Projektowanie ogrodu jest procesem, w który inwestorzy powinni się zaangażować. Wszak to Wy wiecie najlepiej, co Wam się marzy, nawet jeśli nie macie koncepcji określonych gatunków roślin, wiecie co Wam się podoba i w jakim stylu powinien być urządzony ogród, a przecież jest wiele możliwości. Architekt krajobrazu może Wam przedstawić swoją koncepcję, ale to właśnie Wam ma podobać się dany projekt, zatem zastanówcie się, czego oczekujecie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak przygotować się do projektu ogrodu.
Projekt ogrodu – przygotujcie się do pierwszego spotkania z architektem krajobrazu
Jeśli wybraliście już firmę, która ma zrealizować Wasz wymarzony ogród, przejrzeliście portfolio i uważacie, że będzie, to dobry wybór, to czas umówić się na spotkanie. Jednak nie możecie przyjść na nie kompletnie bez przygotowania, to znaczy możecie, ale nie powinniście. Sprecyzowane oczekiwania ułatwią bowiem architektowi pracę. Spotkanie odbywa się na działce, na której ma znaleźć się ogród. Niezależnie od jej stanu wszystko da się odmienić, wystarczy fachowa ręka. Zanim zatem umówicie się z architektem z LAUDA Ogrody, zastanówcie się, w jakim stylu ma być urządzony Wasz ogród. Możecie wrócić pamięcią do realizacji, które oglądaliście albo jeszcze poszperać w sieci. Gdy już ustalicie czy chcecie stworzyć przy swoim domu zakątem pod palmami czy cząstkę Prowansji, a może romantyczny ogród różany, pomyślcie jeszcze jaka architektura ogrodowa powinna znaleźć się w Waszym ogrodzie. Może marzy Wam się fontanna albo niewielkie oczko wodne? Chcecie wśród nasadzeń zaplanować plac zabaw? Nic nie stoi na przeszkodzie. Dobry architekt zrealizuje Wasze plany. Oczywiście na miejscu okaże się, co da się zrobić, bo liczy się wielkość działki, ale i budżet. Zatem pomyślcie od razu, ile na Wasz ogród możecie przeznaczyć. Znaczenie ma też to, czy z działki trzeba usunąć drzewa i postarać się o stosowne pozwolenia na ich wycinkę. Na spotkanie udajcie się z mapą sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500, co ułatwi wykonanie wstępnego projektu ogrodu architektowi, ale jeśli jej nie macie, to poradzi sobie i bez tego.
Rysunek koncepcyjny, projekt ogrodu i wykonanie – o etapach powstawania ogrodu słów kilka
Gdy już spotkacie się z architektem, przygotuje dla Was rysunek koncepcyjny, czyli to jak widzi wstępnie projekt ogrodu w oparciu o Wasze oczekiwania. W nim znajdą się rozrysowane rabaty, solitery, szpalery czy też miejsca ustawienia małej architektury ogrodowej. Mogą powstać dwa projekty koncepcyjne. Możecie wprowadzić do nich poprawki i dopiero, gdy wyrazicie zgodę powstanie pełny projekt ogrodu wraz z kosztorysem. W tym przypadku wszystko już musi zostać nie tylko rozrysowane ale i ujęte w formie opisowej, tak aby nie było żadnych wątpliwości i projekt nie posiadał żadnych luk. Musi zakładać też choćby rozmieszczenie i poprowadzenie oświetlenia ogrodowego czy systemu nawadniania w przypadku bardziej skomplikowanych projektów. Gdy projekt zostanie zaakceptowany, firma przejdzie do jego wykonania. Tak powstanie ogród Waszych marzeń!