Zamontowana na dachu budynku bądź na gruncie instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie darmowej energii elektrycznej, co znacząco zmniejsza rachunki za prąd. To niezwykle opłacalne rozwiązanie, jednakże ogromne znaczenie ma odpowiedni dobór parametrów instalacji, w tym w szczególności jej mocy. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dopasowana do tego, jakie jest zużycie prądu gospodarstwa domowego lub firmy. Znając moc instalacji fotowoltaicznej można z kolei dopasować ilość paneli fotowoltaicznych. A ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 1kW?
Ile paneli potrzeba do wytworzenia 1 kW?
Ilość wytwarzanego prądu przez panel fotowoltaiczny zależy od wielu czynników. Choć każdy panel fotowoltaiczny posiada określoną przez producenta moc nominalną, to jest ona obliczana w warunkach testowych. Warunki te obejmują określony poziom nasłonecznienia, brak zacienienia, optymalną temperaturę, odpowiedni kąt nachylenia oraz prędkość wiatru. W rzeczywistości trudno o spełnienie wszystkich tych warunków.
Najlepsze uzyski energii elektrycznej można uzyskać wybierając panele monokrystaliczne. Ich moc nominalna wynosi zazwyczaj 300-400 kWp, co oznacza, że w standardowych warunkach są w stanie wytworzyć 300-400 kW prądu. Wiedząc, jaka jest nominalna moc paneli fotowoltaicznych, można z kolei dobrać ilość modułów do mocy instalacji fotowoltaicznej.
Przyjmując wartość nominalną modułów fotowoltaicznych na poziomie 350 kWp do montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW potrzebne będzie około 3 paneli fotowoltaicznych. Zatem w przypadku instalacji PV o mocy 3 kW potrzeba 9 paneli, a 9 kW – 18 paneli słonecznych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to uzyski generowane w standardowych warunkach. W związku z tym konieczne jest uwzględnienie również innych czynników, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych.
Wydajność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?
Wydajność paneli fotowoltaicznych jest parametrem, który określa, ile prądu są one w stanie wyprodukować. Zależne jest to jednak od wielu czynników, do których zalicza się:
- położenie geograficzne i warunki klimatyczne,
- lokalizacja instalacji – grunt, dach,
- stopień zacienienia,
- ustawienie względem stron świata, kąt nachylenia i konstrukcja dachu,
- temperatura powietrza,
- rodzaj paneli słonecznych oraz ich parametry techniczne, jakie posiadają panele fotowoltaiczne,
- jakość inwertera,
- zabrudzenie powierzchni.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykona audyt fotowoltaiczny. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane czynniki dopasuje moc instalacji fotowoltaicznej do tego jakie jest roczne zużycie energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym oraz dobierze odpowiednią ilość i rodzaj paneli fotowoltaicznych.
Gdzie szukać ekspertów, którzy wykonają audyt fotowoltaiczny oraz dobiorą moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na prąd biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na wydajność fotowoltaiki? Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki ofert najlepszych instalatorów fotowoltaiki w Polsce: https://e-energia.pl/formularz-zapytania-fotowoltaika/