Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Psiankowate

Dlaczego pomidory pękają

Dlaczego pomidory pękają

Czy byłeś w swoim ogrodzie, kręcąc głową i zastanawiając się: „Dlaczego moje pomidory pękają?”

Nauka o tym, dlaczego pomidory pękają, jest dość prosta. Ale aby dowiedzieć się, jak zapobiec pękaniu pomidorów w ogrodzie, musisz przyjrzeć się wyjątkowym warunkom, w jakich je uprawiasz.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje pękanie pomidorów, jak poważne jest to zjawisko i jak zapobiegać występowaniu tego powszechnego problemu w przydomowym ogrodzie.

Dlaczego pomidory pękają?

Niespójne zaopatrzenie w wodę jest główną przyczyną popękanych lub pękniętych pomidorów, ale niewłaściwy drenaż lub złe odżywianie gleby mogą również być czynnikami przyczyniającymi się do tego.

Wahania dostępności wody

Pomidor pęknie, gdy nagła zmiana zaopatrzenia rośliny w wodę spowoduje, że wnętrze owocu zacznie rosnąć szybciej niż skórka, powodując jego pęknięcie.

Przekonasz się, że zdarza się to najczęściej w przypadku dojrzałych pomidorów. Ponieważ zielone pomidory mają grubszą skórkę, nadal jest możliwe, że mogą się podzielić, ale jest to znacznie mniej prawdopodobne.

Najczęściej przyczyną pękania pomidorów są nagłe opady deszczu na roślinach rosnących na zewnątrz w suchych warunkach. Spragniony pomidor z nagłym dostępem do wody każe owocowi wchłonąć jak najwięcej wody.

Niewłaściwe odżywianie gleby

Nawet jeśli konsekwentnie dostarczasz swoim pomidorom odpowiednią ilość wody, nadal mogą pękać, jeśli warunki glebowe rośliny nie są odpowiednie.

Używanie wysokiej jakości, przepuszczalnej, organicznej gleby w ogrodzie jest najlepsze dla wszystkich roślin, ale jest szczególnie ważne, aby zapobiec pękaniu pomidorów.

Niewystarczający drenaż, niedobór wapnia i nadmiar azotu w glebie mogą również przyczynić się do pękania pomidorów.

Jak zapobiec pękaniu pomidorów

Oto pięć kroków, które należy podjąć, aby wyhodować zdrowe pomidory i zapobiec ich pękaniu.

Zapewnij stałą wodę

Stałe dostarczanie pomidorom odpowiedniej ilości wody jest najważniejszą częścią zapobiegania pękaniu pomidorów.

Jak często podlewać pomidory

To, ile potrzebujesz do podlewania pomidorów, zależy od klimatu i warunków pogodowych, w których je uprawiasz.

W sezonie letnim większość pomidorów potrzebuje około cala wody tygodniowo. Jeśli spodziewasz się deszczu, weź to pod uwagę i zapewnij mniej wody uzupełniającej. Przy bardzo suchej pogodzie podlewaj rośliny pomidora częściej, mniej więcej co dwa do trzech dni.

Wpływ opadów na rośliny pomidora

Jeśli ulewne deszcze zatopią twoje rośliny pomidora, wezmą więcej wody, niż potrzebują. Szok spowodowany nagłą zmianą może również wywołać traumę u rośliny, jeszcze bardziej zwiększając prawdopodobieństwo pęknięć pomidorów.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl