Szpaki należą do gatunku pożytecznych ptaków, które odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Zwierzęta te zwalczają szkodniki, poprawiają strukturę gleby i roznoszą nasiona. Bywają jednak uciążliwe, gdy zjadają owoce w ogrodzie lub sadzie i zanieczyszczają taras. Jak odstraszyć szpaki z czereśni i nie zrobić im krzywdy? Sprawdź, co działa na te ptaki i przygotuj domowe odstraszacze.
Spis treści
Co działa na szpaki?
Szpaki, jako bardzo inteligentne zwierzęta i uważni obserwatorzy świata, są wyczulone na dźwięki, ruch i zapachy. Uważność na to, co dzieje się wokół nich, pozwala im przetrwać. Dlatego dźwiękowe, wizualne oraz zapachowe płoszydła, czyli środki odstraszające, działają na nie tak skutecznie. Jak odstraszyć szpaki z ogrodu domowymi sposobami?
Odstraszacze dźwiękowe
Jako zwierzęta stadne żyjące w koloniach, szpaki reagują na dźwięki wydawane przez inne osobniki swojego gatunku. Z tego powodu, płoszydła dźwiękowe, które emitują nagrania alarmowe lub krzyki innych szpaków, mogą wywoływać u ptaków panikę i dezorientację. Szpaki odlatują w popłochu, a na drzewach pozostają owoce. To, co jeszcze odstrasza szpaki, to dźwięki drapieżników, takich jak jastrzębie i sokoły. Ptaki te wzbudzają w szpakach strach i instynktowną chęć ucieczki. Zainstaluj aplikację, która wydaje głosy drapieżników, a skutecznie pozbędziesz się szpaków ze swojego sadu lub ogrodu. Zaletą aplikacji jest to, że możesz odtwarzać dźwięki niezależnie od pory dnia i nocy.
Co jeszcze zadziała na szpaki? Jakie głosy będą dla nich mało przyjazne? Na tarasie powieś dzwonki wietrzne wydające dźwięki o różnej tonacji. Zróżnicowane tony będą dla szpaków bardziej zniechęcające niż monotonny dźwięk jednego dzwonka. Dodatkowo, przy wietrznej pogodzie dzwonki będą się poruszać, co również może odganiać ptaki. To, co odstrasza szpaki, to głośna muzyka i ludzkie głosy. Ptaki te nie lubią hałasu i zamieszania, więc mogą omijać hałaśliwe miejsca. Wystarczy włączyć radio w ogrodzie lub sadzie, by ptaki omijały to miejsce z daleka.
Łącz ze sobą różne metody, by uzyskać jak najlepszy efekt odstraszający. Zwierzęta, tak jak i ludzie, przyzwyczajają się do niewygodnych dla nich sytuacji. Po pewnym czasie mogą przestać reagować na nieprzyjemne dźwięki i znowu zawitać w Twoim ogrodzie.
Odstraszacze wizualne
Jak jeszcze odstraszyć szpaki z czereśni? Szpaki, tak samo jak i inne ptaki, nie lubią jaskrawych kolorów i poruszających się obiektów. Dodatkowo, ptaki te mają bardzo dobry wzrok i potrafią dostrzegać szczegóły, których ludzie nie widzą. Rzucające się w oczy kolory są dla nich wyjątkowo niepokojące i kojarzą się często z niebezpieczeństwem. Wiele jadowitych gatunków owadów i roślin ma jaskrawe ubarwienie. Szpaki instynktownie unikają kolorowych obiektów, by uniknąć zatrucia lub ugryzienia. Poruszające się przedmioty wzbudzają w szpakach niepewność. Ptaki nie wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać, więc unikają powiewających na wietrze materiałów. Takie ruszające się przedmioty mogą też przypominać szpakom drapieżniki, a przed tymi muszą natychmiast uciekać. Co więc odstrasza szpaki?
- Kolorowe balony: Rozwieś w ogrodzie kolorowe balony, najlepiej o różnych kształtach i rozmiarach. Powiewające na wietrze balony w jaskrawych barwach będą dla szpaków niepokojące i ptaki zrezygnują z obsiadania czereśni w Twoim ogrodzie lub sadzie.
- Strach na wróble: Możesz stworzyć bardziej kreatywne płoszydło i zrobić tradycyjnego stracha na wróble. Takie straszydło, ubrane w stary strój roboczy i kapelusz, będzie przypominało człowieka i w ten sposób odstraszało nadlatujące szpaki. Dołącz do tego efekty dźwiękowe, a czereśnie będą bezpieczne.
- Folia aluminiowa: Pocięta na paski folia aluminiowa poruszająca się na wietrze będzie odbijać światło i tworzyć zniechęcające dla szpaków refleksy. Paski folii o szerokości ok. 10 cm umieść na drzewach i krzewach lub połącz paski w girlandy i rozwieść je między drzewami. Girlandy będą tworzyć jeszcze więcej błysków, co dodatkowo odstraszy szpaki. Z folii aluminiowej możesz też uformować duże kule i porozkładać je na gałęziach drzew lub przyczepić kawałki folii do sznurka i rozwiesić sznurek pomiędzy drzewami. Dodatkowo, możesz pomalować folię aluminiową na różne jaskrawe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony. To jeszcze skuteczniej odstraszy szpaki z czereśni.
Naturalne repelenty
Olejki, ostre przyprawy i wywary z ziół mają silne zapachy, które mogą być nieprzyjemne dla szpaków. Olejków możesz używać w dyfuzorze, rozcieńczyć je z wodą i spryskać nimi rośliny lub umieścić nasączone nimi waciki w miejscach, gdzie często siadają szpaki. Olejki eteryczne, które działają odstraszająco na szpaki to olejek lawendowy, cytrynowy, pomarańczowy i grejpfrutowy, a także olejek miętowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego i geraniowy. Jak jeszcze odstraszyć szpaki domowym sposobem? Posyp rośliny ostrymi przyprawami, czyli pieprzem cayenne, chili lub cynamonem. Przyprawy możesz też wymieszać z wodą i rozpylić je na rośliny lub wsypać do woreczka, który umieścisz w pobliżu drzew. Szpaki nie lubią zapachu lawendy, rozmarynu i tymianku. Możesz z tych ziół ugotować wywar, a następnie spryskać nim rośliny, które chcesz chronić. W pobliżu drzewek czereśniowych możesz posadzić też rośliny odstraszające, czyli właśnie lawendę, miętę, rozmaryn lub bazylię.
Jak odstraszyć szpaki z czereśni – inne sposoby na ochronę roślin
Szpaki są objęte częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że ich chwytanie, przetrzymywanie i zabijanie jest nielegalne. Zwalczanie tych ptaków za pomocą pułapek jest w Polsce prawnie zabronione. Zamiast pułapek można stosować wspomniane już wcześniej odstraszacze lub nakładać na rośliny specjalne siatki ochronne. Siatką można osłonić całe drzewo lub krzew i uniemożliwić ptakom dostęp do owoców. Żeby kontrolować populację szpaków, warto wspierać też populację jastrzębi, sów oraz innych drapieżników będących naturalnymi wrogami tych ptaków.
Nie wszystkie wymienione domowe sposoby na szpaki działają na wszystkie zwierzęta. Możesz wypróbować kilka różnych metod, aby znaleźć tę, która okaże się najskuteczniejsza w Twoim ogrodzie. Nigdy jednak nie stosuj metod szkodliwych dla ptaków (pułapki, szkodliwe opryski). Jeśli problem ze szpakami jest poważny, skontaktuj się z ornitologiem.