Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Dlaczego warto przeprowadzić rozsadę roślin? Cel i zalety tego rozwiązania

Dlaczego warto przeprowadzić rozsadę roślin? Cel i zalety tego rozwiązania

Rozsada roślin nie musi być wymagającym procesem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, może przebiegać płynnie i bez większych trudności. Korzyści z przeprowadzonej rozsady w warunkach domowych z pewnością są tego warte. Chcesz cieszyć się zdrowymi oraz pysznymi warzywami? Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się więcej o zaletach rozsady roślin!

Po co się robi rozsadę roślin?

Rozsada roślin daje nam możliwość pozyskania młodych roślinek, które później sadzimy w gruncie. To bardziej pracochłonny proces niż bezpośredni wysiew do miejsca docelowego, jednak samodzielna rozsada i wyhodowanie zdrowych roślin w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwa – i bardzo satysfakcjonująca!

Na czym polega rozsada roślin?

Rozsada roślin jest powszechnie stosowana w przypadku uprawy warzyw, które do prawidłowego rozwoju wymagają odpowiedniej temperatury oraz cechują się dłuższym okresem wegetacji. Rozsada roślin pozwoli więc skrócić nasz czas oczekiwania na pierwsze plony. Jeśli przygotujemy ją wcześniej, będziemy mogli zdecydowanie szybciej cieszyć się samodzielnie zebranymi warzywami, wyhodowanymi we własnym ogrodzie. Co więcej, pozyskane plony z rozsady roślin są bardziej obfite, a ich jakość wyższa. To o wiele zdrowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż zakup warzyw w supermarkecie.

Jakie korzyści płyną z rozsady roślin?

Czy przystąpienie do wcześniejszej rozsady roślin jest dobrym pomysłem? Zdecydowanie tak. Ma ona wiele zalet i jest powszechnie stosowane w ogrodnictwie – zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym. Jakie więc korzyści płyną z wcześniejszej rozsady roślin?

  • Przedłużenie sezonu wegetacyjnego. Rozsada umożliwia roślinom rozwój, zanim warunki pogodowe staną się odpowiednie. Dzięki temu mają więcej czasu na rozwój, co jest szczególnie ważne w regionach o krótszym sezonie wegetacyjnym.
  • Lepsza kontrola nad warunkami wzrostu. Wczesna rozsada umożliwia nam dokładną kontrolę nad temperaturą, wilgotnością i światłem. Jeśli zadbamy o te czynniki, zwiększymy szanse na zdrowy i silny wzrost młodych roślinek.
  • Ochrona przed szkodnikami i chorobami. Wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu naraża je na ataki szkodników i choroby. Podczas rozsady, rośliny są lepiej chronione.
  • Zwiększenie szans na kiełkowanie. Nie wszystkie nasiona kiełkują z taką samą skutecznością. Podczas przesadzania rozsady możemy wyselekcjonować najsilniejsze i najzdrowsze z nich do późniejszego umiejscowienia ich w gruncie.
  • Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia przez warunki atmosferyczne. Młode roślinki są szczególnie wrażliwe na mróz, silny wiatr czy ulewny deszcz. Rozsada pozwala im umocnić się w bezpiecznym środowisku, zanim zostaną wystawione na trudniejsze warunki na zewnątrz.
  • Efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Podczas gdy rośliny rozwijają się jako rozsada, w ogrodzie można uprawiać inne rośliny lub przygotowywać grunt pod przyszłe uprawy. Warto też zaznaczyć, że doniczki produkcyjne do rozsady zajmują również bardzo małą ilość przestrzeni.

Jakie rośliny na rozsady wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – do rozsady najczęściej wybierane są warzywa. Jakie z nich warto zasiać wcześniej w rozsadzie?

  • warzywa ciepłolubne, preferujące ą wysokie temperatury podczas rozwoju (np. arbuz, melon, oberżyna, pomidor, papryka);
  • warzywa rosnące bardzo wolno po wschodach (np. brokuł, kalafior, kalarepa, kapusta biała i kapusta czerwona);
  • warzywa o długim okresie kiełkowania (np. karczoch, seler, szpinak nowozelandzki).

Rozsada roślin – czego potrzebujesz?

Rozsada roślin w domowych warunkach wbrew pozorom nie musi oznaczać dużych kosztów. Nie jest również skomplikowanym procesem. Natomiast kiełkujące, samodzielnie wyhodowane warzywa to ogromny powód do dumy dla każdego ogrodnika.

Dla udanej rozsady roślin, kluczowym krokiem jest odpowiednie przygotowanie. Czego potrzebujesz przed przystąpieniem do procesu?

Kiedy zacząć robić rozsady roślin?

Produkcję rozsady możemy rozpocząć już w połowie lutego. To idealny miesiąc do wysiewu wielu nasion. Im wcześniej ją zaczniesz, tym szybciej zbierzesz plony. Wiesz o tym, że przy wcześniejszej rozsadzie masz szansę podwoić je aż dwukrotnie? Często z tej samej grządki plony wyrastają aż dwukrotnie. Bez rozsady roślin nie byłoby to możliwe!

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl