć i przetworzyć przy użyciu węgla drzewnego.

Wymagania dotyczące podłoża

Imbir potrzebuje pożywnej gleby z zawartością fosforu. Pamiętaj, aby wykonać system odwadniający, aby gleba nie była zbyt wilgotna. Jeśli chcesz, możesz sam przygotować glebę do sadzenia rośliny. Aby to zrobić, potrzebujesz gliny i torfu w stosunku 1: 3. Warto jednak ułatwić sobie życie i kupić gotową ziemię w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić

Przed posadzeniem imbiru należy go umieścić w osobnym pojemniku i dopiero potem przesadzić na otwarty teren. W tych procedurach nie ma nic skomplikowanego, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do wszystkich przydatnych wskazówek. Początkowo przygotowuje się pojemnik, w którym zostanie posadzony imbir. Każdy mały garnek wystarczy. Jeśli dno jest bez dziur, należy je zrobić. Takie otwory pomagają wchłaniać wilgoć i służą jako rodzaj wentylacji. Drenaż jest układany na dole, jego rolę mogą odgrywać następujące rzeczy:

  • skorupka jajka
  • kora drzewa
  • kawałki pianki

Kolejna warstwa powinna składać się z humusu, który odżywi roślinę. Potem przychodzi kolej na glebę, którą pojemnik jest wypełniony w 80%. Jeśli w ziemi są kamyki, gałązki, cząstki korzeni, zaleca się usunięcie tego wszystkiego. Korzeń imbiru umieszcza się w doniczce tak, aby połowa znajdowała się w ziemi. Teraz trzeba podlać ziemię i postawić pojemnik na parapecie.

Subtelności opieki

Aby imbir mógł się aktywnie rozwijać, potrzebuje regularnego podlewania. Jednak ważne jest, aby nie przesadzić, roślina nie lubi zbyt mokrej gleby. Tutaj potrzebujesz złotego środka, dlatego podlewanie odbywa się, gdy ziemia wysycha. Jeśli chodzi o opatrunki, nakłada się je dwa razy co 7 dni, aby poprawić wzrost. Ważne jest, aby uważnie przeczytać instrukcję i dopiero wtedy nałożyć na glebę.

Dobrze wiedzieć. Wiosną preferowane powinny być nawozy azotowe, na przykład saletra amonowa. Pod koniec lata i w pierwszych jesiennych miesiącach potrzebny będzie potas. Większość ogrodników preferuje magnezję potasową. Ten suplement mineralny zawiera jednocześnie 3 składniki.

Nawozy najlepiej stosować w sposób opisany powyżej. Azot odżywi liście imbiru, a potas przyspieszy rozwój części korzeniowej rośliny.
Uwaga dla ogrodnika. Rosnący imbir nie jest konieczny na parapecie wychodzącym na południe. Roślina nie potrzebuje dużo światła. Ale kiedy rośnie imbir z korzenia w kraju, lepiej wybrać dobrze oświetlone miejsce. Tutaj promienie słońca będą pełnić rolę naturalnego grzejnika.

Sadzenie imbiru na wsi

Po zwróceniu uwagi na kwestię uprawy imbiru w domu, warto porozmawiać o tym, jak uprawiać imbir w kraju.

67 W przypadku otwartej przestrzeni potrzebne będą już wykiełkowane korzenie i lepiej byłoby od razu zadbać o obecność kilku kawałków. Dbanie o jedną roślinę to strata czasu, dlatego zaleca się jednoczesne sadzenie kilku korzeni w pojemniku. Wybierając miejsce wzrostu imbiru, zaleca się preferowanie tego, który ma półcień, ale miejsce powinno być dobrze oświetlone przez słońce. Jeśli jest system odwadniający i dobra przepuszczalność powietrza, rośliny są natychmiast sadzone na wybranym obszarze, nie trzeba nic wcześniej nawozić.

Jeśli ziemia nie nadaje się dla rośliny, warto wziąć już przygotowaną glebę, która została opisana powyżej. Miejsce z silnym przeciągiem nie nadaje się na imbir. Dlatego zaleca się zapewnienie dodatkowego rodzaju ochrony przed wiatrem dla zakładu. Surowe warunki klimatyczne nie są zbyt odpowiednie dla imbiru, a aby uzyskać dobre zbiory, najlepiej nie używać otwartego łóżka ogrodowego, ale szklarni lub szklarni. To tutaj możesz stworzyć najkorzystniejsze warunki dla imbiru.

Sadzenie imbiru w kraju jest bardzo proste, trzeba kopać dziury o głębokości nie większej niż 25 cm, kamyki układa się na dnie w celu odwodnienia warstwą około 2 cm, na wierzch wylewa się piasek i ziemię.

Imbir w pełni dojrzeje po sześciu miesiącach, jeśli klimat będzie sprzyjający. W strefie klimatu średniego trwa to co najmniej 270 dni. Możesz zbierać po tym, jak liście zmienią kolor na żółty i zaczną obumierać. Korzenie imbiru wyhodowane na otwartym polu są po prostu wykopywane z ziemi, zaczynają to robić wczesną jesienią.

Jak dbać

Nie ma nic skomplikowanego w pielęgnacji imbiru. Jak każda inna roślina, imbir wymaga podlewania, tutaj musisz upewnić się, że gleba nie wysycha. Opatrunek górny nakłada się dwa razy w ciągu 30 dni. Możesz użyć:

  • dziewanna – 10%
  • nalewka z pokrzywy
  • obornik z kurczaka

Wszystkie górne opatrunki muszą być naprzemienne. W sierpniu stosuje się nawozy potasowe, które pomogą w tworzeniu nowych bulw.

Metody zbioru i przechowywania

Bezpośrednio w naszym kraju zbieranie korzeni imbiru rozpoczyna się w momencie, gdy wzrost korzeni staje się niemożliwy z powodu złej pogody. Do jedzenia używa się nie tylko korzeni, ale także kiełków, które smakują bardzo podobnie do mandarynek.

Przechowuj korzenie w temperaturze nie niższej niż +4 stopnie, jeśli nie ma lodówki. Jeśli jest dostępny, lepiej włożyć imbir do lodówki, wcześniej zaleca się zawinięcie go w papier. Dowolna gazeta lub torba wystarczy.

Jeśli mówimy o tym, czy można uprawiać imbir w kraju, to odpowiedź jest tutaj zdecydowanie pozytywna. A jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, możesz zebrać duże zbiory przydatnego produktu.

Planujesz uprawiać broku? Przeczytaj poradnik brokuł uprawa.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl