Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej i Południowej. W okresie suszy wymaga dość obfitego podlewania.
Spis treści
Opis rośliny i okres kwitnienia
Lilia afrykańska to roślina o mięsistych, silnie rozgałęzionych korzeniach. Większość masy korzeniowej znajduje się w górnych warstwach gleby. Nad ziemią kwitnie gęsta podstawna rozeta liści. Są w kształcie paska i koloru ciemnozielonego. Długość liści wynosi około 50-70 cm, nawet między kwitnieniem agapant tworzy ozdobny kulisty krzew. W rodzinie występują formy zimozielone i liściaste przystosowane do różnych warunków siedliskowych.
Na początku lata ze środka rozety liścia wyrasta mięsista szypułka o okrągłym przekroju. Jej wysokość wynosi 40-150 cm, wierzch nagiej szypułki ozdobiony jest kulistym, gęstym kwiatostanem o średnicy do 25 cm, kwiaty w kształcie dzwonu o niebieskich, lawendowych lub białych kwiatach znajdują się na własnych cienkich łodygach. Długość pąka wynosi 5 cm, na owalnych płatkach można prześledzić ciemniejszy środkowy pasek. Agapat kwitnienie do końca października.
1-1,5 miesiąca po zapyleniu kwiatu owoc dojrzewa – skrzynka nasienna. Zawiera wiele płaskich, ciemnobrązowych nasion.
Rodzaje agapantu w kulturze
Agapant afrykański jest bardzo zróżnicowany. Roślina jest aktywnie zapylana i daje wiele ciekawych mieszańców.
Parasol agapantowy. Roślina o wysokości do 70 cm to zasłona o dość szerokich, przypominających pas liściach. Na ciemnozielonych blaszkach liściowych występuje głęboka bruzda, a krawędź jest nieco zwężona. Kula wielu niebieskawych kwiatów kwitnie na eleganckiej szypułce.
Lilia afrykańska to wiecznie zielona roślina o wysokości do 65 cm nadaje się do uprawy w pomieszczeniach. Niebieskie i niebieskie kwiaty zebrane są w duże kwiatostany parasolowe. Na liściach widoczny jaśniejszy pasek. Godne uwagi odmiany ozdobne:
Odmiany z rodziny amarylkowatych
Albus – przyciąga dużym śnieżnobiałym kwiatostanem, licznych sześciopłatkowych kwiatów;
Albus Nanus – odmiana karłowata (do 40 cm) o białych kwiatach, lubuje się w stanowiskach słonecznych;
Albidus – roślina z białym okwiatem, na której znajduje się czerwona plama;
Variegata to wysoka roślina z białym paskiem wzdłuż blaszki liściowej.
Dzwonek agapantu. Miniaturowa, pełna wdzięku roślina o węższych liściach. Długość liści nie przekracza 15 cm, liście opadają zimą. Kwiaty są niebieskofioletowe i kwitną w lipcu-sierpniu.
Agapant wschodni. Wiecznie zielona roślina tworzy gęstą kurtynę o średnicy do 40 cm, liście są szersze i krótsze. Delikatne fioletowe kwiaty znajdują się na szypułkach do 60 cm długości.
Metody reprodukcji
Agapanthus można rozmnażać, wysiewając nasiona lub dzieląc krzew. Wielu osobom wydaje się, że metoda nasienna jest zbyt długa, ponieważ sadzonki kwitną po 5-7 latach. Ponadto istnieje możliwość zapylenia krzyżowego i utraty cech odmianowych. Siew nasion do sadzonek odbywa się na początku marca. Małe szklarnie są używane w postaci skrzynek z mieszanką gleby piaskowo-torfowej. Gleba jest nawilżana, a nasiona wysiewa się w płytkich dołkach. Szklarnia jest pokryta folią, ale emitowana codziennie przez około pół godziny. Optymalna temperatura powietrza wynosi +16…+20 °C. Pędy pojawiają się w ciągu 1-2 tygodni. Gdy wyrosną 4 prawdziwe liście, rośliny można zanurzyć w osobnych doniczkach.
Dzieląc krzew, możesz jednocześnie uzyskać kilka dorosłych roślin gotowych do kwitnienia. Zabieg przeprowadza się jesienią, kiedy agapant zanika lub wiosną przed powstaniem szypułek. Krzew jest wykopywany i uwalniany z ziemi tak bardzo, jak to możliwe. Każda delenka powinna mieć 1-2 oczka liści. Cięcie wykonuje się ostrym, czystym nożem, a rany spryskuje się węglem aktywnym. Delenki nie sadzi się od razu, a jedynie przykrywa mokrym podłożem przez 2-3 dni. Następnie agapant sadzi się na stałe. Podlewaj sadzonki w pierwszych dniach, których potrzebujesz.
Zasady opieki
Opieka nad agapantem wymaga pewnych umiejętności, tylko w tym przypadku pojawi się w całej okazałości. Ważniejsze są nawet nie regularne zabiegi, ale wybór odpowiedniego miejsca na kwiat. Agapant potrzebuje intensywnego oświetlenia i długich godzin dziennych. Przy braku światła liście zaczynają blednąć, a łodygi kwiatowe mocno się rozciągają. Cienkie pędy mogą się nawet odłamać. Od maja zaleca się wynoszenie doniczek na otwarte powietrze pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Tutaj liście nie boją się nawet intensywnego upału. Umiarkowane szkice agapantu również nie przerażają.
Optymalna temperatura powietrza dla lilii afrykańskiej wynosi + 25 … + 28 ° C. Od września należy zacząć obniżać temperaturę i zapewnić roślinie mroźną zimę. Zimozielone zimują w temperaturze +12…+15°C. Dla gatunków liściastych wystarczy +5°C.
W regionach południowych agapant uprawiany jest na otwartym terenie. Ale nawet w ciepłe zimy potrzebuje schronienia przed włókniną i opadłymi liśćmi. Lilia północnoafrykańska jest uprawiana jako roślina jednoroczna lub wykopywana na zimę i przechowywana w pomieszczeniach.
Agapant potrzebuje dużej wilgotności. Zaleca się codzienne spryskiwanie go z butelki ze spryskiwaczem i regularne mycie pod ciepłym prysznicem. Konieczne jest użycie miękkiej wody, aby brzydkie plamy wapna nie pozostały na soczystych liściach. Staraj się nie zwilżać kwiatów, w przeciwnym razie szybko znikną.
Podlewanie agapantu w aktywnym okresie wegetacyjnym powinno być obfite i częste. Niedopuszczalna jest stagnacja wody w gruncie, dlatego należy zadbać o dobry drenaż. Aby powietrze mogło wniknąć do korzeni, zaleca się okresowe rozluźnienie gleby. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza zmniejsza się podlewanie i zimą przechodzą na słabą wilgotność gleby.
Od końca marca do końca kwitnienia pod agapantem należy stosować nawozy. Naprzemienne kompleksy mineralne do kwitnienia i materii organicznej. Top dressing jest mocno rozcieńczany wodą i nakładany dwa razy w miesiącu. Wraz z nadejściem chłodów roślina całkowicie przestaje nawozić.
Aby korona wyglądała schludnie, konieczne jest usunięcie pożółkłych liści i zwiędłych łodyg kwiatowych. Roślina nie wymaga przycinania form.
Przeszczep kwiatów
Agapant należy przesadzać co 2-3 lata. W przeciwieństwie do większości roślin kwitnących potrzebuje przestronnej doniczki. W ciasnym pojemniku kwitnienie będzie słabe lub całkowicie ustanie. Na dole należy wylać 2-3 cm materiału drenażowego. Gleba powinna być lekko kwaśna i wystarczająco pożywna. Możesz użyć następującej kompozycji:
- ziemia próchnicza
- ziemia gliniasta
- ziemia liściasta
- piasek
Korzenie podczas przesadzania są częściowo uwalniane ze starej gleby. Zaleca się okresowe ściółkowanie wierzchniej warstwy torfem i darnią, aby zapobiec wysychaniu.
Choroby i szkodniki
Agapanthus rzadko cierpi na choroby. Tylko przy długotrwałych powodziach korzenie ulegają gniciu. Kłącze ma właściwości bakteriobójcze i częściowo się chroni.
Czasami na roślinie można znaleźć łuskowate owady i przędziorki. Pasożyty są szczególnie aktywne w suchym powietrzu. Aby pozbyć się owadów, konieczne jest potraktowanie korony środkiem owadobójczym
Miałam agapant afrykański w ogrodzie. Piękny kwiat!
lilia afrykańska krzyżówka miała takie hasło – dzięki krzyżówce trafiłam na tę stronę. Piękny kwiat, super strona widać, że tworzona z pasją.