Zgodnie z przepisami BHP pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia zatrudnianym przez siebie pracowników środków ochrony indywidualnej, które są adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Jaka odzież robocza sprawdza się zatem w przypadku osób zatrudnionych pracujących w ogrodach? Odpowiadamy.
Odzież robocza do pracy w ogrodzie
Jak wspomniano we wstępie aktualnie obowiązujące przepisy BHP zobowiązują pracodawców do wyposażenia zatrudnianych pracowników w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Przykładem może być wysokiej jakości odzież robocza, dedykowana dla pracowników tworzeniem ogrodów, czy ich utrzymaniem. Czym powinna się charakteryzować? Przede wszystkim wytrzymałością oraz funkcjonalnością, co przełoży się na komfort wykonywania pracy na danym stanowisku. Oczywiście odzież ochronna będzie różniła się w zależności od pory roku, ponieważ musi zapewniać także odpowiedni komfort termiczny. Latem powinna zatem chronić między innymi przed upałami, czy działaniem ostrego słońca, a zimą zabezpieczać przed chłodem, czy opadami atmosferycznymi. Wiosną i latem mogą to być zatem spodenki robocze i bawełniane koszulki, a zimą spodnie robocze ogrodniczki i wysokiej jakości kurtki zapewniające ochronę przed chłodem.
Obuwie robocze dla ogrodników
Ogrodnicy oraz inne osoby pracujące w ogrodach muszą korzystać nie tylko z odpowiedniej odzieży ochronnej, ale także właściwie dobranego obuwia roboczego. Istotne w tym przypadku jest zatem to, by buty robocze dla ogrodników były nie tylko wygodne, co przekłada się na komfort wykonywania codziennej pracy, ale również zapewniały skuteczną ochronę przed zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. W przypadku osób pracujących przy budowie i utrzymaniu ogrodów istotna jest zatem ochrona zarówno przed wilgocią, jak i urazami mechanicznymi, które mogą nastąpić z wielu powodów. Przykładem może być najechanie na stopę wózkiem transportowym, upuszczenie ciężkiego przedmiotu, czy przebicie stopy ostrym przedmiotem wystającym z podłoża. Dobierając buty robocze do pracy w ogrodzie należy zatem postawić na modele renomowanych producentów, co zagwarantuje nie tylko odpowiednią jakość wykonania, ale również skuteczną ochronę przez zagrożeniami. W zależności od potrzeb może to być zarówno obuwie ochronne, jak i zawodowe, czy bezpieczne.
BHP w ogrodzie – o czym powinien pamiętać pracodawca?
Obowiązkiem pracodawców zatrudniających osoby do aranżacji bądź utrzymania ogrodów jest nie tylko wyposażenie ich w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, ale również przestrzeganie obowiązujących przepisów BHP. Chodzi w tym przypadku miedzy innymi o:
- pracę na wysokościach, czyli czynności wykonywane przez pracowników korzystających z drabin, czy rusztowań. Obowiązkowo muszą oni posiadać odpowiednie zabezpieczenia, badania wysokościowe oraz instruktarz stanowiskowy;
- pracę w wysokich temperaturach, co wymaga stworzenia odpowiednich warunków, m.in. zagwarantowania dostępu do wody pitnej, czy wydłużenia przerw w trakcie pracy;
- stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych, które powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami producentów.
Wyżej wymienione ryzyka to tylko przykłady, ponieważ osoby pracujące w ogrodach narażone są na zdecydowanie więcej zagrożeń, co w praktyce jest uzależnione od zajmowanego przez nie stanowiska oraz specyfiki wykonywanej pracy. W związku z tym obowiązkiem każdego pracodawcy jest opracowanie karty ryzyka dla wszystkich stanowisk pracy, co pozwoli nie tylko wyposażyć zatrudnianych pracowników w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, ale również przeszkolić ich z ich stosowania, czy przeprowadzić instruktaż BHP dla danego stanowiska.
Podsumowując należy stwierdzić, że dbałość o BHP w ogrodzie jest obowiązkiem nie tylko pracowników, ale również zatrudniających ich pracodawców. Podstawą jest w tym przypadku zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, które będą skutecznie zabezpieczały przed ryzykami występującymi na danym stanowisku pracy.