Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wiesiołkowate

Gaura uprawa – wszystko co musisz wiedzieć

Gaura uprawa – wszystko co musisz wiedzieć

Gaura to roślina wieloletnia o niskich wymaganiach konserwacyjnych, która może dać szansę na zdobycie pieniędzy w konkursie popularności uprawianych dzikich kwiatów. W rzeczywistości pochodzenie jego nazwy pochodzi od greckiego słowa gauros, co oznacza wspaniały. Znany również jako kwiat różdżkowy, wirujący motyl i kwiat pszczół, gaura może mieć od 30 cm do ponad metra wysokości, ale większość nowych odmian jest hodowana tak, aby była zwarta i przyjazna dla pojemników.

Guara uprawa jest prosta

Jedną z najlepszych cech roślin gaura jest długi czas kwitnienia, znacznie dłuższy niż u większości bylin. Najsilniejsze kwitnienie występuje na początku lata, ale można się spodziewać, że rumieńce kwiatów będą powtarzać się przez całe lato i jesienią. Najlepiej sadzić je wiosną lub jesienią. Liście Gaura mają kształt lancy i często są zabarwione na różowo, kremowo lub złoto, w zależności od odmiany. Żylaste łodygi kwiatowe noszą wiele 1-calowych kwiatów z czterema płatkami każdy. Kwiaty są białe, różowe lub kombinacja tych dwóch.

Pielęgnacja Gaury

Gaura to roślina wymagająca niewielkiej konserwacji, która jest dobrym wyborem dla początkujących ogrodników. Jego machające różdżki usiane dziesiątkami różowawych kwiatów nie przestają kwitnąć w trzycyfrowych temperaturach lub przy suchej pogodzie, która sprawia, że ​​trawniki stają się rześkie.

69 Przewiewna tekstura i forma gaury sprawiają, że są one pięknymi roślinami akcentującymi w mieszanej wieloletniej granicy. Możesz sadzić ich masowo w ogrodzie z dzikimi kwiatami , gdzie zademonstrują, jak zyskały przydomek „wirujące motyle”, tańcząc na wietrze. Pamiętaj, że długi korzeń palowy, który sprawia, że ​​gaura jest tak odporna na suszę, utrudnia również pomyślne przesadzenie, więc ostrożnie wybierz miejsce sadzenia.

Rośliny Gaura mogą przewrócić się w ogrodzie i chociaż tyczenie jest zawsze opcją, możesz użyć wspierających roślin towarzyszących, które utrzymają kwiatostany z dala od błota. Sztywne, wyprostowane kwiaty, takie jak krwawnik pospolity, rozchodnik, mają podobne warunki wzrostu i czas kwitnienia. Trio chwastów motyli , ostu kulistego i gaury to oszałamiająca kombinacja w suchym ogrodzie, która przyniesie zapylacze przez wynik.

Światło

Gaura najlepiej rozwija się i kwitnie w pełnym słońcu, ale toleruje popołudniowy cień, szczególnie w gorącym klimacie.

Gleba

Oprócz dużej ilości słońca, doskonały drenaż jest kluczem do sukcesu z gaura. W każdym razie nie są to najdłużej żyjące byliny, a mokra zimowa gleba zabije tych odpornych na suszę tubylców. 1 Popraw glebę mieszanką kompostu i żwiru lub, jeszcze lepiej, posadź je w podwyższonych grządkach. Rozstaw rośliny co najmniej 12 cali od siebie i posadź w grupach po trzy lub pięć roślin, aby uzyskać maksymalny efekt.

Woda

Woda gaura rzadko, ale głęboko, aby pomóc roślinom zakorzenić się głęboko.

Temperatura i wilgotność

Gaura toleruje ekstremalne upały i wilgotność, a także zimno, dzięki czemu nadaje się do uprawy w wielu strefach klimatycznych.

Nawóz

Gaura rozwija się w ubogiej glebie i nie potrzebuje dodatkowego nawozu do kwiatów . Zbyt dużo obornika lub nawozu może sprawić, że roślina będzie wiotczeć. 2

Przycinanie

Odcięcie łodyg gaury po pierwszym głównym rozkwicie zachęci roślinę do uporządkowania i zachęci do ponownego kwitnienia.

Rozmnażanie Gaury

Gaura może być rozmnażana z nasion lub sadzonek. Ponieważ wiele odmian gaura to hybrydy, rozmnażanie się z nasion, które sam zebrałeś – lub jakichkolwiek sadzonek, które wyrosną z tych samosiewnych roślin – nie przyniesie takich samych rezultatów jak roślina macierzysta i potencjalnie nie będzie tak atrakcyjna. Podział jest trudny ze względu na długi korzeń palowy, a rośliny nie muszą dzielić, aby zachować wigor. Rozmnażanie z sadzonek to droga. Oto jak to się robi:

Ostrym nożem lub sekatorami odetnij około pięciu 4-calowych pędów, które wyrastają z podstawy łodygi. Odetnij je jak najbliżej korony, nie uszkadzając jej.
Napełnij garnek o średnicy od 10 cm do 20 mieszanką doniczkową i powoli podlewaj, aż będzie równomiernie wilgotny, a woda zacznie kapać z otworów odpływowych. Delikatnie wepchnij sadzonki do gleby na głębokość około 1 cala.
Umieść doniczkę w chronionym miejscu, z dala od światła słonecznego i wiatru. Utrzymuj glebę przez cały czas wilgotną, codziennie podlewając. Pojawienie się nowego wzrostu może potrwać do dwóch miesięcy.
Przesadź każdą z młodych roślin do osobnej doniczki tego samego rozmiaru i pozwól im rosnąć, aż wypełnią doniczki, a następnie przesadź je do większych doniczek lub na swoim podwórku.

guara kwiat uprawa

Jak wyhodować Gaurę z nasion

Możesz zacząć gaurę od nasion w mieszkaniach komórkowych w pomieszczeniach lub bezpośrednio zasiać je w ogrodzie. Nasiona potrzebują światła do kiełkowania, więc nie przykrywaj ich. Kiełkowanie w temperaturze 24 stopni zajmie od 21 do 35 dni.

Jeśli nie możesz sprawić, by Twoje rośliny gaura zimowały niezawodnie z powodu ciężkiej, podmokłej gleby lub niższych temperatur, długi sezon kwitnienia i zwarty zwyczaj wzrostu sprawiają, że gaura jest opłacalną inwestycją jako roślina doniczkowa .

Aby pomieścić korzeń palowy rośliny, użyj doniczki o głębokości 40cm.  i średnicy 10 cali z otworami drenażowymi odpowiedniej wielkości, ponieważ korzenie nie lubią siedzieć w podmokłej glebie. Do podłoża doniczkowego użyj uniwersalnej mieszanki doniczkowej.

Powszechne szkodniki

Rośliny Gaura nie cierpią na wiele szkodników, ale wczesnym latem mogą być podatne na mszyce , które można spryskać wężem lub mydłem owadobójczym. 3

Możesz sprawić, że Twój ogród kwiatowy będzie mniej przyjazny dla tych szkodników, usuwając martwą materię roślinną, którą owady wykorzystują do zimowania pod koniec sezonu wegetacyjnego, pielęgnując grządki kwiatowe i wabiąc pasożytnicze osy wraz z towarzyszącym sadzeniem słodkiej alyssum.

Szukasz innych poradników? Przeczytaj brokuł uprawa!

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Hmm samemu zoribić kawę guara verde i potem zaparzyć kawę przez french press hmm byłoby super

Możliwość komentowania została wyłączona.