Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Podstawy

Jak przycinać drzewa w ogrodzie

Jak przycinać drzewa w ogrodzie

Drzewa są niezbędne w doskonale wykonanym i zdrowym ogrodzie. Mogą pomóc ustabilizować zdrowie gleby w ogrodzie, zmniejszyć obecność dwutlenku węgla w domu, utrzymać wystarczający poziom tlenu i promować zdrową cyrkulację powietrza. Drzewa zapewniają również naturalny cień przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu możesz spokojnie czytać swoją kolekcję książek.

Tak więc, aby utrzymać drzewa w swojej okolicy, rzuć okiem na swój ogród i wykonaj prostą inspekcję drzew. Jak się mają twoje drzewa? Czy rosną zbyt mocno lub zbyt gęsto? Czy mają martwe kończyny lub chore gałęzie? Czy nie są w stanie zachować zdrowego wyglądu?

Jeśli te pytania sprawią, że skiniesz głową, Twoje piękne drzewa mogą wymagać minimalnego przycinania, aby ustabilizować ich zdrowie i przywrócić im hipnotyzujące piękno. Jeśli potrzebujesz pomocy w pielęgnacji drzew, możesz odwiedzić Canopy Tree Removal Southern Highlands lub inne profesjonalne usługi pielęgnacji drzew w Twojej okolicy.

Ale zanim poprosisz o pomoc, najlepiej zrozumieć przycinanie drzew. A jeśli tak, to jesteś na właściwej stronie. W tym przewodniku dla ogrodników domowych dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o przycinaniu drzew. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest przycinanie drzew?

Przycinanie drzew polega na usuwaniu różnych części drzew, w tym pni, gałęzi i konarów. Odbywa się to nie tylko dla stylu i estetyki, ale także dla promowania prawidłowego wzrostu i rozwoju drzew. Usuwa martwe, złamane i chore gałęzie i łodygi, pomaga utrzymać bezpieczną i zdrową strukturę drzewa oraz wspomaga rozwój owoców i liści. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o zdrową uprawę krzewów i drzew zdrewniałych.

Co więcej, przycinanie drzew to jedna z umiejętności, którą możesz w końcu odkryć i rozwinąć. Nie bój się próbować nowych rzeczy i nigdy nie zastanawiaj się dwa razy nad skorzystaniem z pomocnej książki, aby bez końca poszerzać swoją wiedzę.

Co należy przycinać?

Jeśli chodzi o przycinanie drzew, mniej znaczy więcej. Mówiąc najprościej, unikaj nieostrożnego przycinania i pamiętaj, aby pomyśleć przed cięciem. Może być łatwo przycinać gałęzie i łodygi w sposób ciągły, ale nie przypinać ich ponownie. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co przycinać, a czego nie. To powiedziawszy, oto kilka warunków, które często wymagają przycinania drzew:

Złamane, chore, umierające i martwe gałęzie

Jeśli widzisz łodygi lub gałęzie, które są złamane, chore, obumierające lub martwe, przycinaj je wszystkie tak szybko, jak to możliwe. Usunięcie złamanych gałęzi zachęca do wzrostu nowych pędów i zapewnia, że ​​drzewo nie będzie marnować energii i składników odżywczych na uszkodzone. Usuwanie umierających i martwych gałęzi pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby na drzewie. Pomoże to również drzewom skupić się na nowym wzroście.

Skrzyżowanie gałęzi

Jeśli zauważysz, że gałęzie i łodygi krzyżują się ze sobą, przycinaj je jak najszybciej. Możesz też usunąć konary, które mogą zranić inne części drzewa. Kończyny rosnące na innych gałęziach mogą powodować uszkodzenia, z których mogą powstawać choroby i szkodniki.

Gałęzie rosnące w dół

W innych przypadkach gałęzie rosnące w dół mogą być normalną częścią wzrostu i rozwoju drzewa. Problem pojawia się jednak, gdy gałęzie te zaczynają sięgać ziemi. Czemu? Ponieważ może to narazić drzewo na różne choroby, infekcje i szkodniki.

Te gałęzie będą mniej zdrowe i nieproduktywne w porównaniu z innymi. Mogą również stanowić zagrożenie dla pobliskich struktur i ludzi. Dlatego ważne jest, aby natychmiast to usunąć. Takie postępowanie zachęci do pozytywnego wzrostu i rozwoju w górnej części drzewa.

Gałęzie rosnące do wewnątrz

Oprócz konarów, które rosną w poprzek innych gałęzi, te, które rosną do wewnątrz, mogą również zderzać się i powodować uszkodzenia innych części drzewa. Dlatego najlepiej jak najszybciej je usunąć. W przeciwnym razie drzewo będzie bardziej narażone na gnicie i inne infekcje grzybicze występujące w stojącym powietrzu, ponieważ przepływ powietrza jest ograniczony z powodu gęstych i zarośniętych gałęzi.

Kiełki wodne i przyssawki

Czym więc są frajerzy? Są to długie pędy, które wyrastają z korzeni drzewa lub w pobliżu jego podstawy. Jak sama nazwa wskazuje, wysysają energię i składniki odżywcze z drzew, utrudniając ich wzrost i rozwój. Co więcej, kiedy je odetniesz, przycinaj je bliżej źródła tak bardzo, jak to możliwe.

Z drugiej strony pędy wodne to pędy wyrastające z głównych gałęzi drzewa. Jeśli widzisz, jak pełzają po twoich drzewach, musisz je jak najszybciej usunąć. Pomoże to drzewu uzyskać lepszy kształt i wzorce wzrostu. Zapobiega również przerastaniu kończyn przez inne gałęzie.

Młode i stare drzewa

Musisz przycinać młode drzewa, aby pomóc im rosnąć i rozwijać zrównoważoną strukturę gałęzi i łodyg. Ale zawsze miej oko na ich gałęzie, które mogą rosnąć do wewnątrz lub w dół, i pamiętaj, aby się ich pozbyć, zanim staną się gorsze i trudne do przycięcia. Ponadto najlepiej jest ciąć je jak najbliżej miejsca ich pochodzenia. Pomoże promować lepszy wzrost korzeni i mocniejszy pień.

Z drugiej strony, stare drzewa również mogą skorzystać na regularnym przycinaniu. Umożliwi im wyhodowanie nowych łodyg i gałęzi, które zaowocują zdrowymi owocami i kwiatami.

Jak przycinać drzewo?

Większość dużych , kwitnących drzew , takich jak dąb i klon, często wymaga przycinania, gdy znajdują się w ogrodzie. W pewnym momencie będziesz musiał przeprowadzić korektę, aby pozbyć się złamanej łodygi, chorej kończyny lub martwych gałęzi.

Podczas przycinania odetnij boczne gałęzie do pnia i zostaw kołnierz – kikut podobny do pierścienia znajdującego się u podstawy gałęzi drzewa. Pozostawienie tego samego ma kluczowe znaczenie dla zachęcania do prawidłowego gojenia się ran.

Kiedy przycinasz większe kończyny o średnicy ponad półtora cala, musisz chwycić łuk lub piłę do przycinania z trzema cięciami. Oto jak to się robi:

Pierwsze cięcie: pod gałęzią
Należy to zrobić około sześciu do 18 cali od pnia, pod główną gałęzią, aby ją usunąć. Jest to idealne miejsce do wykonania pierwszego cięcia. Następnie przetnij tylko około połowy lub jednej trzeciej gałęzi.

Drugie cięcie: górny obszar gałęzi
Po ścięciu pod spodem, czas przejść do najwyższej gałęzi drzewa. W przypadku drugiego cięcia przejdź do obszaru około trzech cali od pierwszego cięcia. Następnie delikatnie odetnij i poczekaj, aż gałąź drzewa się rozpadnie i samoczynnie opadnie.

Trzecie cięcie: poza kołnierzem
Podejdź do pnia i zlokalizuj jego kołnierz gałęzi — tkankę łodygi otaczającą dolną część gałęzi. Zwykle wskazuje na niewielki obrzęk i lekko szorstką korę. Twoje ostateczne cięcie powinno znajdować się poza tym kołnierzem, bez pozostawionego kikuta.

Podczas cięcia upewnij się, że jest pod kątem 45 stopni, który kończy się u podstawy drzewa. Pomoże to zapobiec osadzaniu się wilgoci na obszarze cięcia, co może prowadzić do uszkodzenia przez wodę i gnicia.

 

Jakie są narzędzia potrzebne do przycinania drzew?

Trymery, nożyce, sekatory, ręczne sekatory — to tylko niektóre z narzędzi, których będziesz potrzebować do przycinania drzew, a każde z nich służy do innego celu. Ale wybór odpowiedniego z szerokiej gamy opcji może być nieco przytłaczający. Oto, w jaki sposób możesz wybrać najlepsze narzędzie do pracy:

Trymery
Przycinarki to zmotoryzowane narzędzia służące do kształtowania i upiększania żywopłotów, roślin zimozielonych, krzewów i młodych drzew. Posiadają ostre, wymienne ostrza ze stali nierdzewnej, które zapewniają czyste i gładkie cięcie skuteczniej i szybciej niż zwykłe nożyce. Jeśli planujesz przycinać drzewa, które mogą być zbyt duże dla prostych nożyc, najlepiej jest zamiast tego użyć wysuwanej przycinarki.

Nożyce
Nożyce, które wyglądają jak gigantyczne nożyczki, służą do przycinania małych, nieregularnie wyrośniętych pędów i gałęzi. Są również używane do kształtowania topiaries, zimozielonych roślin, maleńkich żywopłotów i młodych drzew. Ponieważ wytwarzają szerokie cięcia, nożyce mogą nie być idealne do przycinania większości krzewów i dużych drzew.

Sekatory ręczne
70Po kielni najlepszym narzędziem dla każdego ogrodnika jest sekator ręczny. Jest lekki i wystarczająco kompaktowy, aby nosić go w jednej ręce lub w kieszeni. Ale jest wystarczająco ostry i wytrzymały, aby poradzić sobie z małymi, nieregularnymi łodygami. Najlepiej nadaje się również do wykonywania precyzyjnych cięć na miękkich gałęziach i łodygach.

Sekatory ręczne występują w dwóch różnych rodzajach: obejściowe i kowadełkowe. Sekator ręczny jest podobny do nożyczek ze względu na nakładające się na siebie ostre ostrza, podczas gdy typ kowadełka ma tylko jedno ostrze, które naciska na płaską powierzchnię.

Jednak sekatory kowadełkowe częściej zmiażdżą łodygę niż ją czysto. Narazi drzewo na różne infekcje i choroby – rzeczy, których chciałbyś uniknąć w jak największym stopniu. Dlatego najlepiej byłoby zamiast tego użyć sekatora ręcznego.

Sekator
Nożyce do gałęzi to narzędzia do przycinania drzew potrzebne do usuwania gałęzi i łodyg o grubości większej niż 0,25 (1/4) cala – nie są to podręczne, eleganckie ręczne sekatory. Używanie ręcznych sekatorów do przecinania grubych łodyg i gałęzi zwiększa ryzyko nierównych cięć lub ich zmiażdżenia. Z tego powodu najlepiej jest zamiast tego przejść na loppery.

Ponadto sekatory są znacznie większe i trwalsze niż sekatory ręczne. Są wyposażone w obszerne uchwyty, które zapewniają użytkownikom większy zakres ruchu i mocy. To sprawia, że ​​są one odpowiednim narzędziem do przycinania łodyg i gałęzi, które są zbyt twarde lub zbyt grube dla ręcznych sekatorów.

Piły do ​​przycinania
Piły ogrodnicze znane są z zakrzywionego ostrza i ostrych jak brzytwa zębów. Ale w przeciwieństwie do popularnych przekonań, są one używane nie tylko do ekstremalnych środków. Zostały opracowane, aby przecinać łodygi i gałęzie, których żadne ręczne nożyce ani nożyce nie są w stanie przeciąć. Należą do nich duże i grubsze gałęzie drzew.

Również piły do ​​przycinania mogą mieć postać piły na wysięgniku, która jest zasadniczo kijem z mocowaniem piły na jednym z końców. Jest przeznaczony do cięcia gałęzi w miejscach, do których nie możesz sięgnąć, zwłaszcza jeśli nie chcesz ryzykować upadku z drabiny.

Kiedy należy przycinać?

Możesz usunąć wszystkie złamane, chore, umierające i martwe gałęzie, gdy tylko je zobaczysz. Jednak podczas przycinania ze względów estetycznych najlepiej jest postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Kiedy przycinać kwitnące drzewa?
Drzewa kwitnące obejmują magnolię gwiaździstą, dereń, wiśnię płaczącą, wschodni pąk pospolity, głóg i złoty łańcuch. Najlepiej przycinać te drzewa wczesną wiosną. Uniemożliwi to wycinanie łodyg i gałęzi, które mogły wytworzyć kwiaty i zachęci do wzrostu na ostatnio ściętych obszarach.

Kiedy przycinać sosny?
Przycinanie sosen pozwala kontrolować ich wzrost i zapobiegać ich zarastaniu. Przycinaj je, odłamując końce nowych narośli (świece), zanim ich igły zaczną rosnąć. Najlepiej przycinać te świece wczesną wiosną.

Podczas przycinania sosen przycinaj tylko jedną trzecią lub połowę świec. Wystarczy wyprodukować zdrowe, stosunkowo gęste drzewo. Ale jeśli chcesz ograniczyć ich wzrost, rozważ usunięcie kilku świec wokół podstawy drzewa.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?
Jeśli chodzi o drzewa owocowe, im szybciej je przytniesz, tym lepiej. Drzewa te można przycinać przed rozpoczęciem wiosennego wzrostu, gdy temperatura przekracza 5 stopni. Przycinanie umożliwia drzewkom owocowym otwarcie swojego wnętrza, wpuszczając światło i docierając do korony, co sprzyja wysokiej jakości produkcji owoców.

Z drugiej strony przycinanie drzew owocowych może wymagać różnych metod w zależności od rodzaju owoców, które produkują. Pewne różnice mogą nawet występować między odmianami podobnych gatunków. W takim przypadku przed rozpoczęciem przycinania skonsultuj się z ekspertem lub ze swoimi centrami ogrodniczymi i szkółkami, aby uzyskać niezbędne informacje.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl