A więc nadeszła jesień … Plony zostały już zebrane, klomby pokryte są rzadkimi późnymi kwiatami, które znikną w ciągu zaledwie kilku dni, a drzewa i krzewy zrzuciły swój elegancki żółto-pomarańczowy strój, odsłaniając pnie . Zanim jednak Twój ulubiony ogród zapadnie w stan spoczynku, śpiąc spokojnie pod puszystym białym kocem, trzeba go przygotować na zimno. Uwierz mi, kilka dni spędzonych na opiece jesienią zostanie wynagrodzonych stokrotnie w przyszłym roku, a drzewa i krzewy podziękują nie tylko swoim zdrowym wyglądem, ale także obfitymi plonami. Jak można się domyślić, w tym artykule porozmawiamy o tym, jak przygotować ogród na zimę .
Spis treści
Jak przygotować ogród na zimę
Ogród na zimęjest nie tylko użyteczny, ale także fascynujący: dlaczego nie cieszyć się ostatnimi ciepłymi jesiennymi dniami, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest ładna pogoda. Mamy zacząć?
Zajmijmy się drzewami
Już od początku października drzewa owocowe należy dokładnie zbadać pod kątem uszkodzeń, a pozostałe owoce należy całkowicie usunąć. Podczas usuwania ich z gałęzi w żadnym wypadku nie zostawiaj padliny na ziemi – należy ją zutylizować. Tylko nie wrzucaj go do sterty kompostu , lepiej zakopać go głęboko w ziemi gdzieś na obrzeżach witryny. Przydałoby się usunąć inne resztki roślinne, które mogą być niebezpieczne dla ogrodu ,
Zbieranie liści
Lepiej zebrać opadłe liście w kupie i posypać wapnem – przydatny nawóz na przyszły rok jeszcze nikomu nie przeszkadzał. A jeśli w najbliższym czasie potrzebny będzie nawóz, przygotuj z niego kompost w ekspresowy sposób .
Mówiąc o jesiennym zbiorze liści wspomnę również, że w ciągu ostatnich kilku lat drastycznie wzrosła liczba przeciwników takiego wydarzenia. Przede wszystkim wynika to z twierdzenia, że opadłe liście rzekomo służą jako ochrona korzeni drzew znajdujących się w górnej warstwie gleby. Ale czy tak jest? Każdy sam wybiera odpowiedź.
Wszystkie opadłe liście należy usunąć.
Dzwon o unikalnym designie zapewnia dobre wyważenie i łatwość manewrowania. Pompka zastrzykowa ułatwia uruchomienie narzędzia. Kontrole rozmieszczone są w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Przełącznik automatycznie powraca do pozycji ON, aby ułatwić ponowne uruchomienie silnika.
Regulowana długość flary i natężenie przepływu powietrza zapewniają maksymalną wydajność pracy. Pojemność silnika 28 cm³, moc znamionowa 0,8 kW, pojemność zbiornika paliwa 0,5 l.
Przycinanie drzew owocowych
Najważniejszym krokiem w przygotowaniu ogrodu na zimę jest przycinanie drzew owocowych i krzewów jagodowych , które należy przeprowadzić przy suchej pogodzie i zawsze przed nadejściem stabilnych mrozów. Pamiętać! Temperatura powietrza podczas zabiegu nie powinna spaść poniżej -10°C, gdyż w niższych temperaturach drewno staje się bardzo kruche.
Przede wszystkim drzewa owocowe należy oczyścić z suchych, połamanych i chorych gałęzi. Wskazane jest również, aby na drzewie nie zostawiać gałęzi wyrastających wewnątrz korony. Przy cięciu pędów pamiętaj: cięcie powinno być równe, możliwie gładkie, nie powinno mieć zadziorów z kory. Należy pamiętać, że wilgotne środowisko jest idealne do rozmnażania zarodników grzybów drzewnych, dlatego świeże sekcje należy dokładnie oczyścić i potraktować najpierw roztworem siarczanu miedzi (1 łyżeczka na 1 litr wody), a następnie smołą ogrodową. Teraz cięcie będzie rosło wystarczająco szybko, zachowując zdrowie drzewa.
Jesienne przycinanie jabłoni
Po odcięciu wszystkich zbędnych i chorych gałęzi, dokładnie obejrzyj drzewa. Jeśli znajdziesz mchy, porosty lub rozpałkę, natychmiast je usuń . To właśnie w tak odosobnionych miejscach szkodniki uwielbiają zimę.
Jeśli na drzewach znajdują się pasy myśliwskie , należy je również usunąć przed zimą. Wystarczy spalić jednorazowe papierowe, a tkaniny wielokrotnego użytku wyprać i wyczyścić przed nadejściem wiosny.
Zabiegi ogrodowe środkami owadobójczymi
Jeśli na drzewach znajdują się formacje grzybowe, potraktuj je fungicydami . Traktuj rośliny środkami owadobójczymi , aby zabić szkodniki ogrodowe .
Zabiegi ogrodowe środkami owadobójczymi. Strona ze zdjęciami sadoved.com
Traktowanie ogrodu środkami owadobójczymi. Zdjęcie ze strony sadoved.com
Aby pozbyć się zarodników drobnoustrojów chorobotwórczych powodujących kokcykozę, parcha, mączniaka i inne choroby, opryskując pnie drzew roztworem mocznika (0,5 kg mocznika na wiadro wody) lub roztworem pomoże siarczan miedzi (300 g leku na wiadro wody) lub roztwór mydła do prania i sody kalcynowanej (50 g mydła + 400 g sody na wiadro wody). Dobrze sprawdziły się również gotowe preparaty: Aktara, Horus i Karbofos.
Wyniki w walce ze szkodnikami ogrodowymi wykazuje rozluźnienie koła przyłodygowego na głębokość ok. 20 cm, po czym szkodniki i ich larwy złapane w górne warstwy gleby powinny umrzeć od mrozu. Lepiej poluzować ziemię wokół drzewa nie łopatą, ale widłami, aby wykluczyć możliwość zranienia korzeni drzewa, szczególnie w przypadku młodych sadzonek.
Podlewanie nawilżające – chroniące roślinę przed wysychaniem
Jesień co roku jest daleka od deszczu, dzięki czemu nawet przed nadejściem zimy ziemia w ogrodzie ma czas wyschnąć. Dlatego podlewanie ładujące wodę odgrywa ważną rolę w przygotowaniu ogrodu na zimę. Ale najważniejszą rzeczą w tej procedurze jest prawidłowe obliczenie ilości wody potrzebnej dla każdego drzewa, a także określenie obszaru do podlewania.
Z ilością wody nie ma nic trudnego: użyj 50 litrów na 1 m² koła pnia. Temperatura wody musi być o 5°C wyższa niż temperatura powietrza. Jeśli chodzi o teren: drzewa do 5 lat są podlewane, rozprowadzając wodę po obwodzie koła przy pniu. Dojrzałe drzewa (powyżej 5 lat) najlepiej podlewać na obrzeżach korony. Woda etapami, najlepiej wydając 15-20 litrów wody na godzinę; pomoże to rozproszyć się w glebie tak równomiernie, jak to możliwe.
Podlewanie jest możliwe zarówno w kręgu przy pniu, jak iw otworach wokół drzewa. Jeśli wlejesz wodę do otworów, po podlaniu pamiętaj, aby je napełnić, aby podczas odwilży woda w nich nie stagnowała, co może spowodować nieodwracalne szkody dla korzeni drzew. Po podlaniu ziemię wokół drzewa najlepiej ściółkować torfem , humusem lub kompostem .
Bielenie drzew
Kora drzew również potrzebuje ochrony zimą, a najlepsze będzie dla niej jesienne wybielanie, które uchroni nie tylko przed szkodnikami, ale także przed wiosennym poparzeniem słonecznym . Przed wybielaniem pień drzewa jest oczyszczany z porostów, mchów i martwej kory. Konieczne jest wybielenie całej dolnej części pnia do podstawy dolnych gałęzi szkieletowych.
Stosuj zarówno gotowe wybielanie, jak i przygotowane niezależnie z 3 kg wapna i 500 g siarczanu miedzi, rozcieńczonego w 10 litrach wody. Aby kompozycja jak najdłużej utrzymała się na drzewie i nie zmywała się szybko podczas ulewnych deszczy, dodaj do niej 200 g kleju do drewna.
Rośliny okrywające na zimę
Takie rośliny ogrodowe jak winogrona , bukszpan , powojniki, róże, cyprysy, tuje poniżej 5 roku życia i wiele innych potrzebują schronienia na zimę. Używają specjalnego materiału pokrywającego (na przykład agrospan lub lutrasil) lub materiałów improwizowanych (gałązki świerkowe, zwykłe juta, a nawet słoma).
Róże są pokryte na zimę
Róże są przykryte na zimę
Wokół rośliny buduje się dom z łuków lub drewnianych prętów, a na wierzchu przykrywa się wybranym materiałem pokrywającym, który mocuje się sznurkiem. Po zabezpieczeniu pnia i korony takim domem, część korzeniowa rośliny jest również pokryta świerkowymi gałęziami lub ściółkowana torfem.
Lepiej jest schronić się na zimę i szczepić drzewa pienne. Aby to zrobić, możesz użyć tego samego lutrasilu lub agrospanu, tylko związanego sznurkiem na górze.
Chroń rośliny iglaste przed śniegiem
Dziwne, ale wiecznie zielone najbardziej boją się obfitych opadów śniegu: tui, świerki i tak dalej. Na ich puszystych łapach może gromadzić się zbyt dużo śniegu, a prędzej czy później doprowadzi to do tego, że gałęzie, nie mogąc wytrzymać dużego obciążenia, po prostu pękają. Rośliny iglaste są ściągane razem i przywiązywane do koron.Ochrona takich roślin jest prosta:
Rośliny iglaste są ściągane razem i wiązane korony
Oderwij gałęzie, dzięki czemu zmniejszysz powierzchnię, a roślina będzie bezpieczna;
po obfitych opadach śniegu wystarczy strzepnąć z gałęzi.
Niuanse przygotowania i samego schronienia opisano szczegółowo w artykule Drzewa iglaste: co im zagraża? Nowoczesne metody ochrony
Ochrona drzew przed gryzoniami
Aby chronić młode drzewa przed gryzoniami, owijaj ich pnie zwykłymi rajstopami nylonowymi do wysokości do 50 cm Szczegółowe zalecenia i praktyczne wskazówki można znaleźć w artykule Jak chronić ogród przed gryzoniami w zimie.
Przygotowanie do zimy w stawie
Staw trzeba też przygotować na zimę.
Oczko wodne również trzeba przygotować na zimę
Jeśli w Twoim ogrodzie jest oczko wodne, trzeba go również przygotować na zimę. Jeśli ryby i rośliny zimują w twoim zbiorniku, będziesz musiał usunąć śnieg z lodu i wywiercić w niektórych miejscach dziury: w ten sposób zapewnisz normalny poziom oświetlenia i niezbędny przepływ powietrza dla jego mieszkańców.
Dużo więcej informacji o kompleksie jesiennych imprez znajduje się w materiale Przygotowanie jesiennego zbiornika na zimę: 5 najważniejszych zadań .
Przygotowanie do krzewów zimowych
Krzewy również wymagają przygotowania na zimę. Jak zrobić to dobrze, artykuł powie Subtelności pielęgnacji krzewów jagodowych jesienią .
Jesienna porzeczka do przycinania
Jesienne przycinanie porzeczek Krzewy czarnej porzeczki
są koronowane, usuwając wszystkie pędy starsze niż 5 lat na ziemię. Dzięki tej prostej procedurze młode pędy będą rosły intensywniej z początkiem wiosny i to na nich dojrzewa większość jagód. Ponadto krzewy porzeczki należy karmić nawozami potasowo-fosforowymi, wydając 1 łyżkę na krzak. łyżka suprefosfatu i potasu .
Pędy malin należy wyciąć, pozostawiając tylko jednoroczne. Aby ułatwić im zimowanie, wystarczy zgiąć je do ziemi. Biorąc pod uwagę, że żyzna warstwa gleby wokół malin bardzo szybko się wyczerpuje, zastosuj górny opatrunek – wiadro obornika pod każdym krzakiem.