Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Drzwi PCV czy drewniane – jakie wybrać?

Drzwi PCV czy drewniane – jakie wybrać?

Przyszedł czas na wybór drzwi zewnętrznych? Przed Tobą niełatwe decyzje! Drzwi to jedna z wizytówek domu i to właśnie je jako pierwsze widzą goście, więc warto dołożyć wszelkich starań, by były nie tylko ładne i estetyczne, ale też funkcjonalne. Na początek najważniejsze będzie dobranie materiału. Jaki model wybrać: drzwi PCV czy te wykonane z drewna?

Drzwi PCV i drewniane – różnice

Zacznijmy od wymienienia różnic między drzwiami drewnianymi a drzwiami z PCV. Po pierwsze jest to oczywiście materiał. Drewno jest surowcem pochodzenia naturalnego, natomiast drzwi PCV wykonane są z tworzywa sztucznego. Przez to, że te warianty są wykonane z różnych surowców, różna jest również ich cena. Drzwi drewniane są droższe, natomiast te wykonane z PCV mają znacznie bardziej przystępną cenę.

 

Jeśli chodzi o parametry, są one dość podobne. Zarówno drzwi z drewna, jak i te wykonane z tworzyw sztucznych mają podobne właściwości izolacyjne i dźwiękoszczelne. W zależności od zastosowanych technologii oba modele dobrze radzą sobie z wygłuszeniem i izolacją termiczną wnętrza.

 

Istotną różnicą jest z kolei wytrzymałość. Drzwi PCV są odporne na wiele. Nie zagrażają im warunki atmosferyczne, a jedyne, co może się z czasem stać, to wyblaknięcie okleiny. Z kolei drzwi drewniane, mimo że bardzo dobrze izolują i chronią przed włamaniem (szczególnie po wzmocnieniu), nie posiadają niestety wysokiej odporności na niekorzystne warunki pogodowe. Można je oczywiście zabezpieczyć, osłonić daszkiem czy wnęką, ale w starciu na wytrzymałość zdecydowanie wygrywają drzwi PCV.

 

Jakie są zalety drzwi PCV?

Pora przejść do zalet drzwi PCV. Jak już wiesz z poprzedniej części tekstu, niebagatelnym plusem posiadania drzwi z tworzywa sztucznego jest ich wytrzymałość. Nie zaszkodzi im niemal nic – oczywiście w granicach rozsądku. Bardzo prosta jest także pielęgnacja drzwi z PCV. Wystarczy łagodny detergent i ściereczka, by przywrócić im piękny wygląd. Poradzi sobie z tym każdy w kilka chwil!

 

Drzwi PCV nie mają sobie równych w tłumieniu dźwięków z zewnątrz oraz w izolowaniu wnętrza od temperatury z zewnątrz: w zimie od mrozu, a w lecie – od gorąca. Wybierając je, trzeba jednak zwrócić sporą uwagę na to, jak są wykonane i jakie technologie w nich zastosowano. Cały czas pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, które oferują jeszcze lepsze parametry. Dotyczą one także parametrów antywłamaniowych – bardzo wiele modeli drzwi PCV posiada wewnątrz konkretne wzmocnienia, z którymi nie poradzą sobie nawet najbardziej doświadczeni włamywacze.

 

Drzwi zewnętrzne PCV

Co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach z PCV? Do ich zalet na pewno należy również szeroki wybór wzorów i kolorów. Szkielet z tworzywa sztucznego można bowiem okleić dowolną okleiną. Wybierając wzór w drewniany pattern, możesz więc cieszyć się designem drzwi drewnianych oraz zaletami PCV.

 

Drzwi z tworzyw sztucznych mogą powstawać też w najróżniejszych formach. Jedno- i dwuskrzydłowe, jednorodne i gładkie lub z przeszkleniami: do wyboru do koloru! Takie modele to wielka wygoda, gdyż można je dopasować do każdej bryły budynku mieszkalnego.

 

Jak widzisz, drzwi PCV mają wiele zalet. Jeśli poszukujesz idealnego rozwiązania do swojego domu, koniecznie zajrzyj na stronę Oknoplast. Czekają tam na Ciebie mniej i bardziej zaawansowane modele, które zapewnią całej Twojej rodzinie bezpieczeństwo i komfort we własnych czterech ścianach.

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl