Gdy słońce coraz częściej budzi nas z samego rana, a kreski na termometrach nieustannie zmierzają ku wyższym wartościom, wtedy przychodzi czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. To niejednokrotnie szereg czynności, będących w stanie doprowadzić obszar wokół posiadłości do ładu po zimie. Warto więc przyłożyć się do ich wykonywania, gdyż tylko w ten sposób latem nasz ogród będzie prezentował się atrakcyjnie i sprawiał wrażenie zadbanego. Jakie prace należy więc wykonać przed latem, a także których sprzętów do tego użyć? Na to pytanie obszernie odpowiemy poniżej.
Sadzenie kwiatów w okresie majowym
Po tzw. „zimnych ogrodnikach” zawsze przychodzi czas na pierwsze sadzenie kwiatów. To bezapelacyjnie jeden z bardziej uwielbianych przez domowników momentów, w których każdy może wybrać sobie taką roślinę do ogrodu, jaka wyłącznie mu się podoba. Okres po połowie maja jest sprzyjający dla niektórych roślin, takich jak nasturcje, maciejka, słonecznik czy nagietka. Ostatnie lata pokazały, że maj nie jest zbytnio obfity w deszcz. Z tego też względu zaleca się częste podlewanie zasianych przez siebie roślin oraz trwałe ich pilnowanie.
Trawnik największą ozdobą ogrodu
Każdemu właścicielowi posiadłości marzy się z pewnością zielony, gęsto porośnięty trawnik o równym stopniu skoszenia. Osiągnięcie takiego rezultatu nie należy jednak do najprostszych i wymaga zarówno poświęcenia temu masy czasu, jak i energii. Stan trawnika po zimie nie jest zbytnio zadowalający, a to ze względu na fakt kilku miesięcy spędzonych pod powłoką śnieżną. Dlatego też, pierwszym wiosennym zabiegiem powinno być usunięcie wszystkich, martwych części darni ze struktury murawy. Można to wykonać grabiami bądź wertykulatorem. Ten drugi sprzęt ma na celu nakłuwanie struktury trawnika, co pozwoli wydobyć z niej wszystkie zanieczyszczenia i umożliwić rozrost nowych źdźbeł.
Po tej czynności warto wykonać jeszcze zabieg aeracji. Co ciekawsze, na rynku sprzętów ogrodniczych można znaleźć zarówno wertykulator, jak i aerator do trawy w jednej postaci. Różnicą są wyłącznie zmienne końcówki, służące poszczególnym pracom. Aeracja jest zabiegiem służącym do napowietrzania gleby, co ma umożliwić wszystkim składnikom naturalnym (promienie słoneczne, woda, powietrze) dotarcie w głąb murawy i umożliwienie szybszego rozrostu.
Przycinanie niektórych krzewów
Większość krzewów i drzewek warto jest przycinać zimą, gdyż wtedy nie pobierają one z gleby żadnych składników, przez co ich struktura jest znacznie bardziej krucha. Niemniej jednak istnieją krzewy, które warto przyciąć w okresie majowym. Mowa tu chociażby o forsycji, migdałku czy porzeczce. Należy również skupić się na przycięciu przerośniętych pędów, a w przypadku niektórych roślin, powinno się wyciąć różnego typu odrosty korzeniowe. Z pewnością zapobiegnie to powstaniu różnego rodzaju chorób i uszkodzeń w czasie późniejszego rozkwitu. Jeśli chodzi o sadzenie krzewów, w maju zaleca się wykonać tę czynność dla magnolii oraz róży.