Truskawka to jedna z najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych w Polsce. Hodują ją bowiem zarówno amatorzy, jak i rolnicy, którzy sprzedają zebrane owoce. Jakie choroby mogą wystąpić w uprawach truskawek? Jak sobie z nimi poradzić? Odpowiadamy.
Jakie choroby mogą wystąpić w uprawach truskawek?
Truskawka to jedna z najprostszych roślin w uprawie, jednak warto mieć świadomość, że mogą w niej wystąpić różnego rodzaju choroby. Przekłada się to zarówno na kondycję sadzonek, jak i ilość oraz jakość uzyskiwanych plonów. Jedną z najczęściej występujących chorób w truskawce jest szara pleśń, której rozwojowi sprzyja umiarkowana temperatura (poniżej 24ºC) oraz wysoka wilgotność powietrza sięgająca 80-90%. Objawy tej choroby ujawniają się jednak dopiero w okresie wzrostu owoców lub w czasie ich dojrzewania. Jaka jeszcze choroba może pojawić się w uprawie truskawek? Otóż, bardzo często jest to mączniak prawdziwy, czyli patogen zimujący na resztkach roślin. W efekcie infekcja następuje już wczesną wiosną, a sprzyja jej zarówno wysoka temperatura, jak i utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza.
Czym zwalczać choroby w truskawce?
Mając świadomość, że choroby występujące w uprawach truskawek mogą wyrządzić naprawdę poważne szkody warto zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, by je skutecznie zwalczyć. Przykładem może być Polyversum, czyli środek dedykowany do ochrony strefy korzeniowej i nadziemnej rośliny przed różnego rodzaju chorobami grzybowymi. W efekcie sprawdza się on nie tylko w zwalczaniu szarej pleśni, czy mączniaka prawdziwego, ale również wielu innych chorób występujących w uprawach truskawek, czego przykładem może być skórzasta zgnilizna owoców, czy biała plamistość liści. Skuteczność stosowania uzależniona jest od właściwego dawkowania, w związku z czym preparat należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta.
Podsumowując należy stwierdzić, że jakość plonów uzyskanych w uprawie truskawek zależy w dużej mierze od skutecznego zwalczania występujących w niej chorób. Istotne jest zatem stosowanie odpowiednio dobranych środków ochrony roślin oraz ich właściwe dawkowanie.