Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Drzewka ozdobneOgród

Filodendrony

Filodendrony

Filodendrony to jedne z najłatwiejszych do uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeśli szukasz niewymagającej konserwacji rośliny doniczkowej, rozważ filodendron.

Czym są filodendrony?

Filodendrony to rośliny tropikalne pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Te wiecznie zielone byliny należą do rodziny Obrazkowate (Araceae) – tej samej rodziny co rośliny Epipremnum złociste. Istnieją setki gatunków filodendronów, każdy z własnymi unikalnymi odmianami. Najczęstsze rośliny filodendronów wytwarzają długie pnącza lub łodygi ozdobione grubymi, woskowymi, ciemnozielonymi liśćmi. Można je sadzić w pomieszczeniach przez cały rok i szybko rosną. W zależności od gatunku filodendronów i wielkości pojemnika, w którym są sadzone, mogą rosnąć w dowolnym miejscu od 30 cm do nawet 1,5 m długości i jednakowej szerokości.

Filodendrony odmiany

Jeśli szukasz prawdziwej rośliny filodendronowej, rozważ wybór jednej z tych odmian filodendronów.

 1. 1. Filodendron z drzewa koronkowego : znany również jako Philodendron selloum lub Philodendron bipinnatifidum , ten niewspinający się filodendron ma błyszczące, zielone, ząbkowane liście.
 2. 2. Filodendron Heartleaf : Znany również pod nazwą naukową Philodendron hederaceum , jest to jedna z najpopularniejszych odmian filodendronów. Te pnącza wytwarzają woskowate, sercowate, ciemnozielone liście. Czasami mylona jest z rośliną pothos ze względu na wiele podobnych cech.
 3. 3. Philodendron Brasil : Znany również jako pstrokaty filodendron sercowaty ( Philodendron hederaceum 'Brasil’), odmiana ta ma żółte pstrokate liście. Różnorodność to określenie na różne strefy kolorów, które pojawiają się na liściach.
 4. 4. Filodendron rumiany : znany również jako filodendron czerwonolistny ( Philodendron erubescens ), ta pnąca odmiana ma czerwonawe łodygi i liście.
filodendron podwójnie pierzasty, filodendron pnący
Filodendron pnący należy do najbardziej popularnych roślin doniczkowych.

Filodendrony uprawa

Filodendrony uprawia się w bardzo prosty sposób. Ponieważ filodendrony należą do niewymagających roślin.

Jak sadzić filodendrony

Wykonaj te kroki, aby się rozwijać.

 1. 1. Wybierz doniczkę z otworami drenażowymi . Pozwalając na ucieczkę nadmiaru wody, doniczka z otworami drenażowymi zmniejszy ryzyko przelania rośliny.
 2. 2. Użyj dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej . Używanie dobrze przepuszczalnej gleby z odrobiną piasku lub perlitu w mieszance jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko nadmiernego podlewania i gnicia korzeni.
 3. 3. Umieść roślinę w jasnym miejscu . Filodendrony rozwijają się, gdy są umieszczone w pośrednim świetle. W swoim naturalnym środowisku tropikalnym rzadko kiedy otrzymują bezpośrednie słońce. Są jednak odporne i tolerują prawie wszystkie warunki oświetleniowe – w tym bezpośrednie światło słoneczne i słabe światło w niewielkich ilościach.

Jak rosnąć i dbać o filodendrony

Nie potrzebujesz zielonego kciuka, aby rosnąć i dbać o filodendrony. Biorąc to pod uwagę, istnieje kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin, które pomogą Twojej roślinie się rozwijać.

 1. 1. Podlewaj swoją roślinę co siedem do 14 dni . Podawaj swoim roślinom dokładny napój co 1-2 tygodnie. Jeśli twoja roślina dostanie żółte liście i zaczną opadać, prawdopodobnie przelejesz ją. Aby tego uniknąć, pozwól, aby górny cal gleby całkowicie wyschł między podlewaniami.
 2. 2. Regularnie przycinaj filodendron . Przycinanie roślin pomaga stymulować nowy wzrost i zapobiega stawaniu się długonogich roślin. Odetnij martwe liście, aby zrobić miejsce dla nowych. Zachowaj wycinki — można je wykorzystać do rozmnażania.
 3. 3. Zatrudnij propagację, aby kontrolować wielkość swojej rośliny . Aby rozmnażać swoją roślinę, użyj ostrej pary nożyczek ogrodowych, aby odciąć od trzech do sześciu cali łodygi. Delikatnie usuń dolne liście, pozostawiając cztery do sześciu liści na łodydze. Posadź łodygę na głębokość około dwóch do trzech cali w wilgotnej glebie, upewniając się, że gleba jest twarda wokół łodygi i żaden z liści nie jest zakopany.
 4. 4. Miej oko na szkodniki . Filodendrony mogą paść ofiarą powszechnych szkodników, takich jak wełnowce, przędziorki i mszyce. Trzymaj szkodniki na dystans, dbając o zdrowie swojej rośliny. W razie potrzeby możesz również spryskać swoją roślinę olejem neem lub rozcieńczonym roztworem mydła do naczyń.
 5. 5. Nawozić swoją roślinę co miesiąc . Blade nowe liście zazwyczaj wskazują, że twoja roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia lub magnezu. Nawożenie rośliny rozpuszczalnym w wodzie nawozem do roślin domowych raz w miesiącu sprawi, że rośliny będą zdrowe, silne i piękne. Polecam stosować nawozy organiczne.
 6. 6. Trzymaj swoją roślinę z dala od dzieci i zwierząt domowychFilodendrony mogą być trujące dla ludzi i zwierząt, ale nie są śmiertelne. Jeśli masz zwierzęta lub dzieci, najlepiej nie używać ich jako rośliny podłogowej.
 7. 7. W razie potrzeby przesadź swoją roślinę . Kwiaty doniczkowe Filodendron są zazwyczaj sprzedawane jako dojrzałe rośliny doniczkowe i nie wymagają przesadzania. Jednak, gdy twój filodendron rośnie, możesz przenieść go do większego pojemnika lub użyć rozmnażania, aby założyć zupełnie nową roślinę.

Filodendron jest rośliną, która należy do rodziny obrazkowatych. Kwiaty ładnie wyglądają w wiszących donicach. Najbardziej popularny jest filodendron brodawkowaty oraz filodendron pnący. Ogonki liściowe mają długość 5-7 cm.

Filodendrony w domu i w ogrodzie – podsumowanie

Od pokoleń filodendrony służą jako ostoja w ogrodach wewnętrznych. Pielęgnacja filodendronów jest łatwa, ponieważ jeśli będziesz obserwował sygnały, roślina powie dokładnie, czego potrzebuje. Nawet niedoświadczeni właściciele roślin doniczkowych nie będą mieli problemów z uprawą filodendronów, ponieważ rośliny te łatwo przystosowują się do warunków w domu. To sprawia, że ​​nauka opieki nad filodendronem jest niezwykle prosta. Kwiaty doniczkowe Filodendron rozwijają się w pomieszczeniach przez cały rok bez skarg, ale cieszą się okazjonalnym pobytem na zewnątrz w zacienionym miejscu, gdy pozwala na to pogoda. Zabranie rośliny na zewnątrz daje również możliwość spłukania gleby dużą ilością świeżej wody i oczyszczenia liści. W przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych, filodendrony nie odczuwają tak dużego stresu podczas przechodzenia z ustawień wewnętrznych na zewnętrzne .

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

2 komentarze

 1. Uwielbiam filodendrony. Dodam od siebie, że trudniejszą odmianą jest filodendron czerwieniejący gorzej znosi zaniedbania i źle reaguje na błędy uprawowe. Istotne w uprawie filodendronów jest obfite podlewanie oraz zraszanie liści filodendronu. Tylko zimą podlewanie znacząco ograniczamy. Kilka gatunków zyskało uznanie jako rośliny pokojowe. Jako ciekawostkę dodam że filodendrony w domu, oprócz funkcji dekoracyjnej doskonale wpływają na jakość powietrza (jonizuje i nawilża powietrze).

Możliwość komentowania została wyłączona.