Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
OgródPodstawy

Ogrodnictwo jesienią

Ogrodnictwo jesienią

Stopniowo ogród trzeba przygotować na zimę. Trawnik jest ponownie skoszony, żywopłoty wymagają przycięcia, a rośliny wrażliwe na mróz wymagają ochrony. W sześciu krokach do ogrodu odpornego na zimę: co robić teraz.

Oczyść i utrzymuj

Wszystkie owoce na drzewach owocowych muszą zniknąć, łącznie z błotnistymi i zmumifikowanymi. Zawierają one grzyby, które wiosną rozprzestrzenią swoje zarodniki. Jeśli to możliwe, właściciele ogrodów powinni również zbierać wszystko pod drzewami. Ale nie tylko rośliny potrzebują porządku. O czym zdecydowanie należy pamiętać: przynieś narzędzie do domu, zadbaj o nie i naostrz, aby było dobrze przygotowane na kolejny rok.

jesien

Zgrab i skoś trawnik

Pamiętaj, aby usunąć liście z trawnika. W przeciwnym razie z jednej strony trawa się udusi, az drugiej pod warstwą tworzy się wilgoć, która stanowi dobrą pożywkę dla grzybów i innych chorób trawnika.

Liście mogą pozostać między drzewami jako ochrona. Konieczny jest również ostateczny skos trawnika. Najlepsza jest długość do czterech centymetrów. Przy krótszych szypułkach mróz może łatwo przenikać. Jeśli jednak tniesz za mało, łodygi mogą się złamać, gdy spadnie śnieg.

Nawożenie

Gdy grządka warzyw jest zbierana, gleba potrzebuje nawozu. Eksperci zalecają stosowanie substancji organicznych zamiast nawozów sztucznych, takich jak kompost lub zakupionych nawozów organicznych, takich jak wióry rogowe, mączka kostna lub z krwi. Dżdżownice i mikroorganizmy zapewniają roślinom dostęp do składników odżywczych i poprawiają strukturę gleby. Możliwy jest również zielony nawóz. W tym celu należy wysiewać łubin, orkisz lub koniczynę, które wiosną są wprowadzane do gleby jako źródło składników odżywczych. Trawnik może również korzystać z podpór. Nawóz bogaty w potas wzmacnia łodygi i zapewnia im zapasy substancji, aby lepiej przetrwać mróz.

Zobacz nasz artykuł: nawóz z bananów – kompendium wiedzy.

dynie jesien

Cięcie

Gdy wszystkie liście opadną, ogrodnik powinien wyciąć martwe drewno. Każdy, kto latem zaniedbał przycinanie żywopłotu, może to zrobić dobrze przed zimą. Z ostatnim przycięciem żywopłotu najlepiej poczekać, gdy nadejdą pierwsze nocne przymrozki. Wtedy rośliny przestają rosnąć.Jeśli temperatura spadnie poniżej minus pięciu stopni, nie należy już ścinać roślin. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Zwiąż trawy razem

Wysokie trawy takie jak trzcina chińska lub trawa pampasowa, można wiązać jesienią. Aby to zrobić, zbierz słomki razem lekko skręcone. Zapobiegnie to przedostawaniu się wody do środka trawy i powodowaniu szkód spowodowanych mrozem. Wyposażone w szlachetny sznurek lub szeroką wstążkę, zawiniątka przyciągają wzrok również w ogrodzie.

Chroń jeże, ptaki i owady

Zimą szczególnej ochrony wymagają nie tylko rośliny. Zwierzęta również potrzebują pomocy. Najlepiej więc zostawić w kącie ogrodu stertę liści lub chrustu. Jeże mogą wykorzystać to jako schronienie zimowe. Jeśli chcesz, możesz też zostawić uchylone drzwi do szopy ogrodowej, aby znalazły się tam motyle i inne pożyteczne owady. Jednak ważne jest, aby temperatury w samej szopie spadały szybciej niż przy zamkniętych drzwiach. W pewnych okolicznościach może to mieć wpływ na zimujące tam narzędzia ogrodowe. Alternatywnie możesz też stworzyć stos drewna lub budkę dla owadów, aby owady mogły tu zimować.

Stanowiska karmienia są pomocne dla ptaków. Na zimę należy również zostawić budki lęgowe lub budki dla ptaków na zewnątrz. Małe zwierzęta mogą tu uciekać przy silnym mrozie. Ważne jest jednak, aby wcześniej wyczyścić i sprawdzić schrony. Stary brud i śmieci mogą szybko doprowadzić do wybuchu chorób.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl