Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Liściowe

Budleja Dawida – motyli krzew

Ta piękna roślina towarzyszyła mi od dzieciństwa: rosła z moją babcią, rosła z moją mamą, a teraz rośnie ze mną. Najciekawsze jest to, że przez cały ten czas nawet nie myślałem o jego nazwie. Zupełnie przypadkiem w sklepie z nasionami natknąłem się na paczkę moich kwiatów i zdziwiłem się, że taka znana od dzieciństwa roślina ma taką nazwę – budleja dawida.

Okazuje się, że istnieje bardzo wiele odmian budleja dawida. Uważany jest za krzew kwitnący , kwiaty mają słodkawy zapach. Zawsze mają ogromną ilość motyli, biedronek, pszczół. Kwitnie bardzo długo, prawie do jesieni. Pielęgnacja budleja dawida nie jest skomplikowana.

Na kwiatach zawsze jest dużo motyli, stąd nazwa motyli krzew ozdobny

W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

Na pąkach zawsze jest dużo motyli, z daleka budleja dawida wygląda jak liliowy, małe kwiaty są zebrane w duży kwiatostan na jednej gałązce.

To co przyciąga owady, to pachnące kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów.

Budleja dawida do sadzenia

Sadzą budleje w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru, w odpowiedniej odległości od innych krzewów. Gleba powinna być dobrze osuszona i dostatecznie wilgotna. Zwykle sadzonki zielne lub nasiona sadzi się jako sadzonki w domu na początku lutego. Roślina preferuje stanowiska słoneczne. Dorosłe sadzonki zanurzają się w osobnych kubkach, a następnie sadzi się w specjalnie przygotowanej glebie na wiosnę, w maju lub czerwcu, aby ziemia się nagrzała. Po posadzeniu wskazane jest mulczowanie ziemi torfem lub słomą.

Opieka nad budleją przycinanie

W przypadku tego kwitnącego krzewu bardzo ważne jest przycinanie , aby było dużo kwiatów i pięknie kwitły.

W pierwszym roku życia, podczas sadzenia, główne gałęzie są przycinane prawie do połowy, dzięki czemu rozwijają się młode pędy. Słabe narośla są usuwane. Przycinanie najlepiej wykonać w marcu.

W drugim roku, również w marcu lub na początku kwietnia, należy odciąć nowe przyrosty, zwykle o 2 pąki, a przyrosty z poprzedniego roku należy przyciąć do poziomu młodych przyrostów. Jeśli roślina zostanie posadzona w wietrznym miejscu, lepiej przyciąć główne gałęzie do jednej trzeciej, aby gałęzie się nie złamały.

W trzecim roku życia przycinanie przebiega podobnie jak w drugim roku życia. Młode narośla na dnie krzewu można albo całkowicie odciąć, albo pozostawić, aby nadać krzakowi kształt.

Budleja podlewanie

Jak każda roślina, budleja potrzebuje podlewania, rób to przy suchej pogodzie, bez zasypywania ziemi. Budleja uwielbia być spryskiwana wodą, wtedy czuje się jak w domu w wilgotnym tropikalnym klimacie.

Budleja Dawida (inaczej zwana motylim krzewem) nie toleruje dobrze zimna. Konieczne jest odpowiednie zorganizowanie jej schronienia na zimę. Najpierw musisz skrócić roślinę. Następnie trzeba zaprojektować dla niego schronienie, na przykład wziąć zwykłą drewnianą skrzynkę, przykryć ją polietylenem, położyć na małych cegłach, wlać do środka suche lancetowate liście, a przy silnych mrozach przykryć sianem lub słomą z góry.

Nawożenie

Nawożenie budlei można rozpocząć w momencie pojawienia się pąków po zimowaniu, zaleca się nawóz azotowy lub nawozami wieloskładnikowymi, ponieważ dobrze odżywia i regeneruje roślinę po zimie, następnie nawóz można zastosować latem, bliżej środka. Nawozy muszą zawierać fosfor i potas, powodują intensywny wzrost, piękne kwitnienie. Podobnie jak wiele roślin, budleja uwielbia próchnicę, kompostową gnojowicę, popiół znany wielu ogrodnikom, takie nawozy są organiczne i dobrze nadają się do nawożenia pogłównego wieloskładnikowym nawozem.

Budleja Dawida rozmnażanie

Budleja jest rozmnażana przez nasiona lub sadzonki, które są cięte po zwiędnięciu rośliny. Na sadzonkach powinny znajdować się 3-4 pąki. Sadzonkę z 2 pąkami opuszcza się do niewielkiego zagłębienia, posypanego luźną ziemią. Młode sadzonki zimują pod tym samym schronieniem, co dorosła roślina. Wiosną sadzonki zaczynają aktywnie rosnąć, gdy ziemia jest już wystarczająco ciepła i ważne jest, aby odpowiednio je pielęgnować, aby uzyskać pięknie kwitnącą roślinę.

Jeśli i Ty chcesz mieć tę cudowną roślinę w swoim ogrodzie, nasz market pomoże Ci porównać oferty z różnych sklepów internetowych oraz wybrać nasiona i sadzonki buddlei .

Budleja – odmiany

Więc opowiem ci o odmianach budlei. Jest ich całkiem sporo, różnej wysokości, z kwiatami o różnych kształtach i kolorach.

Budleja Dawida

Mam w ogrodzie pospolitego buddy’a Davida , czyli jak to się nazywa zmiennego buddley’a, który przyjechał na nasze szerokości geograficzne z Chin. Jest to krzew o wysokości około 3 m, na cienkich pędach, o wąskich liściach i jasnoróżowych małych kwiatach zebranych w dorodne kwiatostany. Są też białe, liliowe, czerwono-purpurowe, fioletowe, a nawet bordowe, mają listki pokryte drobnymi włoskami.

Budleja może również przybrać formę małego drzewa (do 4-5 m). Kwitnie z reguły od lipca do września, a nawet do połowy września. Nasiona budlei dojrzewają jesienią. Z powodu braku słońca wiele nasion nie dojrzewa dobrze. Obecnie wyhodowano formy budlei Dawida, które doskonale nadają się do ogrodu i są bardziej odporne na naszych szerokościach geograficznych.

Buddleja Wilson

to krzew o łukowatych gałęziach, kwitnący zwykle od połowy sierpnia do końca września, kwiatostany są różowo-liliowe.

Buddleya Vicha

to obszerny, wysoki krzew, który kwitnie na początku sierpnia. Kwitnie dość dużymi, bardzo jasnymi kwiatostanami, mając kwiatostany z pomarańczowym oczkiem.

Piękna Budleja – ta forma Budleja Dawida kwitnie od połowy sierpnia gęstymi, jasnoróżowo-fioletowymi kwiatostanami.

Buddleja globosa

Kwitnie w maju pomarańczowo-żółtymi kwiatostanami, bardzo lubi upały, dlatego rośnie głównie na południu Rosji, w regionach o dość ciepłych zimach, ponieważ nie znosi dobrze mrozów. Budleja jest kulisty.

Buddleja alternifolia

Jej ojczyzną są północne Chiny. Lubi teren suchy i otwarty, bardzo odporny na upały. Kwitnie wczesnym latem, kwiaty tworzą zwisające kwiatostany, zwykle różowo-fioletowe lub liliowe, kwiaty są bardzo małe. Gatunek ten nie lubi mrozów i wiatrów, ponieważ ma powierzchowny system korzeniowy.

Buddleja śnieg

Krzew o filcowym pokwitaniu pędów, kwiatostanach i samych liściach, z kwiatami bzu zebranymi w małe wiechy, po kilka kawałków na końcach pędów.

Buddleja albiflora

Krzew ma kwiaty jasnoliliowe lub mające barwę białą, kwiaty są dość małe i zebrane w duże, wzniesione kwiatostany zwężone ku górze.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl