Każdy zdaje sobie sprawę, że prace remontowe to nie tylko planowanie robót, rozpisanie kosztów materiałów budowlanych czy hałaśliwe dźwięki. Remont to także śmieci, takie jak gruz, resztki cegieł, piasek i inne kłopotliwe odpady. Warto znać legalne i bezpieczne dla środowiska sposoby na usunięcie tego typu śmieci. Jak zatem pozbyć się odpadów poremontowych zgodnie z prawem i bez szkodzenia przyrodzie?
Worki z gruzem na śmietniku i w lesie, czyli co grozi za nielegalne wyrzucanie gruzu po remoncie
Sezon na remonty można poznać po tym, że osiedlowe kontenery na odpady zapełniają się workami z gruzem, piaskiem, puszkami czy opakowaniami po farbach. Tymczasem wyrzucanie gruzu i pozostałości po remontach w takie miejsca jest karane wysoką grzywną – podobnie jak składowanie tego rodzaju odpadów na terenie posesji. Grozi za to mandat w wysokości nawet 1,5 tysiąca złotych. Jeszcze wyższe kary czekają tych, którzy wywożą gruz do lasu, ponieważ wówczas mandat wynosi 5000 zł i więcej.
Gruz jest surowcem w dużej mierze nadającym się do recyklingu – szacuje się, że nawet 90% gruzu zebranego podczas prac remontowo-budowlanych można odzyskać i wykorzystać ponownie.
Działkowcy, place budowy i PSZOK, czyli kilka sposobów na pozbycie się gruzu
Usunięcie gruzu budowlanego zgodnie z obowiązującym prawem jest możliwe na kilka sposobów. Jednym z nich może być śledzenie ogłoszeń od osób prywatnych, które potrzebują surowca np. do prac w ogrodzie, na działce, czy utwardzenia drogi. Zdarza się także, że niektóre place budowy organizują zbiórki gruzu, który wówczas można im podrzucić. Alternatywne rozwiązanie to również oddanie worków z gruzem i innymi odpadami po remoncie do lokalnego PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK przyjmuje m.in. resztki poremontowe, odpady wielkogabarytowe czy stare sprzęty AGD (jeśli np. robimy generalny remont). Minusem jest fakt, że śmieci trzeba dostarczyć do PSZOK-u samodzielnie, co w przypadku sporej ilości odpadów może być trudne.
Dlaczego warto zamówić kontener na gruz?
Patrząc na powyższe opcje pozbycia się gruzu, zdecydowanie najlepszym wyjściem jest wynajem kontenera od firmy wyspecjalizowanej w tego rodzaju usługach. Tym bardziej, jeśli firma umożliwia dostarczenie kontenerów na dany adres nawet tego samego dnia. W taki sposób działa np. firma EKO-LOGIS, oferująca swoje usługi głównie na terenie kilku województw, w tym dolnośląskiego i lubuskiego. Obsługuje zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa budowlane i produkcyjne.
EKO-LOGIS może dostarczyć kontenery zarówno na czysty gruz, jak i odpady zmieszane czy opakowaniowe – pojemniki mogą mieć pojemność nawet do 36 m3 na Dolnym Śląsku i w okolicach. Dzięki temu wynajęcie kontenerów w Żarach (https://eko-logis.com.pl/kontenery-zary/) i okolicy nie będzie stanowiło problemu. Potrzebujesz zorganizować wywóz gruzu w Smolcu https://eko-logis.com.pl/kontenery-smolec/? Żaden problem, skontaktuj się z EKO-LOGIS.
Poza usługami wynajmu kontenerów firma oferuje także m.in. sprzedaż kruszyw oraz profesjonalne doradztwo w zakresie prawidłowej utylizacji i gospodarki odpadami.