Działka letniskowa to obszar, który znajduje się przeważnie w otoczeniu natury, w okolicy jezior, gór czy lasów. W końcu to miejsce, w którym chcesz odpocząć z dala od zgiełku cywilizacji i miejskiej infrastruktury. Siłą rzeczy ucieczka na łono natury wiąże się więc z brakiem swobodnego dostępu do kanalizacji czy wodociągów. Jak zorganizować wypoczynek bez zmartwień z wodą niezbędną do podstawowych czynności higienicznych i gospodarczych?
Spis treści
Dostęp do bieżącej wody na działce. Dlaczego jest potrzebny?
Na działce rekreacyjnej dostęp do wody jest niezbędny nie tylko ze względu na higienę. Przygotowanie posiłków czy pielęgnacja roślin to kolejne powody, dla których warto zadbać o wodę z pewnego źródła. W takich miejscach nie jest ona doprowadzana z wodociągów, a raczej z własnego ujęcia. Budowa studni wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania przepisów ochrony środowiska oraz Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli brakuje tego ostatniego, należy postarać się o stosowne pozwolenie na budowę studni.
Na szczęście istnieją o wiele prostsze rozwiązania, które nie wymagają skomplikowanych formalności. Jednym z nich jest choćby płaski zbiornik na wodę wynajęty na umówiony okres.
Jak zorganizować wodę na działce? Przegląd możliwości
W zależności od tego, jak często bywasz na działce rekreacyjnej i w jakim celu wykorzystujesz tam wodę, masz do wyboru kilka rozwiązań, dzięki którym zapewnisz sobie do niej dostęp.
Własna studnia
Jeśli zdecydujesz się na budowę studni, zyskasz możliwość uprawy kwiatowego czy warzywnego ogrodu. Co więcej, nie obciążysz w ten sposób publicznej infrastruktury. Własne ujęcie wody powinno w pełni zaspokoić potrzeby ogrodnika, ale także kogoś, kto szuka możliwości dłuższego wypoczynku w ustronnym miejscu.
Najczęściej spotykaną studnią jest ta kopana. Można stworzyć ją samodzielnie, a koszty z tym związane nie są wysokie. Ze względu na płytkość otworu (maksymalnie 5 metrów) pozyskana w ten sposób woda jest jednak zbyt zanieczyszczona, aby wykorzystać ją w innych celach niż podlewanie ogrodu. Jeśli potrzebujesz więcej, musisz postarać się o studnię głębinową. To już większy nakład finansowy i konieczność zatrudnienia do pracy wyspecjalizowanej firmy.
Pamiętaj również, że kwestie budowy studni są regulowane prawnie, a dostosowanie się do obowiązujących przepisów budowlanych to warunek konieczny, aby w ogóle móc rozważać to rozwiązanie. Budowę studni głębinowej określają przepisy Prawa wodnego oraz Prawa górniczego i geologicznego. Jak to wygląda w praktyce?
- Należy przygotować wymagany projekt odwiertu studni i uzyskać akceptację wojewody.
- Kolejny krok to przygotowanie profesjonalnego odwiertu.
- Koniecznie jest zgromadzenie dokumentacji hydrologicznej studni i uzyskanie decyzji o jej zatwierdzeniu.
- Finalnie trzeba zarejestrować studnię i otrzymać tym samym kartę rejestracyjną.
Zbiornik na deszczówkę
To rozwiązanie do wykorzystania głównie w celach uprawowych. Woda deszczowa gromadzona w odpowiednich zbiornikach doskonale nadaje się do podlewania kwiatów, warzyw, ziół czy drzew owocowych. W tym celu możesz zdecydować się na zbiornik ustawiony na powierzchni lub podziemny. Wybór należy uzależnić głównie od miejsca dostępnego na działce czy powierzchni dachu.
Mobilny zbiornik na wodę
To rozwiązanie, które pozwoli Ci czerpać nie tylko satysfakcję z uprawy, ale i zorganizować udany wypoczynek z dala od miasta bez zmartwień o brak kanalizacji. Pojemnik z wodą możesz np. wynająć od firmy specjalizującej się w takich usługach. Będzie to woda w pełni zdatna do użytku. Co więcej, firma wynajmująca zbiornik może nie tylko go dostarczyć czy odebrać. Stałe dostawy wody, sprawny montaż i demontaż, opróżnianie cykliczne lub końcowe to tylko niektóre z opcji, na jakie możesz liczyć.
Tego typu zbiorniki na wodę występują w bardzo różnych litrażach od 200 do nawet 9000 litrów. Jednak już 3000-litrowy pojemnik z oferty mToilet.pl jest w stanie zaspokoić potrzeby kilkuosobowej rodziny wypoczywającej na łonie natury.