Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Jak poprawić drenaż trawnika?

Jak poprawić drenaż trawnika?

Czy Twój trawnik po złej zimie zamienia się w błoto? Czy trawa zawsze jest mokra pod twoimi stopami? Twój trawnik może mieć problemy z drenażem. Jest to bardzo powszechne i na szczęście jest to problem, który możesz rozwiązać samodzielnie bez konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy. Istnieje wiele sposobów na poprawę odwadniania trawnika. Przyjrzyjmy się więc im i jaka może być dla Ciebie najlepsza opcja.

Przyczyny złego drenażu

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje podwórko może doświadczać złego drenażu. Przede wszystkim zobaczmy, jakie są te powody, abyś mógł zrozumieć problem.

Nieprawidłowe zraszacze automatyczne

Jeśli masz duży trawnik, prawdopodobnie masz automatyczne zraszacze. To zapewni twojej trawie wodę, której potrzebuje po słonecznym dniu. Tak jak zbyt mało wody może być problemem dla Twojego trawnika, tak samo może być zbyt dużo wody. Rzeczywiście, jeśli masz automatyczny zraszacz, który podaje zbyt dużo wody do trawy, może to powodować gromadzenie się wody. To może być powód, dla którego twój trawnik jest tak mokry pod twoimi stopami i staje się błotnisty. Jeśli uważasz, że może to być przyczyną Twojego problemu, spróbuj mniej podlewać trawnik, aby sprawdzić, czy to ma wpływ na odpływ.

Zła ocena

Być może twój źle odwadniający się trawnik nie jest twoją winą lub wynika z któregokolwiek z twoich działań. W rzeczywistości może to być spowodowane przez budowniczych twojego domu. Zła gradacja Twojego podwórka może oznaczać, że woda opada na obszary Twojego trawnika. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie ma odpływu wody. Na przykład, jeśli masz niskie punkty na swoim podwórku, które zbierają się w wodzie, może to być spowodowane złą oceną.

Zbita gleba i strzecha

Jeśli gleba pod trawnikiem jest zagęszczona, oznacza to, że odpływ wody jest powolny lub nie ma go wcale. Mamy kilka rozwiązań, jeśli to jest problem. Ponadto chcesz się upewnić, że na trawniku nie nawarstwia się strzecha. Może to również oznaczać, że woda ma trudności z odpływem.

Ciężka gleba gliniana

Czy twoje podwórko ma ciężką gliniastą glebę? Często jest to przyczyną złego odwodnienia trawnika. Opady deszczu i woda nie są w stanie tak łatwo przedostać się przez gliniastą glebę. Tak więc, gdy jest mokry, staje się ciężki i błotnisty. Niestety powoduje to problemy z drenażem, zwłaszcza jeśli znajduje się to pod całym trawnikiem. Jednym ze sposobów, aby to poprawić, jest próba zmieszania gliniastej gleby z obornikiem i kompostem ogrodniczym. Może to pomóc w drenażu. Nasze inne rozwiązania odwadniające poniżej również będą korzystne.

Sposoby na poprawę drenażu

51 Każdy chce mieć soczysty i zielony trawnik. Tak więc, jeśli masz problemy z drenażem, będzie to frustrujące. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na poprawę drenażu. Poza tym nie zawsze muszą kosztować fortunę. Przyjrzyjmy się więc sposobom poprawy drenażu.

Napowietrz trawnik

Jednym z najłatwiejszych sposobów na poprawę drenażu trawnika jest napowietrzanie. Ten proces nabijania trawy umożliwia przedostawanie się powietrza do gleby. Może to pomóc, jeśli trawnik zostanie zalany podczas złej pogody. To proste zadanie, które możesz wykonać samodzielnie. Istnieją aeratory, które można kupić, aby jeździć po trawie, a to spowoduje powstanie małych dziur. Następnie możesz wypełnić je ostrym piaskiem, aby pomóc w drenażu. Pomoże to uniknąć zagęszczenia gleby. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz również zrobić dziury w trawniku za pomocą widelca.

Zainstaluj odpływ gruntowy

Czy Twój trawnik jest zły po każdej burzy lub po długiej zimie? Być może nadszedł czas na podjęcie drastycznych działań i zainstalowanie kanalizacji. Jest to proces, który pozwala wodzie efektywniej przemieszczać się przez glebę. Będzie to wymagało wykopania rowu, aby można było włożyć odpływ. Jeśli twój trawnik jest bardzo zły, będziesz musiał stworzyć kilka rowów. Celem odpływu jest odprowadzenie wody i skierowanie jej do części trawnika o lepszej glebie lub do rowu. Jeśli jednak szukasz szybkiego rozwiązania, które nie wpłynie na Twój czas Netflix, TV lub kasyna online, to może nie być to. Zajmie to trochę czasu, ale można to zrobić bez profesjonalisty. Jeśli jednak wolisz spędzać czas na zajęciach rekreacyjnych, zadzwoń do profesjonalisty.

Utwórz rów

Innym sposobem na poprawę drenażu trawnika jest utworzenie rowu w najniższym punkcie. Pozwala to na spływanie wody deszczowej po silnej burzy. Uniemożliwi mu to po prostu usiąść na szczycie trawnika. Jest to najlepsza technika, jeśli trawnik znajduje się na zboczu. Dlatego możesz wykopać rów i pozwolić, aby woda zebrała się gdzieś daleko od miejsca, w którym jesteś na podwórku. Możesz dodać ozdobne kamienie, aby rów ładnie wyglądał lub dodać odłamki z kory. W szczególności odłamki kory dobrze pochłaniają wilgoć i mogą pomóc w odprowadzaniu wody z trawnika lub istniejących roślin.

 

Ciesz się większą liczbą roślin

Jeśli masz podmokły trawnik , jednym ze sposobów, w jaki możesz pomóc glebie, jest posiadanie większej liczby roślin. Dlatego wybierz wykopanie części swojej trawy i wybierz kilka nowych roślin, aby zająć jej miejsce. Nie tylko będzie to dobrze wyglądać, ale pomoże też zapobiec nadmiernemu zamoczeniu trawnika. Na przykład cornus alba i hortensja macrophylla są dobrymi krzewami na wilgotne gleby. Pomogą usunąć trochę wody z trawnika. Ponadto zalecane są również byliny Actaea i Hosta. Może to być niedrogi sposób na rozwiązanie problemów z trawnikiem i jednoczesną hodowlę pięknych roślin. Po prostu upewnij się, że przeprowadzasz badania i znajdujesz rośliny, które mogą przetrwać w mokrych warunkach. Rzeczywiście, istnieją rośliny, które nie lubią dużej ilości wody lub życia w cieniu.

Czy masz gliniastą glebę? Czy uważasz, że to jest powód, dla którego masz problemy z drenażem? Zamiast kopać całe podwórko i wymieniać ziemię, możesz dodać do niej piasek. Pomoże to w drenażu i zapewni, że woda będzie mogła przepływać przez glebę. To może zająć dużo pracy, jeśli masz trawę. Ale może być tego wart, jeśli zapewni długoterminowe rozwiązanie problemów z odwadnianiem.

Jak układać nową murawę

Jeśli twoje problemy z drenażem były naprawdę złe, być może będziesz musiał ułożyć nową murawę po naprawieniu problemu. To jest coś, co możesz zrobić sam. Aby rozpocząć, potrzebujesz tylko kilku narzędzi i materiałów.

Przygotuj obszar

Przede wszystkim zacznij od usunięcia starej darni i przygotowania terenu pod nowy trawnik. Będzie to obejmować wyrównanie terenu, a także usunięcie wszelkich gruzu lub kamieni. Możesz również dorzucić trochę wierzchniej warstwy gleby, aby poprawić glebę dla trawy i ją wyrównać. Możesz to zrobić za pomocą prowizji. Następnie chcesz skompresować ziemię i upewnić się, że jest twarda do układania murawy.

Połóż murawę

Teraz nadszedł czas, aby położyć swoje rolki darni. To jest najfajniejsza część! Weź swoje bułki i rozłóż je płasko na ziemi. Najlepiej lekko zachodzić na krawędzie, aby uzyskać równy trawnik. Z łatwością odetniesz niepotrzebną murawę. Można to zrobić po prostu szpadlem. Upewnij się, że cała twoja murawa jest płaska i styka się z ziemią. Zapewni to prawidłowy wzrost.

Podlej swój nowy trawnik

Ważne będzie regularne podlewanie nowej murawy. Powinieneś to robić codziennie przez kilka tygodni. Pozwoli to na wzrost i ustabilizowanie się murawy. W szczególności, jeśli jest upał, upewnij się, że trawnik jest zawsze wilgotny, aby nie wysychał i nie umierał.

Poczekaj, aż będzie miał 3 cm wysokości

Po ułożeniu murawy i odczekaniu kilku tygodni będziesz chciał skosić trawnik po raz pierwszy. Najlepiej zrobić to, gdy trawa ma co najmniej 3 cm wysokości. To zapewni, że będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby się ustabilizować. Następnie możesz skosić trawnik i cieszyć się świeżą zieloną trawą z lepszym drenażem.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Jeśli w ogrodzie jest dużo drzew, to dobrze zastosować siatkę ochronną, która zabezpieczy rurę drenażową. Wydłuża to żywotność drenażu o conajmniej kilka lat.

Możliwość komentowania została wyłączona.