Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Czym jest Smart Home?

Czym jest Smart Home?

Inteligentny dom to hasło, które często przewija się w reklamach, rozmowach czy ofertach różnego rodzaju firm. Co to jednak właściwie oznacza? Dowiedz się, czym jest Smart Home, dla kogo przeznaczone są takie rozwiązania, jakie mają wady oraz zalety i co może składać się na inteligentny dom.

Czym jest Smart Home?

Warto zacząć od samej definicji tego pojęcia – w Polsce to hasło pojawia się na przemian wraz z określeniem „inteligentny dom”, czyli dosłownym tłumaczeniem terminu „Smart Home”. Obie nazwy dotyczą jednak tych samych rozwiązań. Jest to zbiorcza nazwa na automatykę domową, w skład której wchodzą urządzenia i systemy o różnorodnej funkcjonalności. Łączy je przede wszystkim możliwość zdalnej obsługi – obecnie głównie za pośrednictwem aplikacji. Sterowanie może być dostosowane do konkretnego urządzenia, różnych komponentów tego samego producenta czy też do całkiem odrębnych sprzętów. W ten sposób można znacznie usprawnić różne czynności w domu lub poszczególnych pomieszczeniach, zaczynając od włączania i wyłączania świateł, a kończąc nawet na automatycznym praniu ubrań.

W wielu przypadkach urządzenia Smart Home to także sprzęty z kategorii IoT, czyli Internetu Rzeczy. Komunikacja pomiędzy sprzętami opiera się w głównej mierze na łączności radiowej – najczęściej w tym celu wykorzystuje się domową sieć Wi-Fi. Niektóre z nich mogą działać także za pośrednictwem 4G lub 5G czy specjalnych protokołów, takich jak Z-Wave i ZigBee. To właśnie technologie łączności umożliwiają obsługę domowych sprzętów z poziomu telefonu, tabletu czy komputera, co przekłada się na wyjątkową funkcjonalność produktów Smart Home.

Dla kogo jest Smart Home?

Smart Home to rozwiązanie, które powstało z myślą o zmaksymalizowaniu wygody użytkowania, bezpieczeństwa i funkcjonalności różnorodnych urządzeń oraz systemów wykorzystywanych w domu. Co więcej, inteligentny dom może wspierać energooszczędność poprzez obniżenie rachunków za prąd. Dzięki sprzętom Smart Home można m.in. bez problemu włączać i wyłączać sprzęty nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem, a także na bieżąco kontrolować aktualną sytuację. To z kolei przekłada się na wzrost bezpieczeństwa oraz możliwość szybkiej reakcji na niespodziewane zdarzenia.

Inteligentny dom to propozycja dla wszystkich osób szukających nowoczesnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Warto przy tym podkreślić, że do wprowadzania systemu Smart Home można podejść stopniowo. Nie musimy od razu wymieniać wszystkich sprzętów na nowe i łączyć urządzenia w jedną sieć – można zacząć od pojedynczych urządzeń, takich jak inteligentne gniazdka czy żarówki. Produkty tego typu są dostępne w wielu sklepach zajmujących się elektroniką, takich jak tim.pl.

Jakie są wady i zalety systemu Smart Home?

Zastanawiając się nad wdrożeniem systemu Smart Home, należy zwrócić uwagę na wady i zalety takiego rozwiązania. Do plusów inteligentnego domu należą przede wszystkim:

  • energooszczędność,
  • poprawa komfortu korzystania z urządzeń w domu,
  • kontrola nad sprzętami AGD z dowolnego miejsca,
  • zwiększone bezpieczeństwo,
  • poprawa stanu zdrowia (np. przez zmianę natężenia czy barwy światła w godzinach wieczornych).

Zaletą Smart Home jest również prostota użytkowania. To szczególnie widoczne w przypadku korzystania z kilku urządzeń tej samej firmy, które można kontrolować z użyciem jednej aplikacji. Do najpopularniejszych sprzętów Smart Home należą inteligentne gniazdka, żarówki, systemy ogrzewania, czujniki, kamery monitoringu, systemy alarmowe, a nawet klimatyzacja czy urządzenia AGD.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – w szczególności należy zwrócić uwagę na potencjalne problemy z samym wyborem urządzeń. Na rynku można znaleźć wiele tego typu propozycji, przez co w niektórych przypadkach stworzenie spójnego, wygodnego systemu może stanowić pewne wyzwanie. Dodatkowo trzeba liczyć się z wyższymi cenami niż przy zakupie standardowych sprzętów, choć sytuacja pod tym względem stopniowo staje się coraz korzystniejsza. Do tego warto pamiętać o bezpieczeństwie – zwłaszcza w przypadku kamer i innych podobnych urządzeń niezbędne będzie odpowiednie hasło czy blokada. Ostatecznie jednak korzyści zdecydowanie wygrywają z minusami Smart Home, co sprawia, że takie systemy nieustannie zdobywają popularność.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl