Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Warzywniak

Idealne marchewki za każdym razem

Idealne marchewki za każdym razem

Moja babcia zawsze nalegała, żebym jadła marchewki. „Nie widzisz królików w okularach”, twierdziła. Jako nosząca okulary nie mogę się powstrzymać od zastanawiania się, czy nie powinnam była wtedy zwracać na to większą uwagę, ale w dzisiejszych czasach marchewka jest zdecydowanie ulubioną w moim gospodarstwie domowym!

Marchew ma trochę złą reputację, ponieważ jest trochę trudna w uprawie. Ale nie są… jeśli wiesz jak!

Siej z sukcesem

W przypadku najwcześniejszych siewów marchwi w tym roku gleba po zimie musi być nieco wysuszona i podgrzana. Możesz pomóc, zakładając tymczasową osłonę z ogrodniczej włókniny lub plastiku (lub użyj zimnej ramki) na kilka tygodni wcześniej, aby pomóc wysuszyć i ogrzać ją przed kolejnymi zasiewami.

Najlepiej wysiewać bezpośrednio nasiona marchwi. W ten sposób jest to łatwiejsze i pomaga uniknąć wygiętych lub rozwidlonych korzeni, które możesz uzyskać, jeśli spróbujesz przesadzić sadzonki z innego miejsca. Sama gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt urodzajna, co może również sprzyjać rozwidlaniu się korzeni. Powiedziawszy to, nie sądzę, że rozwidlony korzenie to taka wielka sprawa. To po prostu dodaje im trochę więcej charakteru moim zdaniem! A skąd jeszcze wziąłbyś te wszystkie warzywa w kształcie komedii?

Siej nasiona marchwi cienko bezpośrednio tam, gdzie będą rosły

Marchewki wolą słoneczne miejsce, choć obszar w pstrokatym cieniu też by się sprawdził, szczególnie w cieplejszym klimacie. Zaznacz wiertła o głębokości około pół cala (1 cm) i około 25 cm od siebie, a następnie wysiaj bardzo cienko. Nasiona są dość małe i bardzo łatwo jest je zasiać zbyt gęsto. Jeśli nie masz najbardziej stabilnej ręki, prostą radą jest wymieszanie nasion z drobnym piaskiem, aby cienko posypać siewnik, co pomoże rozłożyć nasiona. Następnie po prostu przykryj nasiona ziemią.

Jeśli pogoda jest sucha, możesz podlać siewnik, który zaznaczyłeś przed siewem. Podlewaj kilka razy w rzędzie, aby dobrze go namoczyć, a następnie zasiej. Pomoże to w utrzymaniu suchej powierzchni gleby, co zmniejszy jej atrakcyjność dla ślimaków – więcej o nich wkrótce…

Siewy wczesnowiosenne dadzą plony od wczesnego lata. Rób małe siewy co kilka tygodni, kończąc ostateczny siew na początku lata, aby zapewnić grubsze, bardziej masywne korzenie do przechowywania przez zimę.

Podlewanie

Podlewaj marchewki tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne
Pielęgnacja marchwi
Co ciekawe, powstrzymywanie się od podlewania może się opłacać, jeśli chodzi o smak. Chodzi o to, żeby traktować ich trochę nieprzyjemnie, aby zachować ich czujność! Marchewki potrzebują wilgoci, aby rosnąć, ale prawdopodobnie będziesz musiał je podlewać tylko w cieplejszym klimacie lub podczas długiej suszy.

Rozcieńczaj marchewki etapami, aby zapewnić im przestrzeń do wzrostu. Pierwsze delikatne, młode korzenie, które wyciągasz jako przerzedzę, świetnie nadają się do spożycia w całości w sałatkach lub lekko ugotowane na parze jako raczej kucharski dodatek do obiadowego stołu. Kontynuuj przerzedzanie stopniowo, aż rośliny będą oddalone od siebie o około pół cala (1 cm). W tym momencie korzenie odsuną się od siebie, dając do późniejszego zbioru duże korzenie.

Bardzo ważne jest, aby kontrolować chwasty. Marchew może nie dbać szczególnie o rodzaj gleby lub posiadanie dużej ilości wody, ale nienawidzą walki z chwastami, więc wyrywaj je za każdym razem, gdy je zauważysz.

Zjedzony przez ślimaki
Ślimaki atakują młode liście i czasami zagrzebują się w korzeniach

27Jak można się spodziewać, to właśnie te śliskie ślimaki są pierwszymi szkodnikami, na które należy uważać, szczególnie na początku sezonu wegetacyjnego i przy deszczowej pogodzie. Mogą przycinać sadzonki do ziemi, gdy tylko się pojawią, co oznacza, że ​​musisz zacząć wszystko od nowa. Chociaż sadzonki są najbardziej zagrożone, ślimaki żyjące w glebie mogą również wycinać dziury w korzeniach, gdy się powiększają.

Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie ataków na ślimaki (poza rozstawieniem pułapek na ślimaki) jest podwójne upewnienie się, że obszar wokół marchewki jest wolny od chwastów. To tutaj czają się ślimaki, więc jeśli nie ma się gdzie schować, będzie ich mniej.

Jest to jednak problem krótkotrwały. Prawdopodobnie zauważysz, że wysiewy wykonane nieco później na wiosnę są mniej podatne na zauważenie przez ślimaki, które do tego momentu będą miały mnóstwo innego materiału roślinnego do przeżuwania.

Jak wspomniano powyżej, o ile nie jesteś w bardzo ciepłym klimacie lub było wyjątkowo sucho, rzadko powinieneś potrzebować podlewać marchewki. Jeśli powierzchnia gleby może być sucha, ślimaki nie będą tak często wychodzić.

Nie (marchewka) na mnie leci!

Najbardziej znanym wyzwaniem przy uprawie marchwi jest mucha korzeniowa marchwi . Ta maleńka mucha składa jaja na szyjce korzenia, na samej górze. Wyklute larwy następnie zagrzebują się w korzeniach, powodując uszkodzenia podczas tunelowania i żerowania.

To zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że te muchy rzadko latają wyżej niż 30 cm nad ziemią, więc aby powstrzymać je przed wpadnięciem na imprezę, możesz po prostu postawić nieco wyższą barierę – powiedzmy 2 stopy (60 cm) – na całej swojej drodze. uprawę lub, jeszcze łatwiej, przykryj swoje uprawy włókniną lub siatką przeciw owadom, gdy sadzonki wzrosną.

Jak dotąd unikałem problemów i myślę, że jednym z powodów jest to, że jestem bardzo ostrożny przy przerzedzaniu sadzonek, wybierając na to całkowicie spokojny dzień. Mucha marchewkowa lokalizuje uprawę po zapachu, więc spokojny dzień jest idealny, ponieważ zapach nie przenosi się na wiatr. Ja też decyduję się na odchudzanie wieczorem, kiedy muchy marchewkowe są mniej aktywne. Następnie nalewam trochę wody do przerzedzonych rzędów, aby pozbyć się zapachu i uspokoić naruszoną glebę. Jeśli nie masz nic przeciwko zmoczeniu, możesz nawet schudnąć w deszczu, kiedy mucha marchewkowa zdecydowanie nie będzie na skrzydle.

Uprawa marchwi w pojemnikach

Skutecznym sposobem na powstrzymanie tych marchwiowych much jest wyhodowanie marchewki w wysokich doniczkach lub pojemnikach podniesionych nad ziemię, co automatycznie uniesie twoje plony ponad niebezpieczną strefę tych nisko latających much.

Marchew nie potrzebuje bardzo bogatej gleby – w rzeczywistości gleba o mniejszej zawartości składników odżywczych pomaga nawet poprawić smak korzeni. Podoba im się również, że jest swobodnie przepuszczalny, więc uprawa w doniczkach to świetny sposób na dostosowanie idealnego podłoża do uprawy. Jedna część piasku zmieszana z jedną częścią mieszanki doniczkowej to świetna opcja o niskiej płodności. Osobiście lubię używać starej mieszanki doniczkowej uratowanej z zeszłego roku, a żeby obniżyć koszty dodaję do tego dwie części przesianej ziemi ogrodowej.

Zasiej nasiona cienko na powierzchni wypełnionej doniczki, a następnie przykryj je bardzo cienką warstwą mieszanki. Dobrze podlej, oznacz i postaw pojemnik w nasłonecznionym miejscu. Utrzymuj mieszankę doniczkową wilgotną, ponieważ w przeciwieństwie do ziemi te marchewki będą całkowicie zależne od Ciebie w zakresie wszystkich swoich potrzeb. Rozcieńczyć sadzonki do kilku centymetrów od siebie, gdy już wzrosną. Zbieraj, gdy osiągną rozmiar palca, pozostawiając pozostałe korzenie, aby rosły grubsze z wytworzoną dodatkową przestrzenią.

Jak zbierać marchewki

Skąd wiesz, kiedy twoje marchewki są gotowe? Cóż, nałóż palcami mały korzeń (przepraszam za kalambur!) i sprawdź przybliżoną szerokość korzeni, patrząc na szyjkę korzenia. Pierwsze korzenie powinny być gotowe już po dwóch miesiącach od wysiewu.

Młodsze i płytsze korzenie powinny łatwo się wyrywać, po prostu chwytając je mocno u podstawy liści. Często pomaga najpierw wcisnąć korzeń, a następnie przekręcić go, delikatnie podciągając w górę. Większe, dłuższe korzenie – szczególnie te z marchwi uprawianej na zimę – mogą wymagać skrócenia widelcem, zwłaszcza na cięższych glebach. Zbieraj etapami, aż korzenie osiągną pełny rozmiar. W ten sposób będziesz mógł przedłużyć swoje zbiory o wiele tygodni.

Jak wiele korzeni, mrozy wydobywają słodycz. Na obszarach o łagodnych zimach możesz pozostawić je w ziemi na zimę, dopóki nie będą potrzebne, ale jeśli jesteś w chłodniejszym klimacie, podnieś korzenie jesienią i przechowuj je w przewiewnym pudełku między warstwami wilgotnego piasku .

Nie zapominaj, że marchewki są dostępne w różnych kolorach – żółtych, czerwonych, fioletowych i białych – a także oczywiście pomarańczowym. Spróbuj swoich sił w różnych korzeniach i rozjaśnij swój świat! Uwielbiam marchewki słodkie i surowe, pieczone lub ubijane w zupę marchewkowo-ziołową. Jaki jest twój preferowany sposób serwowania tych porywających korzeni? Daj mi znać poniżej.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. no niestety mi często nie wychodzą marchewki, ostatnio były tak małe, że nadawały się tylko dla chomika. Wręcz idealne do jego proporcji były

Możliwość komentowania została wyłączona.