Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Drzewka owocowe

Jabłko traci latem liście

Jabłko traci latem liście

Jabłoń to piękny widok. Jest wysoka i silna, z gałęziami, które wydają się sięgać nieba. Liście są ciemnozielone, a jabłka jaskrawoczerwone. Jabłoń to symbol siły i piękna. Liście są ciemnozielone, a kwiaty delikatnie białe. Owoc jest ciemnoczerwony i jest to wspaniały widok. Drzewa są symbolem lata i bogactwa, które sezon ma do zaoferowania.

Utrata liści latem

Gdy dni stają się cieplejsze, a noce krótsze, liście na jabłoniach zaczynają zmieniać kolor. Wczesnym latem liście są intensywnie zielone, ale w miarę upływu sezonu stopniowo żółkną, brązowieją i jesienią opadają z drzewa.

Ten proces utraty liści nazywa się odcinaniem i pomaga drzewu oszczędzać wodę i energię podczas gorących, suchych letnich miesięcy. Bez liści drzewo lepiej znosi upał i suszę, a także może skoncentrować swoją energię na produkcji owoców.

Zrzucanie liści jabłoni to naturalny proces, który pomaga drzewu pozbyć się starych, uszkodzonych liści i zrobić miejsce dla nowego wzrostu. Proces ten jest niezbędny dla zdrowia i witalności drzewa i pomaga zapewnić, że może ono co roku produkować zdrowe owoce. Choć zrzucanie liści może wydawać się proste, jest to złożony proces niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia drzewa.

 

Dlaczego jabłonie gubią liście?

Utrata wody

Jednym z powodów jest to, że drzewa starają się oszczędzać wodę. Ponieważ liście są odpowiedzialne za dużą utratę wody przez drzewo, ich zrzucanie pomaga drzewu pozostać nawodnionym. W miesiącach letnich jabłonie mogą tracić liście z powodu utraty wody. Dzieje się tak, gdy drzewo nie ma wystarczającej ilości wody, aby utrzymać wszystkie liście, więc zrzuca część z nich, aby zachować wilgoć. Jeśli zauważysz, że Twoja jabłoń traci liście, dodaj jej więcej wody. Pomoże to zachować zdrowie i zapobiegnie dalszej utracie liści.

Stres cieplny

Innym powodem jest to, że gorące letnie słońce może uszkodzić liście, więc zrzucanie ich pomaga chronić drzewo przed stresem cieplnym. Jabłonie tracą liście latem pod wpływem słońca. Ciepło słoneczne wysusza liście, powodując ich brązowienie i odpadanie. Jest to naturalny proces, który pomaga drzewu oszczędzać wodę i chronić się przed ciepłem. Ten proces może ostatecznie zabić drzewo, więc jednym ze sposobów, aby to naprawić, jest podlewanie drzewa i głębokie moczenie!

Brak składników odżywczych

79 Utrata liści jabłoni latem jest częstym zjawiskiem i zwykle wynika z braku składników odżywczych. Drzewo może nie mieć wystarczającej ilości wody lub glebie może brakować niezbędnych składników odżywczych. Tak czy inaczej, drzewo prawdopodobnie będzie cierpieć z powodu braku wzrostu i produkować mniej jabłek. W niektórych przypadkach drzewo może nawet umrzeć. Karmę późną zimą lub wczesną wiosną paszą o wysokiej zawartości potasu, która zawiera również azot.

Szok po przeszczepie

Podczas przesadzania jabłoni należy pamiętać o szoku związanym z przesadzaniem. Ten stan może wystąpić, gdy drzewo jest przenoszone z jednego miejsca do drugiego, powodując naprężenie drzewa. Wstrząs po przeszczepie może objawiać się na kilka sposobów, w tym przypalanie liści, więdnięcie i obumieranie. W ciężkich przypadkach szok po przeszczepie może zabić drzewo.

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do szoku związanego z przesadzaniem, w tym niewłaściwe techniki przesadzania, uszkodzenie korzeni podczas przesadzania i sadzenie drzewa w niewłaściwym miejscu. Aby uniknąć szoku związanego z przesadzaniem, konieczne jest stosowanie odpowiednich technik przesadzania, zapobieganie uszkodzeniom korzeni i wybór odpowiedniego miejsca dla drzewa.

Szkodniki i choroby powodujące utratę liści

Jabłonie są latem podatne na kilka chorób, w tym parch jabłoni, mączniak prawdziwy, rdza jabłoni cedrowej i zarazę ogniową.

Parch jabłoni

Parch jabłoni to choroba grzybicza, która powoduje brązowe plamy na liściach i owocach drzewa. Mączniak prawdziwy to kolejna choroba grzybicza, która objawia się białym, zadowalającym wzrostem na liściach i owocach drzewa.

Zaraza Ogniowa

Zaraza ogniowa to choroba bakteryjna, która powoduje czernienie i więdnięcie liści i owoców drzewa. Choroby te mogą znacznie zmniejszyć plon drzewa i należy je jak najszybciej leczyć.

Rdza jabłoni cedrowej

Rdza jabłoni cedrowej to choroba grzybicza dotykająca zarówno drzewa cedrowe, jak i jabłonie. Chorobę wywołuje grzyb o nazwie Gymnosporangium juniper-Virginiana, który spędza część swojego cyklu życiowego na drzewach cedrowych, a część swojego cyklu życiowego na jabłoniach. Rdza cedrowo-jabłkowa może powodować rozległe uszkodzenia obu rodzajów drzew.

Wiosną grzyb wytwarza pomarańczowo-brązowe galasy na drzewach cedrowych. Te galasy pękają latem, uwalniając zarodniki niesione przez wiatr na jabłonie. Zarodniki infekują liście jabłoni, powodując na nich powstawanie pomarańczowo-brązowych zmian. Grzyb powoduje również, że owoce jabłoni tworzą małe brązowe plamki.

Rdza cedrowo-jabłkowa może powodować poważne uszkodzenia zarówno cedru, jak i jabłoni. Zarażone drzewa cedrowe mogą rozwijać rozległe galasy, a zarażone jabłonie mogą tracić liście i wytwarzać zdeformowane owoce.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl