Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

7 warzyw najłatwiejszych do uprawy w domu zimą

7 warzyw najłatwiejszych do uprawy w domu zimą

Ogrodnictwo nie jest hobby sezonowym. Początek zimnej pory roku nie oznacza, że ​​nie możesz mieć tych warzyw z ogrodu przez najbliższe kilka miesięcy. Oznacza to po prostu przejście na ogrodnictwo w pomieszczeniach, aby twoje warzywa miały wygodne środowisko do rozwoju. Może nie wydać tak dużo, jak ogród na zewnątrz, ale mimo to jest owocny. Oto lista 7 najłatwiejszych warzyw do uprawy w pomieszczeniach zimą, dzięki czemu możesz cieszyć się świeżymi produktami przez cały rok.

Kluczem jest znalezienie warzyw, które dobrze przystosowują się do uprawy w pomieszczeniach. Jeśli masz słoneczne okno, najlepiej wychodzące na południe, masz szczęście. Mnóstwo warzyw będzie się dobrze rozwijać w tym miejscu, jeśli je dobrze podlejesz i karmisz.

Warzywa do uprawy w pomieszczeniach zimą

Rozpocznij swój kryty ogród warzywny z ziołami, ponieważ są one najłatwiejsze w uprawie! Rozmaryn, tymianek, kolendra, koperek, mięta, szałwia, lawenda, bazylia i oregano będą szczęśliwie rosły w pomieszczeniach. Nie potrzebują dużo światła słonecznego, a mięta jest najbardziej odporna na cień. Jednak kilka godzin światła każdego dnia pomoże im szybciej rosnąć. Koper i bazylia są nieco wrażliwe na zimno – warto trzymać je w miejscu, w którym temperatura w nocy nie spada poniżej 15 stopni.

Sałata

Wszystkie zielone warzywa liściaste są łatwe w uprawie w pomieszczeniach, ale sałata jest na szczycie listy, ponieważ jest również odporna na zimno. Bez problemu rośnie w doniczce przy słonecznym oknie, nawet gdy na dworze jest mroźno.

Nasiona sałaty można łatwo znaleźć w sklepach ogrodniczych. Posadź je w doniczce z mieszanką doniczkową, a zaczną w ciągu tygodnia. Te zielenie rosną wyjątkowo szybko; w ciągu zaledwie miesiąca twoje zbiory sałaty będą wystarczająco duże, aby zebrać je dla rodziny.

Marchew

Marchewki to jedne z najłatwiejszych warzyw do uprawy w pojemnikach , szczególnie jeśli w ogrodzie masz twardą, kamienistą glebę. Wybierz mniejsze odmiany, zwłaszcza jeśli nie masz miejsca na dużą doniczkę. W przypadku krótszych odmian potrzebujesz pojemnika o głębokości co najmniej 8 cali, podczas gdy większe odmiany będą rosły najlepiej w doniczce o głębokości 25 cm.

Zasiej nasiona na głębokość ¼ cala w zwilżonej mieszance doniczkowej i nie pozwól, aby gleba wyschła, inaczej nasiona nie wykiełkują . Idealnie nasiona wykiełkują w ciągu dwóch tygodni. Gdy nasiona wykiełkują, sadzonki są cienkie, tak aby marchewki były co najmniej cal lub dwa od swoich sąsiadów. Zazwyczaj będą gotowe do zbioru za około 2,5 miesiąca, ale dokładny okres wzrostu różni się w zależności od odmiany.

Jarmuż

Podobnie jak sałata, ta odżywcza potęga również rośnie bardzo dobrze w twoim wewnętrznym ogrodzie sałatkowym. Nadaje się dobrze do uprawy w pomieszczeniach, ponieważ nie zwraca uwagi na wymagania dotyczące światła słonecznego, a nawet toleruje półcień. Jednak będziesz chciał wyhodować je obok okna wychodzącego na południe, jeśli chcesz gęstszego, bardziej liściastego wzrostu.

Zasadź kilka nasion w średniej wielkości pojemniku i przykryj je 2 cm ziemi na wierzchu. Utrzymuj stale wilgotną glebę i rozrzedzaj sadzonki do jednej na doniczkę, ponieważ jarmuż może urosnąć dość duży, jeśli zostanie dobrze potraktowany.

Jeśli uprawiasz je na mikro-zielone , możesz zacząć je zbierać już po kilku tygodniach. Jeśli jednak chcesz zbierać pełnowymiarowe liście, przed zbiorami będziesz chciał poczekać dwa miesiące.

Czosnek zielony

Ziele czosnku jest pełne smaku i bardzo łatwe w uprawie w pomieszczeniach. Nie potrzebujesz nawet ziemi do uprawy tych łatwych w użyciu ziół. Wystarczy zostawić kilka ząbków czosnku w calu wody, a wykiełkują w ciągu tygodnia.

Alternatywnie można również posadzić goździki w ziemi. Najlepiej wybrać cebulkę czosnku, która już wykiełkowała (zwykle kupowane w sklepie kiełki czosnku, jeśli są pozostawione na kilka dni). Wyjmij pojedyncze goździki i posadź je w ziemi doniczkowej, pędami do góry.

Gdy osiągną 10 cali długości, można je przyciąć i wykorzystać jako przyprawy lub ozdoby. Te świeże warzywa będą miały wyraźny czosnkowy posmak, który doda akcentu każdej potrawie, do której się wprowadzi.

Rzeżucha

Rzeżucha jest jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy w pomieszczeniach w zimie . Ponieważ nie zajmują prawie wcale miejsca, są idealnymi roślinami dla mieszkańców mieszkań. Możesz je kupić jako kombinację nasion w paczce ze sklepów ogrodniczych. Nasiona pochodzą z różnych warzyw, w tym jarmużu, buraków, bazylii, boćwiny i rzodkiewki.

Ponieważ zaczniesz je zbierać, gdy tylko pojawią się pierwsze liście, nie będą potrzebować dużo miejsca do uprawy. Posadź nasiona w tacce na sadzonki lub w małych doniczkach i tylko lekko przykryj ziemią. Spryskaj wodę, aby zwilżyć glebę i poczekaj na kiełkowanie. Wykiełkują w ciągu kilku dni i są gotowe do zbioru, gdy tylko zobaczysz dwa zestawy liści. Pokrój je nożyczkami na poziomie gleby, a odrosną, aby uzyskać więcej zbiorów.

Ostre papryczki

Ostra papryka jest bardzo wrażliwa na zimno, więc nie zostawiaj roślin na zewnątrz, jeśli planujesz je zimować. Jeśli hodujesz je w pojemnikach, możesz po prostu przenieść je do domu pod wpływem pierwszych przymrozków. Podczas gdy najlepiej rosną na zewnątrz w ciepłą wiosnę, dając dużo ostrej papryki, będą dobrze się rozwijać również w pomieszczeniach.

Upewnij się, że wybierasz doniczkę o wysokości co najmniej 25 cm, aby korzenie miały dużo miejsca do wzrostu. Znajdź dla nich najbardziej nasłonecznione okno, ponieważ docenią co najmniej 10 godzin światła słonecznego każdego dnia. Dobrze je podlewaj, ale unikaj nadmiernego podlewania. Pozwól ziemi wyschnąć, zanim podasz im napój.

Rośliny papryki są samopylne. Niemniej jednak niewielka dodatkowa pomoc znacznie poprawi zbiory, zwłaszcza że wiatr i owady są ograniczone w środowisku wewnętrznym. Delikatnie dotknij kwiatów, aby uwolnić pyłki, aby mogły dotrzeć do żeńskich części kwiatu.

 

Masz problem ze znalezieniem pracy? Zobacz oferty zatrudnienia we Wrocławiu.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl