Butle gazowe coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych jako źródło energii. Decydując się na ogrzewani gazem płynnym, należy pamiętać o poprawnym użytkowaniu zbiornika – w dużej mierze sam możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, ogrzewając dom gazem. O jakich aspektach należy pamiętać, aby butla gazowa ułatwiała życie, a nie spędzała sen z powiek?
Butla gazowa – jak się z nią obchodzić?
Wybierając gaz płynny na źródło ciepła w domu, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczą one m.in. sposób przechowywania i transportowania pojemnika z LPG. Zawsze należy przenosić go w pozycji pionowej. Butla gazowa powinna być umiejscowiona z dala od źródeł ciepła, a przed użyciem konieczne jest sprawdzenie szczelności założonej instalacji.
Jak sprawdzić, czy butla z gazem będzie bezpieczna?
To można zweryfikować jeszcze przed zakupem pojemnika. Możesz sprawdzić źródło pochodzenia pojemnika. Czasami rozlewnie napełniają butle gazowe danej marki bez zgody jej właściciela. To praktyka nielegalna i może znacznie wpłynąć na późniejsze bezpieczeństwo użytkowników LPG. Jedynie oryginalne butle stanowią gwarancję zachowania wszelkich standardów bezpieczeństwa.
Każdy z operatorów działających na rynku ma przypisany dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować. Musi on napełniać butle tylko w tym kolorze. Kupując zbiornik, możesz sprawdzić zgodności oznaczeń na butli gazowej z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem oraz plombami na zaworach.
Oryginalna, bezpieczna butla gazowa. Jak ją rozpoznać?
Jeśli nie jesteś pewien, czy butla z gazem, którą zamierzasz kupić, została napełniona poprawnie, sprawdź czy:
- kolor przypisany do producenta pokrywa całą butlę,
- tabliczka znamionowa zawiera informację o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu,
- zaślepka na zawór zabezpiecza gaz przed wyciekiem na wypadek niepożądanego odkręcenia zaworu butli,
- do butli dołączona jest instrukcja obsługi z danymi o gazie, firmie, która napełniła butlę z gazem oraz telefonem kontaktowym.
O bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich przy butli gazowej w domu możesz zadbać samodzielnie. Jeśli kupiłeś oryginalny zbiornik, połowa sukcesu za tobą. Teraz pamiętaj o prawidłowym umiejscowieniu butli, regularnych przeglądach, odpowiedniej wentylacji pomieszczeń czy interwencji, jeżeli stwierdzisz nieszczelność czy inne nieprawidłowości w działaniu zbiornika.