Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Drzewka ozdobne

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła należy do najczęstszych i najbardziej niezawodnych ze wszystkich roślin kwitnących. Te wesołe kwiaty o ciepłych kolorach i przypominających paprocie liście są prawdziwymi roślinami jednorocznymi, kończą cykl życia w jednym sezonie wegetacyjnym. Wielkość i budowa kwiatów mogą się znacznie różnić, od maleńkich jednopłatkowych kwiatów nagietka sygnetowego do dużych dwupłatkowych kwiatów nagietka afrykańskiego, ale wszystkie wykazują przynależność do rodziny astrowatych z kwiatami wykazującymi charakterystyczną wygląd podobny do stokrotki, jest to roślina jednoroczna.

Aksamitka rozpierzchła sadzi się zazwyczaj od początku szkółki lub nasiona sadzi się na wiosnę po uprawie gleby. Te szybko rosnące rośliny osiągną dojrzałość kwitnienia w ciągu kilku miesięcy po wysianiu z nasion. W przypadku wcześniejszych kwitnienia na zewnątrz, wysiewaj nasiona w pomieszczeniu na sześć do ośmiu tygodni przed ostatnimi przymrozkami. Niektóre odmiany cieszą nas cały sezon. To bardzo popularna roślina ozdobna, która ma kwiaty pojedyncze. Cechuje jest specyficzny zapach, jest to mocny zapach, charakterystycznego lekko kwaśnego.

Kwiaty aksamitki rozpierzchłej pielęgnacja

Po założeniu aksamitka rozpierzchła jest bardzo łatwe w utrzymaniu i są w szczególności wolne od szkodników. W rzeczywistości są czasami sadzone jako środek odstraszający szkodniki atakujące inne rośliny. Aksamitka rozpierzchła moze kwitnąć niemal bez przerwy i będą kwitły przez całe lato, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Aby osiągnąć nieprzerwane kwitnienie, aksamitka rozpierzchła może być trzymana pod uschnięciu . Kwitnienie może nieznacznie osłabnąć w upalne lato, ale zazwyczaj wznawia się z pełną siłą, gdy nadchodzi chłodniejsza pogoda.

Czasami sadzi się wysokie odmiany nagietka afrykańskiego, odrywając dolne liście i zakopując łodygi bardzo głęboko. Zachęca to do wyjątkowo mocnego systemu korzeniowego i minimalizuje potrzebę stakowania aksamitki rozpierzchłej.

Lekki

Aby uzyskać jak najwięcej kwiatów i najzdrowsze rośliny, aksamitka rozpierzchła lubi rosnąć w pełnym słońcu . Zacienione warunki powodują, że rośliny stają się długonogie i mniej obficie kwitną.

Gleba

Aksamitka rozpierzchła nie jest wybredna. Każda dobra ziemia ogrodowa (i trochę wody podczas suszy) powinna je uszczęśliwiać, o ile gleba nie jest zbyt kwaśna. Utrzymuj pH gleby w przybliżeniu neutralne, od 6,0 ​​do 7,0 . Nie potrzebują również gleby, która jest szczególnie bogata w materię organiczną i wydają się lepiej rosnąć na chudszej glebie.

Woda

Kiedy po raz pierwszy sadzisz nasiona lub młode rośliny aksamitki rozpierzchłej, upewnij się, że otrzymują regularną wodę. Nie zostawiaj ich w suchej ziemi dłużej niż kilka dni. Jeśli jest szczególnie gorąco i słonecznie, codziennie podlewaj nowe rośliny. Gdy będą miały kilka tygodni na założenie dobrego systemu korzeniowego, będą bardziej odporne na suszę, ale nadal będą najlepiej kwitnąć, jeśli będą miały cotygodniową wodę.

Temperatura i wilgotność

Aksamitka rozpierzchła to roślina kochająca ciepło, które rozwijają się latem w całym swoim zasięgu wzrostu, w strefach od 2 do 11. Te prawdziwe rośliny jednoroczne mogą być nieco przytłumione w środku lata, szczególnie na obszarach o upalnych latach, ale kwitnienie powraca, gdy pogoda chłodzi późnym latem i jesienią.

Aksmaitki rozpierzchłe tolerują szeroki zakres poziomów wilgotności, ale w wilgotne lub wilgotne lata mogą nabawić się mączniaka prawdziwego . Sadzenie w pełnym słońcu i zapewnienie miejsca na przepływ powietrza zmniejszy ten problem. Te rodzime rośliny Meksyku preferują stosunkowo suche powietrze.

Nawóz

Twoje nagietki nie będą potrzebowały dodatkowego nawozu, chyba że gleba jest bardzo uboga. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać je w kwitnieniu, jest regularne martwienie się.

Rodzaje nagietka

Istnieje kilka gatunków i podziałów aksamitki rozpierzchłej, z wieloma odmianami każdego z nich. Większość z nich ma umiarkowany wzrost, ale istnieje spora różnorodność wśród różnych gatunków. Możesz znaleźć krótkie nagietki, które rosną i wyższe odmiany, które mogą osiągnąć 48 cali i tworzyć ładne kwiaty do cięcia. Trzy najczęściej w ogrodach uprawiane rodzaje to nagietki afrykańskie, francuskie i sygnetowe, reprezentujące trzy różne gatunki roślin kwitnących :

Nagietki afrykańskie ( aksamitka wąskolistna ) : Z dużymi, pomponowymi kwiatami na średnich i wysokich roślinach, nagietki afrykańskie (znane również jako nagietki meksykańskie) są popularne zarówno jako kwiaty cięte, jak i rabatowe. Mogą dorastać do 4 stóp wysokości i mieć kwiaty o średnicy przekraczającej 15 cm. Kwiaty aksamitki mają kolory żółty lub pomarańczowe kwiaty. Seria „Antigua” to afrykańskie nagietki o niezwykle obfitych kwiatach.

nagietki francuskie ( Tagetes patula) ; Nagietki francuskie są cenione za długie, obfite kwitnienie. Zwykle są to krótkie, krzaczaste rośliny o wysokości od 60 cm. Mają fioletowe łodygi z podwójnymi główkami kwiatów w kolorze żółtym, pomarańczowym i mahoniowym o średnicy około 7 cm. „Naughty Marietta” to potargana, głęboko żółta francuska nagietka z bordowymi plamami pośrodku (o żółtych kwiatach pojedynczych, czesto spotykana jako kwiat cięty)

Nagietki sygnetowe ( Tagetes tenuifolia ): Jadalne nagietki to sygnety. Wyglądają zupełnie inaczej niż nagietki pościelowe, z koronkowymi liśćmi i małymi, pojedynczymi, podobnymi do stokrotek kwiatami. Występują w kolorze żółtym i pomarańczowym, z odpowiednimi nazwami odmian, takimi jak „Orange Gem”, „Tangerine Gem”, „Red Gem” i „Lemon Gem”. Seria „Gem” to jednokwiatowe sygnety z bardzo podobnymi do paproci ulistnieniem. Na rynku pojawiło się ostatnio kilka hybryd z rozszerzoną paletą kolorów, takich jak odcienie kremowe, bordowe i dwukolorowe, ale smak nie zawsze jest równy smakowi odmian „Gem”.

Istnieją również krzyżówki hybrydowe między T. erecta a T. patula , które łączą duże kwiaty nagietków afrykańskich z bardziej zwartą posturą nagietków francuskich.

Przycinanie

Uszczypnięcie wczesnych pąków kwiatowych spowoduje, że roślina nagietka przerośnie, co spowoduje znacznie bardziej dramatyczny główny sezon kwitnienia. Regularne zanikanie przekwitłych kwiatów pomaga utrzymać roślinę w tworzeniu nowych kwiatów przed jesienią.

 

Rozmnażanie aksamitka wąskolistna

Aksamitka rozpierzchła rozmnaża się tak łatwo z nasion, że rozmnażanie wegetatywne nie jest zbyt powszechnym podejściem. Ale jeśli chcesz przeprowadzić rozsadę aksamitek przez ukorzenienie sadzonek łodyg, jest to bardzo łatwe:

Użyj sekatorów, aby odciąć 12 cm odcinki elastycznej zielonej łodygi, najlepiej bez kwiatów lub pąków kwiatowych.

Zerwij wszystkie liście z dolnej połowy cięcia. Usuń również wszelkie kwiaty i pąki kwiatowe.

Zanurz cięcie w ukorzeniającym hormonie, a następnie posadź je na głębokość około 2 cali w małej doniczce lub tacy wypełnionej porowatą mieszanką nasion i starterów lub mieszanką ziemi doniczkowej, piasku i perlitu.

Mocno ubij podłoże doniczkowe wokół cięcia, zwilż, a następnie umieść doniczkę w luźno zawiązanej plastikowej torbie, tworząc nieformalną szklarnię.

Umieść garnek w ciepłym, jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Co cztery lub pięć dni lekko zwilż mieszankę doniczkową.

Kiedy sadzonki zakorzenią się (zwykle trwa to kilka tygodni), przesadź ukorzenione sadzonki do większych doniczek wypełnionych zwykłą ziemią doniczkową. Pozwól im dobrze się zadomowić przed sadzeniem w ogrodzie.

Jak wyhodować aksamitki z nasion

Aksamitka rozpierzchłaAksamitka rozpierzchła jest bardzo łatwo do wychodowania od nasion. Ich duże, łatwe w obsłudze nasiona są często używane w projektach szkolnych z dziećmi. W przypadku najwcześniejszego kwitnienia można rozpocząć nasiona w pomieszczeniu , około 6 do 8 tygodni przed ostatnim przymrozkiem, ale nagietki szybko kiełkują na zewnątrz, gdy są bezpośrednio zasiane w glebie ogrodowej. W rzeczywistości może się okazać, że zeszłoroczne nagietki samosiewne tak szybko, że nie ma nawet potrzeby sadzenia nowych.

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć nasiona nagietka w pomieszczeniu, wysiaj je na powierzchni tacy lub małych doniczek wypełnionych zwykłą, handlową ziemią doniczkową, lekko zwilżoną. Przykryj nasiona cienką warstwą wermikulitu, następnie przykryj tacę lub doniczkę plastikiem. Ustaw pojemnik w ciepłym miejscu, ale światło nie jest potrzebne, dopóki nasiona nie wykiełkują i nie wykiełkują.

Kiedy nasiona wykiełkują (zwykle zajmuje to tylko cztery lub pięć dni), usuń plastik i przenieś pojemnik w miejsce, w którym codziennie świeci przez cztery lub pięć godzin (sztuczne światło jest w porządku). Utrzymuj mieszankę doniczkową wilgotną, ale nie namoczoną. Aby uniknąć zwilżania grzybów, najlepiej jest podlewać od spodu, pozwalając tacce lub doniczce wchłonąć wodę z tacy. Kiedy sadzonki zaczynają energicznie wytwarzać nowe liście, są gotowe do przesadzenia na zewnątrz, pod warunkiem, że minie wszelkie niebezpieczeństwo mrozu.

Zasadzanie i przesadzanie – aksamitka wzniesiona

Nagietki są doskonałymi roślinami doniczkowymi na zewnątrz. Używaj zwykłej, komercyjnej ziemi doniczkowej w dowolnym pojemniku – gliniane doniczki są szczególnie dobre. Nie jest konieczne przesadzanie, ponieważ wyrzucisz roślinę po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.

Zimowanie

Nagietki to prawdziwe rośliny jednoroczne, które można wyciągnąć i wyrzucić, gdy niskie temperatury w końcu spowodują ich śmierć. W ogrodzie można pozostawić kilka roślin do samodzielnego zasiania. Ptaki zwykle nie jedzą nasiona aksamitki rozpierzchłej, chociaż czasami rozrywają główki kwiatowe, co może pomóc w samosiewie.

Powszechne szkodniki i choroby roślin

Nagietki są wolne od najpoważniejszych szkodników i chorób, ale czasami pojawiają się pewne problemy:

Ślimaki i ślimaki mogą zjadać liście, zwłaszcza na młodych roślinach. Jeśli zauważysz poszarpane dziury w liściach, prawdopodobnie jest to problem. Utrzymuj glebę wolną od resztek liści i w razie potrzeby ustaw pułapki na ślimaki i ślimaki.

Mszyce mogą czasami stanowić problem, ale mydła lub olejki ogrodnicze z łatwością sobie z nimi poradzą.

Mączniak prawdziwy to choroba grzybicza, która jest powszechna dla nagietków. Biały osad, który pojawia się na liściach, jest zwykle spowodowany przez zarodniki grzybów, które rozpryskują się z ziemi lub między dotkniętymi roślinami. Choroba jest nieatrakcyjna, ale prawie nigdy nie śmiertelna. Zapobiegaj temu, zapewniając dobrą cyrkulację powietrza między roślinami i podlewając przez moczenie gruntu, a nie przez opryskiwanie.

Może Cię również zainteresować Kiścień wawrzynowy.

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

2 komentarze

  1. Aksamitka rozpierzchła nie sprawia większych problemów uprawowych i ma piękne pomarańczowe kwiaty. Warto dodać, że są inne gatunki aksamitek np. aksamitka wzniesiona.

  2. Aksamitka rozpierzchła bardzo rzadko choruje. Kwiaty dekorują ogrodowe rabatki, balkony i tarasy od wczesnego lata do późnej jesieni, konkretnie pierwszych przymrozków. Asamitka rozpierzchła to kwiat prosty w uprawie, a do tego piękna roślina ozdobna pochodząca z Ameryki Środkowej.

Możliwość komentowania została wyłączona.